Intervju med Hemi Herki(Kurdiska Israel)

  Hej, mitt namn är Shilan Gül och jag ska gå över till en intervju med Xeni Herki, en kurdisk jude i Israel.

  Hej Mr. Xeni Herki
  Välkommen till det kurdiska radio ashti. Mitt namn är Shilan Gül och jag kommer från det kurdiska programmet Radio Ashti. Radio ashti representerar kurder i Sverige och är en organisation i det kurdiska samhället som har haft sändningar sedan 1990.

  1. Kan du vara snäll och presentera dig själv till våra lyssnare?
  - Jag kommer från Israel och är även kurd. Mina föräldrar kom till Israel från Kurdistan år 1960 och jag är född och uppväxt här i Israel. ----- jag spel kurdisk musik som jag älskar.

  2. När och från vilket område i Kurdistan har ni flyttat från, när ni kom till Israel?
  - Mina föräldrar kommer ifrån Kurdistan. Min pappa är från Iran --- och min mamma är från Wiana i Kurdistan.
  3. Hur många kurdiska judar är det i Israel idag?
  - Jag tror att det är ungefär 215 000 i Israel.

  4. Kan du vara snäll och berätta om de kurdiska judarnas roll i Israel?
  - De … kurderna tar … från Kurdistan. Den nya generationen kan inte tala kurdiska eftersom vi inte talar kurdiska här, men de kan tala engelska.

  5. Som du vet så är den kurdiska frågan väldigt stor. Hur ser kurdiska judarna, och Israels regering på denna fråga?
  - Jag kan inte tala om vår regering eftersom jag inte jobbar där och inte vet vad och hur de tänker men jag hoppas att de stödjer den kurdiska nationen. Om du frågar mig om de judiska kurderna här i Israel så stödjer de den kurdiska nationen.

  6. Kan du vara snäll och kortfattat förklara hur relationen mellan muslimska kurder och judiska kurder har varit, i ett historiskt perspektiv?
  - Från den historien som jag vet så är det bra relation mellan muslimer och judar och alla andra religioner i Kurdistan. Det var några små problem men inte stora.

  7. Hur känner du när du ser att andra länder som t.ex. Turkiet, Iran och Syrien mördar det kurdiska folket?
  - Vi vet allt om vad Turkiet, Syrien och Iran gör mot det kurdiska folket och vi tycker inte om den här situationen. Jag hoppas att det kurdiska folket får leva som alla andra människor från andra länder i världen.

  8. Som du vet så har relationen mellan Turkiet och Israel blivit värre. Hur påverkar detta Israel och det kurdiska folket?
  - Jag vet att Israel har en relation med Turkiet, solm har varit hemlig. Jag hoppas att det inte blir problem i Kurdistan, även fast vapen och arméer är inblandade.

  9. Tror du att Israel kommer fortsätta att sälja vapen till Turkiet?
  - Jag hoppas att de inte fortsätter att sälja vapen en det är inte i våra händer. Det här är regeringens problem. Men vi kan kanske gå till regeringen och visa att vi inte stödjer Turkiet utan att vi stödjer det kurdiska folket och Kurdistan.

  10. Turkiets premiärminister stödjer Hammas, som FN säger är en terrorist organisation. På samma sätt sägs PKK (en kurdisk organisation som kämpar för frihet och självständighet) vara en terrorist organisation av FN. Så, Turkiet stödjer Hammas, varför stödjer då inte Israel PKK och det kurdiska folket?
  - Jag hoppas att de stödjer PKK men jag vet inte. Jag kan inte svara på den här frågan. Jag vet att PKK inte är en terrorist organisation. Det är en väldigt, väldigt stor skillnad mellan Hammas och PKK.

  Tack för din tid Xeni Herki vi uppskattar det verkligen, och vi hoppas även att vi får en fortsatt relation i framtiden.

  Jag hoppas, och hoppas verkligen att Kurdistan kan bli ett land precis som alla andra länder i världen.
  Hej, mitt namn är Shilan Gül och jag ska gå över till en intervju med Xeni Herki, en kurdisk jude i Israel.


  Turkcesi

  Översättning från svenska till turkiska
  Merhaba, benim adım Shilan Gül ve ben Xenia Herki, İsrail bir Kürt Yahudi ile bir röportaj üzerine gideceğiz.

  Hello Mr. Xenia Herki
  Hoşgeldin Kürt radyo Ashti için. Benim adım Shilan Gül ve ben Kürt radyo programı Ashti geliyor. Radyo Ashti İsveç Kürtleri temsil eden ve 1990 yılından bu yana yayın yapıyor Kürt toplumunun, bir organizasyondur.

