Kurdi    English  France  Türkce  Deutch  Hebru     

Ana Sayfa   -----  Home


Sokak sokak temizlikTürk devletinin desteklediği Sünni Arap milliyetçilerin denetimindeki çetelerden DAİŞ’in Kobanê‘deki gerileyişi ağır kayıplarla birlikte sürüyor.


YPG/YPJ savaşçılarının Kobanê’nin güneyi ve güneydoğusunda çetelere karşı başlattığı temizlik operasyonu kapsamında çeteler tarafından işgal edilen birçok sokak ve stratejik konuma sahip alanlarda hakimiyet sağlandı.

Kobanê‘yi işgal ve katliam amacıyla saldıran DAİŞ çetesine karşı YPG/YPJ öncülüğünde geliştirilen direniş 99’uncu gününde. YPG Basın Merkezi tarafından dün öğle saatlerinde yapılan yazılı açıklamada, önceki günden dün sabaha kadar yaşanan çatışmalarla ilgili şunlar paylaşıldı:

Kültür Sanan Merkezi de tamam

Kültür-Sanat Merkezi ve çevresindeki çete noktalarının hedeflendiği önceki geceke operasyon sonucunda Kültür-Sanat Merkezi tümüyle çetelerden temizlendi. Alandaki çatışmalar dün öğleden sonra da devam ediyordu. 

Miştenûr Tepesi’ne yol göründü

DİHA muhabiri Mehmet zeki Çiçek’in, güney cephesinde ilerleme sağlanan alanlardan bildirdiğine göre, 3 ayı aşkın süredir tarihi bir direniş sergileyen YPG/YPJ savaşçıları, Kobanê’nin güney ve güneydoğusunda başlattıkları temizlik operasyonu kapsamında her gün biraz daha ilerlemeye devam ediyor. Geçtiğimiz hafta Termik-Halep yolunu çetelerden temizledikten sonra geniş bir alanda hâkimiyeti eline alan YPG/YPJ savaşçıları, cumartesi günü Termik yolunun doğusunda konumlanan DAİŞ‘e yönelik kapsamlı eylemler düzenledi. Aralarında Cindullah gurubunu komuta eden Ebu Sahra adlı DAİŞ emirinin de olduğu çok sayıda çete üyesinin öldürüldüğü eylemlerde yüklü miktarda cephane ve çetelere ait bir miktar kokain türü uyuşturucu maddeye de el koyan YPG/YPJ savaşçıları, stratejik bir konuma sahip olan Yermuk okulunun da içinde olduğu birçok noktayı çetelerden temizledi. YPG/YPJ’liler, güneydoğu cephesinde de 6 sokak ilerleyerek, çeteleri Miştenûr Tepesi’nin yamaçlarındaki evlere kadar çekilmeye zorladı.

İntihar eylemi girişimleri sonuçsuz

Operasyonlarda ağır darbe alan DAİŞ üyeleri intihar eylemleriyle YPG/YPJ’nin baskısını kırmaya çalışıyor. Güney cephesinde öldürülen ve cenazeleri YPG/YPJ savaşçılarının eline geçen bazı çete üyelerinin üzerinden intihar eylemlerinde kullanılmak üzere bedenlerine bağladıkları patlayıcı düzenekler çıkmaya devam ediyor. İntihar eylemlerinde kullanmak amacıyla hazırlanan ve bilyelerle desteklenen patlayıcı düzeneklerin yanı sıra terk ettikleri bölgelere döşenen mayınları da patlamadan ele geçiren YPG/ YPJ’liler, DAİŞ tarafından başvurulan bu yöntemleri “son çırpınışlar” olarak değerlendiriyor. Çatışma alanında DAİŞ’in arkasında bıraktığı cesetleri yakmayı sürdürdüğü de görüldü.

En yakın zamanda

Güney ve güneydoğu cephelerinde çetelerden temizlenen noktaların yüksek yerlerine YPG, YPJ bayrağı asan YPG/YPJ’liler, olası saldırı tehdidine karşı mevzilerini güçlendiriyor. Önemli bir ilerleme kaydeden savaşçıların oldukça moralli olduğu görülürken, savaşın en ön mevzilerinde bulunan YPG/YPJ’liler, radyolardan DAİŞ işgali altında olan Şengal’in HPG, YPG, YBŞ ve Pêşmerge güçleri tarafından özgürleştirmeye çalışıldığını duyduklarını ve en yakın zamanda benzer bir müjdeyi de Kobanê’den vermek istediklerini söyledi. 
Güney cephesindeki operasyonda yer alan YPG savaşçısı Xelil Hiseyn, YPG/YPJ savaşçılarının ilerleyişiyle ilgili konuşarak, “Bizim çetelerden temizlediğimiz bu alan, çetelerin batı ve doğu cepheleri arasındaki bağlantı hattıydı. Bu hat tümden çetelerden temizlendi. Operasyonumuz çeteler tamamen temizlenene kadar sürecek. En kısa zamanda halkımıza Kobanê’nin özgürleştiği müjdesini vermek için üstümüze düşen sorumluluğu yerine getireceğiz. Özellikle gençlerimiz Kobanê direnişine katılıp özgürlük hamlesine katılmalıdır” dedi.

Güneydoğuda 20 sokak temizlendi

Önceki gün güneydoğu cephesinde Yermuk Okulu’nun da içinde bulunduğu geniş bir alanın çetelerden temizlenmesiyle sonuçlanan eylemelere ilişkin konuşan YPG savaşçısı Mazlum Welat ise “22 gün önce başlattığımız Kobanê’yi çetelerden temizleme hamlesi devam ediyor. Hamle kapsamında önceki gün Termik yolundan eylem başlatarak, Kobanê’nin güneydoğusuna doğru yaklaşık 20 sokak ilerledik. Birçok cenazeleri ve yüklü miktarda cephaneleri elimize geçti. Hamlemiz devam ediyor. En yakın zamanda çeteleri temizleyip Kobanê’yi özgürleştireceğiz” şeklinde konuştu. 
Home