Kurdi    English  France  Türkce  Deutch  Hebru     

Ana Sayfa   -----  Home


Kobane insanlık için direnmeye devam ediyor. Kobane direnişi 90 günü geride bıraktı. Kobane'yi almak için uğraşan IŞİD ise gelinen noktada gerilemesine rağmen bölgeyi tehdit etmeye devam ediyor. Sürece ilişkin yazılı bir açıklama yapan YPG Basın Merkezi ise, son durum hakkına bilgi verdi.

Merkez, YPG güçlerinin Kobanê'nin güney cephesinde çetelerin işgal ettiği alanlara yönelik bir operasyon düzenlediğini belirtti. YPG Basın Merkezi’nin açıklamasına göre, operasyon sonucunda güneyden kente gelen ikinci önemli yol olan Termik köyü yolu YPG güçlerinin denetimine geçti. Halep ve Termik yolları arasında kalan bölgenin tümüyle çetelerden geri alındığını belirten YPG Basın Merkezi, doğu cephesinde de YPG güçlerinin Kaniya Kurda bölgesindeki çete gruplarına yönelik bir saldırı düzenlediğini ve saldırı sonucunda 3 çete üyesinin öldürüldüğünü duyurdu.

Güneydoğu cephesinde bulunan kültür-sanat merkezi çevresinde konumlanan çete gruplarına da YPG güçleri tarafından bir eylem gerçekleştirildi ve 2 çete üyesi öldürüldü. YPG Basın Merkezi, YPG güçlerinin 12 Aralık günü saat 10:00’da Qamışlo’nun 24 kilometre güney batısında bulunan Til Ehmed köyü çevresindeki çete gruplarına yönelik bir eylem gerçekleştirdiğini ve bu eylemde 1 çete üyesinin öldüğünü duyurdu.

IŞİD'e karşı strateji değişti
90 gündür IŞİD çetelerinin saldırılarına karşı direnen Kobanê halkı ve YPG/YPJ güçleri bir süreden beri savunma pozisyonundan sürekli saldırı pozisyonuna geçti. Kobanê’nin üç cephesinde çetelere ağır kayıplar verdiren direniş güçlerinin kentte büyük oranda denetimi sağladığı ifade ediliyor.

Kobanê direnişinin 90’ıncı gününde ANF’ye değerlendirmelerde bulunan YPJ komutanı Gülistan Kobanê, 3 aylık direnişi, YPG/YPJ savaşçılarının durumu, çetelerin saldırıları ve yapılması gerekenleri anlattı.

Gülistan Kobanê, son dönemde IŞİD çetelerinin intihar saldırıları ve havan atışlarıyla tekrar saldırı denemelerinde bulunduğunu ancak ne ilerleyebildiğini ne de geri çekilebildiğini dile getirerek, kent savaşına ilişkin şu bilgileri verdi:

“Üç ay içerisinde 26 bomba yüklü araçla intihar saldırıları düzenlediler. Böylece bir şok etkisi kurup, sonuç almak istediler ama güçlerimiz saldırıları amaçlarına ulaşmadan fark etti ve etkisiz hale getirdi. Savaşın zamana yayılmasının sebebi şehir savaşının taktiksel olarak daha zor bir savaş biçimi olmasından kaynaklanıyor. Tümden şehri çetelerden temizlemeye yönelik savaşıyoruz. Bu çerçevede bazı etkili eylemlerimiz, operasyonlarımız oldu. Bu operasyonlar kapsamında çok sayıda çete ölüsü ve büyük bir cephane elimize geçti. Artık eskisi gibi kalabalık guruplar halinde hareket etme yetilerini yitirdiler. Şimdi öyle uzaktan ağır silahlarla saldırıp sonuç almak istiyorlar. Yeni silahlar kullanarak eylemlerimizden korunmaya çalışıyorlar ama başarılı olamıyorlar.”

 

Home