Kurdi    English  France  Türkce  Deutch  Hebru     

Ana Sayfa   -----  Home


Miştenûr’a az kaldı

Sünni Arap milliyetçilerin denetimindeki çetelerden DAİŞ’in, Türk devletinin desteği ve teşvikiyle işgal edip Kürtsüzleştirmek için saldırdığı Kobanê‘deki direniş, 100’üncü gününde. 

 
 

Kobanê’de YPG/YPJ savaşçıları, DAİŞ çetelerine yönelik başlattıkları “Temizlik Operasyonu” kapsamında sokak sokak, ev ev, çatışarak ilerlemeye devam ediyor. 100’üncü gününe giren destansı bir direniş sergileyen YPG ve YPJ savaşçıları, egemenler ve onların taşeronları tarafından köleliğe mahkûm edilmek istenen Ortadoğu halklarına tarihte eşine az rastlanır bir direnişi mirası bırakıyor.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep T. Erdoğan tarafından “düştü, düşüyor” denilen Kobanê’deki tarihi direniş, her geçen gün zafere biraz daha yaklaşıyor. Direniş, 15 Eylül saldırısıyla başlamış, Ekim ayı başlarında Kobanê kent merkezinde sokak savaşına dönmüştü. YPG/YPJ savaşçıları direniş ile DAİŞ çetelerine ağır darbeler vururken, Aralık ayı başlarında zafer hamlesine geçişin startını verdi. Kademeli şekilde ilerleyişi esas alan YPG/YPJ’nin hamlesi çerçevesinde Kobanê kent merkezinde “Temizlik operasyonu” başlatıldı. Kentin güneyindeki Botana Xerbi Mahallesi’nden başlayarak, doğusundaki Kaniya Kurda bölgesine kadar uzanan geniş bir hattı kapsayan operasyon çerçevesinde, YPG/YPJ’liler Kobanê’nin güneyindeki çetelere yönelik etkili eylemler başlattı. Çetelerin doğu ve batı cepheleri arasında takviye yolu olarak kullandığı stratejik önemdeki Termik ve Halep yolu ile Botana Şerqi Mahallesi’nin birçok noktası çetelerden temizlendi. Yermuk Okulu ve çevresindeki onlarca sokak YPG/YPJ’liler tarafından özgürleştirilerek savaşın seyri değiştirildi.


 

Kültür Sanat Merkezi geri alındı

 

Güney cephesiyle eşzamanlı olarak güneydoğu cephesindeki 48’nci cadde ve Kültür Sanat Merkezi civarında bulunan çetelere yönelik eylemler düzenleyen YPG ve YPJ’li savaşçılar, bu alanlarda yaşanan çatışmalarda çok sayıda çete üyesini öldürürken, güney cephesiyle bir hat oluşturdu. Kontrollü bir şekilde ilerleyen direnişçiler, DAİŞ’in bu alanda zaman zaman bomba yüklü araçlarla düzenlemek istediği saldırıları amacına ulaşamadan etkisiz hale getirdi. Alanda kontrolü eline alan YPG/YPJ savaşçıları, iki gece önce güney cephesiyle eşzamanlı olarak, dün öğlen saat 11.30 sırlarına kadar devam eden şiddetli çatışmalar ardından DAİŞ tarafından işgal edildiği 9 Ekim tarihinden sonra güney cephesi karargahı olarak kullandığı Kültür Sanat Merkezi ve çok sayıda noktayı temizledi. Saatler süren şiddetli çatışmalarda YPG/YPJ savaşçıları, Kültür Merkezi ve etrafında bulunan birçok noktayı çetelerden temizlerken, güneydoğu cephesinde yaklaşık 800 metre genişliğindeki bir alanı kapsayan bölgeyi arındırmış oldu. YPG/YPJ’liler, Miştenûr Tepesi yönünde yaklaşık 150 metre ilerlerken, güney cephesinde de Yermuk Okulu civarında bir caddeyi çetelerden temizleyerek, şehir içindeki bağlantı yollarını tümden kesmiş oldu.


 

‘Sanırım çok kızdılar’

 

YPG/YPJ savaşçılarının operasyon kapsamında DAİŞ‘e yönelik yeni eylemlerini ve ilerlemeyi görüntülemek için çatışma alanına doğru yola çıkıyoruz. Yolda olduğumuz sırada Miştenûr Tepesi etrafındaki evlere sıkışan DAİŞ üyeleri tarafından kent merkezi, 23’lük olarak adlandırılan Doçka uçaksavarla rastgele taranıyor. Sağımıza solumuza düşen mermiler altında yolumuza devam ederken, yanımda bulunan YPG’lilerden birinin “Sanırım bu sefer çok kızdılar” şeklindeki sözü gülüşmelere neden oluyor. İlk kez gördüğüm bu bölgeyi daha önce gittiğim Kobanê’deki savaş cephelerinden ayıran bazı özellikleri dikkatimi çekiyor. 

