Kurdi    English  France  Türkce  Deutch  Hebru     

Ana Sayfa   -----  Home


YPG Basın Merkezi, Kobanê’de DAİŞ çetelerine yönelik düzenlenen eylemde Mekteba Reş ve Su deposunun özgürleştirildiğini, yaşanan çatışmalarda toplam 24 çetenin öldürüldüğünü açıkladı.

YPG Basın Merkezi, DAİŞ çetelerinin Kobanê’yi işgal etmek amacıyla başlattıkları saldırıların 108. gününde de devam ettiğini kaydetti.  Çetelerin saldırı gücünü kıran YPG/YPJ savaşçılarının ilerleyişini sürdürdüğünü belirtti.

YPG son 24 saat içinde yaşanan çatışmalara ilişkin şu bilgileri verdi:

“Dün gece güçlerimiz çetelerin işgal ettiği stratejik Mekteba Reş ve 48. caddenin güneyinde bulunan Su Deposu bölgesini kurtarmak amacıyla bir saldırı düzenlemiştir. Dün öğlenden sonra saat 15.00 sularında başlayan operasyon yeni yılın ilk saatlerine dek aralıksız bir biçimde sürmüştür. Operasyon neticesinde Mekteba Reş ve Su deposu çetelerden temizlenerek özgürleştirilmiştir.

Operasyon esnasında tespit edilebilen 24 çete üyesi öldürülmüştür. Güçlerimiz çetelere ait 5 cenaze ile birlikte 11 adet kaleşnikof ve 34 adet kaleşnikof şarjörü, 2 adet B7 roketatar, 2 adet BKC, 9 BKC zinciri ve 1.000 adet BKC mermisi, 1 adet Bruno silahı, 15 el bombası, 1 kutu doçka mermisi, 8 raxt ve 1 intihar eylemci yeleği ele geçirmiştir.”

Çatışmalarda 3 YPG/YPJ savaşçısının da yaşamını yitirdiği ifade edildi.

 

 

Home