  1 Bizim dinleyici kendinizi tanıtmak misiniz?
  - Ben İsrail geliyorum ve aynı zamanda Kürt. Annem ve babam 1960 yılında İsrail Kürdistan dan geldi ve ben doğdum ve İsrail burada büyüdü. ----- Ben sevdiğimi Kürtçe müzik çalmak.

  2 olduğunda ve Kürdistan ne alanından, sen, sen İsrail geldiğinde taşındı?
  - Ailem Kürdistan gelmektedir. Babam İran'dan --- bu ve annem Kürdistan Wiana değil.
  3 Kaç Kürt Yahudileri bugün İsrail'de mi?
  - Ben yaklaşık 215 000 İsrail'de olduğunu düşünüyorum.

  4 İsrail'de Yahudi Kürt rolü hakkında bize bilgi verebilir misiniz?
  - Kürdistan dan ... Kürtler alır .... Burada Kürtçe konuşmak yok çünkü yeni nesil, Kürtçe konuşamıyor, ancak İngilizce bilmektedir.

  5 Eğer Kürt sorunu çok biliyorum. Ne bu konuda İsrail Hükümeti, Kürt Yahudiler mi?
  - Ben orada işe yaramaz çünkü onlar Kürt ulusunun destek umuyoruz ve ne düşündüğünü biliyorum ama ben bizim hükümet hakkında konuşamayız. Eğer Kürt ulusunun destekleyen İsrail burada Yahudi Kürtler hakkında bana sorarsanız.

  6 Eğer Müslüman ve Yahudi Kürtler arasındaki ilişkilerde tarihi açısından olmuştur açıklamak kısaca bilgi verebilir misiniz?
  - Hikaye From biliyorum, Müslümanlar ve Yahudiler ve Kürdistan'daki diğer tüm dinler arasında iyi bir ilişki. bazı küçük sorunlar ama büyük değil vardı.

  7 Nasıl gördüğün ne hissediyorsun ki diğer ülkeler gibi Türkiye, İran ve Suriye Kürt halkını öldürmek?
  - Biz Türkiye, Suriye ve İran ile ilgili tüm Kürt halkına karşı ne biliyoruz ve bu durumu sevmiyorum. Ben Kürt halkının dünyadaki diğer ülkelerden gelen diğer insanlar gibi yaşamak zorunda umuyoruz.

  8 Bildiğiniz gibi, Türkiye ile İsrail arasındaki ilişkileri daha kötü olmuştur. Nasıl bu İsrail ve Kürt halkı nasıl etkiler?
  - Ben İsrail'in Türkiye ile bir ilişkisi olduğunu biliyor, Solms bir sır oldu. Ben silah ve orduların ilgili olsa da, Kürdistan, sorun olacağını umuyoruz.

  9 Eğer İsrail Türkiye'ye silah satmaya devam edeceğini düşünüyor musunuz?
  - Ben de bizim elimizde değil silah bir satmaya devam ummalı. Bu hükümetin sorunları olduğunu. Ama belki de Kürt ve Kürdistan destek olduğunu, ancak hükümet ve gösteri Türkiye'nin desteği olmadığı gidebilirsiniz.

  10 Türk Başbakanı, BM bir terör örgütü olduğunu söylüyor Hammas destekler. Benzer şekilde, dedi PKK Birleşmiş Milletler tarafından terör örgütü olarak (özgürlük ve bağımsızlık için mücadele eden Kürt örgütü). Yani, Türkiye Hammas destekler, neden İsrail PKK ve Kürt halkına destek değil mi?
  - Sanırım PKK destek umuyoruz, ama ben bilmiyorum. Ben bu soruya cevap veremez. Ben PKK'nın bir terör örgütü olduğunu biliyoruz. Bir rock ve PKK arasında çok çok büyük fark var.

  Zaman Xenia Herki için teşekkürler gerçekten takdir ve biz de gelecekte sürekli bir ilişkiye sahip olacağını umuyoruz.

  Ben, umut ve Kürdistan dünyanın herhangi başka bir ülke gibi bir ülke haline umuyoruz.
   


 • Breaking News Kiryat Ata: One injured seriously, 6 lightly in car crash
  JPost.comIsrael
  Photo by: Ben Hartman Thousands rally in Tel Aviv to remember Yitzhak Rabin
  By BEN HARTMAN
  10/31/2010 00:44


  Peres: "In this square they killed Yitzhak, they tried to kill peace... we're more determined than the enemies of peace and we'll be victorious."
  Talkbacks (10)
  Tens of thousands gathered in Rabin Square in Tel Aviv on Saturday for a memorial ceremony to mark the 15th anniversary of the assassination of prime minister Yitzhak Rabin.

