Ana Sayfa   -----  Home


Hafız Akdemir

Kürd gazeteci Hafız Akdemir, Gündem gazetesinin Diyarbakır bürosuna gitmek için evinden çıktıktan sonra katledildi. Akdemir, Türk rejiminin Kürd gazetecilere yönelik giriştiği katliam zincirinde ne ilkti, ne de son olmuştu.

Akdemir, öldürülmeden önce özellikle faili meçhul cinayetler ile o dönemde Hizbul-kontra olarak anılan JİTEM işbirlikçilerinin bizzat askerlerce eğitildiğine ilişkin haberler yapmıştı.

Hafız Akdemir, çalıştığı Özgür Gündem gazetesinin yazarı Musa Anter'den 3 ayı aşkın bir süre önce kurşunların hedefi olurken, Anter ise gazetenin yazarı Hüseyin Deniz'den 42 gün sonra Diyarbakır'da arkadan vurularak katledilmişti. Sadece 1990 ile 1994 yılları arasında Kürt basınından 18 gazeteci ve yazar, çok sayıda gazete dağıtımcısı öldürüldü.

Musa Anter, Ferhat Tepe, Nazım Babaoğlu, Hüseyin Deniz, Hafız Akdemir Özgür Gündem gazetesinde çalışırken öldürülen Kürt gazeteci ve yazarlardan sadece bazılarıydı.

Aradan 20 yıl geçti, ne Hafız Akdemir'in ne de diğer onbinlerce kişinin kurban gittiği faili meçhul cinayetlerin failleri ortaya çıkarılmadı, aksine devlet koruması altında cinayetlerini sonraki yıllarda da sürdürdü.

Dün faili meçhul cinayetlerin hedefi olan Kürt gazeteciler, bugün de baskıcı bir rejimin tarihin hiçbir döneminde görülmemiş düzeydeki tutuklamalarına konu oluyor. 90'ı aşkın tutuklu gazetecinin neredeyse tümüne yakını Kürt medyasına çalışanlardan oluşuyor.

Kürtlerin ve medyasının özgürlük mücadelesi büyüyerek devam ederken, Hafız Akdemir, yine ağır baskıların yaşandığı ancak tıpkı 90'lı yıllardaki gibi Kürt medyasının susturulamadığı bir dönemde anılıyor.  Diyarbakır'da, 8 Haziran 1992 tarihinde gazete bürosuna giderken kontrgerilla tarafından katledilen Özgür Gündem Gazetesi Diyarbakır muhabiri Hafız Akdemir, Özgür Gazeteciler Cemiyeti tarafından vurulduğu yerde anılacak. 

Katledilişinin 20'inci yılında kendi adı verilen Hafız Akdemir Sokak'ta düzenlenecek anma etkinliğine özgür basın çalışanları, Akdemir ailesi, siyasetçiler ve çok sayıda sivil toplum örgütü temsilcisi katılacak.

 

Tema

Pale

Nishtiman-M.E,

Rizgariya Kurdistan

Şehit Sofi

Dersim Kürtleri

Duyurular

Pale  Blog

Linkler

Kurdistan Forumu

Arsiv

MuzikKÜRDİSTAN DEVLETİNİN KURULUŞU TEK AMAÇTIR.

Nasil Türkler'in Türkiye'si, Gürcüler'in Gürcistan'i, Ermeniler'in Ermenistan'ı varsa Kürtler'in de Kürdistan'i olmalidir.

BU, BÜTÜN MİLLETLERİN EN DOĞAL HAKKIDIR. 

Eğer tüm Kürdlerin ortak bir bağımsızlık hareketi gelişirse ki, bu şimdi mümkündür,  ABD ve AB devletleri uzun süredir sürdürdükleri Arap - Türk yanlısı politikalarını değiştirmek durumunda kalacaklardır ve böylece ilk Kürdistan devletinin ortaya çıkması sağlanacaktır.
   Makaleye giriş >>>

Home