Kurdi    English  France  Türkce  Deutch  Hebru     

Ana Sayfa   -----  Home


Kobanê direnişinde zafer yolunda dev bir adım

kobane-direnisinde-zafer-yolunda-dev-bir-adim-154734YPG güçlerinin “Kobanê kurtuluş hamlesi” adıyla 21 Aralık akşamı başlattığı operasyon kapsamında kültür sanat merkezi ve çevresi özgürleştirildi.

Güney doğu cephesinde yer alan Baqi Xido Kültür -Sanat merkezi ve çevresinin özgürleştirilmesi sembolik ve manevi öneminin yanı sıra askeri olarak da Kobanê savaşında 5 Aralık'ta Botan Mahallesi’nin özgürleştirilmesi ile başlayan zafer aşamasını sonuca bağlama açısından dev bir adımı ifade ediyor.

Baqi Xido Kültür Merkezi Rojava devrimi ardından Kobanê'nin sembol sanatçılarından olan ve Kürt halkının yaşadığını bestelerine yansıtan Baqi Xido, ismi ile açıldı. Baas rejiminin on yıllarca süren asimilasyon politikalarına maruz kalan Kobanê halkı için kültür sanat merkezi öz kimliği ve kültürü ile buluştuğu bir merkez ve Kürt kimliği, sanatı ve kültürünün simgesi olmayı ifade ediyordu.

Arap ırkçılığı ve radikal İslamcı faşizmin sentezi olan IŞİD çetelerinin Kobanê'ye girdiği sırada bunu Kürt kimliği ve kültürünü sembolize eden kültür sanat merkezinden ilan etmeleri amaçlarının sadece Kobanê'yi almak değil, bahsettiğimiz gerici, inkarcı referanslar doğrultusunda Kürt halkının kimliği ve kültürünü de yok etmek olduğunun açık mesajı oluyordu. Zira kültür-sanat binasına girdikten sonra IŞİD çeteleri işe Kürt kültür ve kimliğini temsil eden değerleri tahrip etmekle başladı.

IŞİD çetelerinin Kültür sanat binasını bu kadar önemsemelerinin tek nedeni bu değildi tabi ki, diğer bir önemli neden de, kültür sanat binası ve çevresinin savaş açısından önemli avantajlara sahip olmasıydı. Kültür sanat binası genellikle düz bir arazide kurulu bulunan Kobanê'de, üzerine inşa edildiği yükselti nedeniyle üç bir yanında yer alan stratejik önemdeki 48. Cadde, Qada Azadî (Özgürlük Meydanı) ve Doğu Botan mahallesine oldukça hakim ve çatışmalar boyunca IŞİD çetelerine üstünlük sağlama imkanı sunuyordu. IŞİD çeteleri bu binadan sürekli olarak bu üç noktada bulunan YPG/YPJ mevzilerine ve kentin diğer noktalarına ağır silahlarla saldırı gerçekleştiriyordu. Bina stratejik öneminden ötürü IŞİD tarafından karargah olarak da kullanılıyordu. Kültür sanat binasının sağladığı avantajlar nedeniyle etrafındaki geniş bir alanında IŞİD çetelerinden temizlenmesi zor hale geliyordu.

Kültür sanat binası ve çevresini IŞİD çetelerinden temizleme operasyonunu ifade ettiği manevi anlam, kapsamı ve yol açtığı askeri durum açısından Kobanê'de hamle pozisyonuna geçen YPG/YPJ güçlerinin en önemli eylem ve operasyonu olarak değerlendirmek mümkün. Bu operasyona kadar Botan operasyonu dışında küçük çaplı taktik hamleler yapan YPG bu operasyonla Botan hamlesini de aşan bir stratejik hamleyi gerçekleştirdi.

Kobanê halkı ve savaşçıları için taşıdığı kültürel, kimliksel anlam ve IŞİD çetelerinin kente girdiklerini ilan ettikleri, savaşın psikolojik denge unsurlarında biri olan kültür sanat merkezinin özgürleştirilmesi büyük bir moral ve psikolojik üstünlüğe yol açtı.

Kültür sanat binası ve çevresinin özgürleştirilmesi askeri olarak YPG'ye önemli avantajlar sağlıyor. Kültür sanat binası ve çevresinin alınması ile YPG yaklaşık 800 metre genişliğinde bir alanı çetelerden temizlerken mevzilerini de doğuya doğru 150 metre daha ileriye taşıdı. 48. Cadde'nin tümden özgürleştirilmesi için önemli bir zemin yakalayan YPG güçleri Qada Azadî ve önemli bir bölümünü elinde bulundurduğu doğu Botan Mahallesi üzerindeki hakimiyetini de pekiştirdi. Kültür sanat merkezi ve çevresinde IŞİD çetelerinden arındırılan alan Botan mahallesinden daha geniş bir alan.

Kültür sanat operasyonu ile YPG/YPJ gücünün kent savaşı konusunda ulaştığı taktik ustalıkta ortaya çıktı. Kültür sanat operasyonu Kobanê kurtuluş hamlesinde hem planlama, hedef tespiti hem de taktik uygulamada YPG/YPJ güçlerinin kent savaşında ulaştığı düzeyi de göstermesi bakımından önemli oldu.

Home