  The rally, held next to the spot where Yigal Amir shot Rabin dead with three bullets to the back on November 4, 1995, brought together Israelis from all walks of life, in particular from a wide range of leftwing activists representing political parties and activist groups like Breaking the Silence and the Geneva Initiative.

  RELATED:
  Braverman derided for declaring himself Rabin’s heir
  PM implies he's left of Rabin on Palestinian statehood
  Remembering Yitzhak Rabin

  A number of musical artists performed at the rally, including Harel Skaat, Aviv Geffen, Yehuda Poliker, and Mosh Ben-Ari.

  President Shimon Peres gave the keynote address, telling the crowd that while “Yitzhak's life was cut short, his legacy lives on,” adding that those who support finding a peaceful solution to the Middle East conflict “will win, because only peace can win.”

  The president said Rabin’s assassination showed how disagreements in Israel must be settled peacefully.

  “We have been through seven wars, and never did our hope or our democracy fail. In our democracy, we listen to words, not bullets.”

  Peres also spoke of the importance of continuing to push for a two-state solution, adding that Israel cannot continue “to rule over the lives of another people.”

  In regard to heightened calls for the state to release Rabin’s assassin Yigal Amir, Peres said: “Israeli leaders, from the Left to the Right, have declared that this wicked man who cut short Yitzhak’s life will never be pardoned.”

  Hebrew University law professor Ruth Gavison also addressed the crowd, speaking of the continued importance of a two-state solution, as well as of the preservation of Israeli democracy and Israel as a Jewish state.

  “It is completely obvious that Rabin didn’t believe that a Jewish state must require discrimination against the Arab minority; or for the state to be controlled by the religious.”  Gavison expressed her belief that the Rabin memorial day would be “the day when we express Israel’s desire to be the vision Rabin had for it – a state that scoffs at any sort of political violence, that pursues peace, respects diverse communities, realizes the dreams of generations of the Jewish people to have their own historical homeland, but also serves as a home to all of its citizens.”

  Saturday’s rally took place against the backdrop of debate on whether or not the yearly rally should continue to be held

  Survivors ask EU to probe Vatican on looted assets
  Thursday, October 28, 2010

  Click here to read the original article in The Jerusalem Post
  The Jerusalem Post

  By Bloomberg News

  Holocaust survivors from the former Yugoslavia accused the Vatican of helping allies of Nazi Germany launder their stolen valuables, and have asked the European Commission to investigate their claims.

  “We are requesting the commission open an inquiry into allegations of money-laundering of Holocaust victim assets by financial organs associated with or which are agencies of the Vatican City State,” Jonathan Levy, a Washington-based attorney for the survivors and their heirs, wrote in a letter dated October 20 to Olli Rehn, the European Union’s economic and monetary affairs commissioner. Levy provided the letter to Bloomberg.

  The request follows a decadelong lawsuit in US courts on behalf of Holocaust survivors and their heirs from the former Yugoslavia and Ukraine. That case, basing its claims on a US State Department report on the fate of Nazi plunder, alleged that the Vatican Bank laundered assets stolen from thousands of Jews, gypsies and Serbs killed or captured by the Ustasha, the German-backed regime of wartime Croatia. The Vatican repeatedly denied the charges and the findings of the 1998 US report.

  Amadeu Altafaj, Rehn’s spokesman, said Tuesday in Brussels that he didn’t know if the commission had received Levy’s letter. Vatican spokesman Father Federico Lombardi declined to comment on Levy’s request to the commission.

  The US case, which sought as much as $2 billion in restitution, was dismissed last December by a US appeals court in San Francisco on the grounds that the Vatican Bank enjoyed immunity under the 1976 Foreign Service Immunities Act, which may prevent foreign governments from facing lawsuits in the US.

  The commission should have the authority to probe the Institute for Religious Works, or IOR, as the Vatican Bank is called, according to Levy’s letter. It cites a monetary accord signed on December 17 of last year. Under the agreement the Vatican, which uses the euro and issues euro coins, pledged to implement EU laws against money-laundering, counterfeiting and fraud.

  Rome prosecutors have also sought to show that the Vatican bank is covered under European law. Last month, they seized $32 million from an Italian account registered to the IOR as they opened a probe into alleged violations of money-laundering laws by the Vatican Bank.

  “We looked at all the places where the Vatican may have surrendered sovereignty,” Levy said in a telephone interview. “The only place we could find was with the euro, where they placed themselves under the jurisdiction of either the European Central Bank or the European Commission.”