Sokaklarından rahat bir şekilde yürüdüğümüz bu mahallenin uzun ve geniş caddeleri, içinde asırlık ağaçların olduğu parkları ve çocuk oyun alanlarıyla DAİŞ saldırıları öncesi merkezi bir bölge olduğu anlaşılıyor. Hemen hemen tüm binaların altında içinde çeşitli ürünlerin olduğu mağaza ve dükkânlar bulunuyor. Ancak patlamaların şiddeti ve yaşanan sokak çatışmaları nedeniyle dükkanlardaki çoğu  ürünler kaldırımlara saçılmış durumda.


 

Türk medyası yok

 

Çatışma alanına yaklaştıkça YPG/YPJ’lilerin yoğun hareketliliği görülüyor. Kısa bir selamlaşma ardından temizlik operasyonunda yer alan bir YPJ’li kadın savaşçı, bizi biraz bekleteceğini söylüyor. Beklemenin nedenini sorunca YPJ’li savaşçı, bir gurup basın mensubunun bölgeye gelmek istediği bilgisini paylaşıyor bizimle. Beklediğimiz basın mensupları oldukça kalabalık bir grup halinde bize yaklaştıkça ben tanıdık bir yüz arıyorum. Günlerdir gelişmeleri takip ettiğimiz kentte Japonya, İsveç, Hollanda, İtalya, Fransa ve Amerika gibi birçok ülkeden basın mensupları gelişmeleri yerinde takip ederken, Türkiye’deki ana akım medya “Başını kuma gömen devekuşu” misali yanıbaşında 3 ayı aşkın süredir devam eden tarihi direnişi görmezden gelmeye devam ediyor.


 

İlk günler yığılmışlardı

 

DAİŞ saldırılarının başladığı ilk günlerde Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bir konuşmasında, “Kobanê’de bu gün yarın düşer” şeklindeki sözleri ardından Kobanê sınırına yığılan ana akım medya, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bir an evvel arzusunun gerçekleştiği müjdesini vermenin telaşına düşmüştü. Her sabah büyük bir hevesle Zorava Tepesi’nin karşısında bulunan Swêdê Köyü’ne toplanan ana akım medya çalışanları, yaptıkları anlık canlı bağlantılarla “DAİŞ adım adım ilerliyor” diyerek, patronlarının iktidarla ilişkilerini biraz daha pekiştirme yarışına giriyordu. Ama Erdoğan’ın hesapları tutmamış, arzusu YPG/YPJ’nin aylar sürecek destansı direnişiyle boşa çıkarılmıştı.


 

‘Stratejik noktaları temizledik’

 

Çatışmaların yer yer devam ettiği bölgede DAİŞ’in keskin nişancı ateşi nedeniyle Kültür Sanat Merkezi’ne eğilmiş vaziyette ve koşarak ulaşıyoruz. DAİŞ’ten temizlenen binanın çevresinde çatışmalar devam ederken, binanın giriş kapısı üstünde YPG ve YPJ bayrakları dalgalanıyor. Çatışmaların şiddetiyle binanın içerisi adeta enkaza dönerken binada mevzilenen YPG ve YPJ’lilerin, çeteler tarafından duvarlara yazılan Arapça yazıları boyayla silip yerine Kobanê direnişini konu edinen şarkı ve şiirlerin sözleri ile direnişteki kararlılığı vurgulayan sloganlar yazdığı görülüyor. İki ayı aşkın süredir çetelerin işgali altında bulunan binayı özgürleştiren YPG/YPJ’liler, çeteler tarafından duvarlardan indirilen Kürt lider ve Rojava Devrimi’nde yaşamını yitiren kültür sanat çalışanlarının resimlerini tekrar binanın duvarlarına asmış. Tarih yazan direniş- çiler, mirasçısı oldukları arkadaşlarının anılarını yaşatacaklarını ve kararlı bir şekilde özgürlüklerini kazanma yolunda ilerlemeye devam edeceklerini dile getiriyor. 

Önemli bir ilerleme kaydeden Güneydoğu cephesindeki YPG/YPJ’lilerin eylemlerini değerlendiren YPJ komutanlarından Gülistan Kobanê, “Eylemlerimiz tüm arkadaşlarımızın büyük fedakârlığı ve kahramanlığıyla devam ediyor. Stratejik noktaları çetelerden temizledik. Şimdi özgürlüğe daha yakınız ve yakında halkımıza özgür Kobanê’yi armağan etmek istiyoruz” dedi.

Home