  The US lawsuit was first filed in 1999, one year after an official Swiss commission concluded that Switzerland received three times more gold taken from Nazi victims than previously estimated by the US government.

  The same year, UBS and Credit Suisse, the biggest Swiss banks, agreed to pay $1.25b. in compensation to Holocaust survivors and their heirs.

  Under its agreement with the commission, the Vatican pledged to implement EU legislation against money-laundering by year’s end.

  Rehn said the Vatican had submitted its first draft laws “on the prevention of money-laundering and the fight against fraud and counterfeiting” and the commission is analyzing them, according to his reply to a question from a member of the European Parliament, posted on its website on September 9.

  Lombardi declined on October 23 to say whether the Vatican intended to meet the December 31 deadline for implementing the EU legislation.
   


  Breaking News Kiryat Ata: One injured seriously, 6 lightly in car crash
  JPost.comIsrael
  Photo by: Ben Hartman Thousands rally in Tel Aviv to remember Yitzhak Rabin
  By BEN HARTMAN
  10/31/2010 00:44


  Peres: "In this square they killed Yitzhak, they tried to kill peace... we're more determined than the enemies of peace and we'll be victorious."
  Talkbacks (10)
  Tens of thousands gathered in Rabin Square in Tel Aviv on Saturday for a memorial ceremony to mark the 15th anniversary of the assassination of prime minister Yitzhak Rabin.

  The rally, held next to the spot where Yigal Amir shot Rabin dead with three bullets to the back on November 4, 1995, brought together Israelis from all walks of life, in particular from a wide range of leftwing activists representing political parties and activist groups like Breaking the Silence and the Geneva Initiative.

  RELATED:
  Braverman derided for declaring himself Rabin’s heir
  PM implies he's left of Rabin on Palestinian statehood
  Remembering Yitzhak Rabin

  A number of musical artists performed at the rally, including Harel Skaat, Aviv Geffen, Yehuda Poliker, and Mosh Ben-Ari.

  President Shimon Peres gave the keynote address, telling the crowd that while “Yitzhak's life was cut short, his legacy lives on,” adding that those who support finding a peaceful solution to the Middle East conflict “will win, because only peace can win.”

  The president said Rabin’s assassination showed how disagreements in Israel must be settled peacefully.

  “We have been through seven wars, and never did our hope or our democracy fail. In our democracy, we listen to words, not bullets.”

  Peres also spoke of the importance of continuing to push for a two-state solution, adding that Israel cannot continue “to rule over the lives of another people.”

  In regard to heightened calls for the state to release Rabin’s assassin Yigal Amir, Peres said: “Israeli leaders, from the Left to the Right, have declared that this wicked man who cut short Yitzhak’s life will never be pardoned.”

  Hebrew University law professor Ruth Gavison also addressed the crowd, speaking of the continued importance of a two-state solution, as well as of the preservation of Israeli democracy and Israel as a Jewish state.

  “It is completely obvious that Rabin didn’t believe that a Jewish state must require discrimination against the Arab minority; or for the state to be controlled by the religious.”  Gavison expressed her belief that the Rabin memorial day would be “the day when we express Israel’s desire to be the vision Rabin had for it – a state that scoffs at any sort of political violence, that pursues peace, respects diverse communities, realizes the dreams of generations of the Jewish people to have their own historical homeland, but also serves as a home to all of its citizens.”

  Saturday’s rally took place against the backdrop of debate on whether or not the yearly rally should continue to be held. •  

   

 
Me di vê belavokê de çareserîya pirsa kurd û Kurdîstanê danîye ber çavan. Em bang û gazî li kes, sazî, rêxistin, rewşenbîr, tezgeh û tendensên sîyasî, demokrat û humanîst dikin ko piştgirîya banga me bikin.   Berdewam>>>
Tema

KÜRDİSTAN DEVLETİNİN KURULUŞU TEK AMAÇTIR.

Nasil Türkler'in Türkiye'si, Gürcüler'in Gürcistan'i, Ermeniler'in Ermenistan'ı varsa Kürtler'in de Kürdistan'i olmalidir.

BU, BÜTÜN MİLLETLERİN EN DOĞAL HAKKIDIR. 

Eğer tüm Kürdlerin ortak bir bağımsızlık hareketi gelişirse ki, bu şimdi mümkündür,  ABD ve AB devletleri uzun süredir sürdürdükleri Arap - Türk yanlısı politikalarını değiştirmek durumunda kalacaklardır ve böylece ilk Kürdistan devletinin ortaya çıkması sağlanacaktır.
  
Makaleye giriş >>>