Barzani: Kerkük’ün kimliği Kürt’tür

Başkan Barzani, bölgedeki bazı ülkelerinin, Irak’ın içişlerine müdahale ettiğini belirtti. Barzani; “Irak’taki şiddete sebeb olan kişi ve grupları ülkelerine davet etmeleri, onlara özellikle Kerkük ve diğer hususlarda yeni perspektifler vermeleri savaşın durdurulmasına değil daha da tırmanmasına yardımcı olmaktadır.” dedi . Bu  topraklara daha Türkler gelmeden önce Kürtler yaşıyordu ve 6 bin yıldırda burda yaşamaktalar siz daha burda misafir sayılırsınız. Moğollar gelip istila ettıkleri zaman buraları taş üştünde taş bırakmadı. Dağdan gelip bağdakini kovmak budur zaten.  Araplar ve Türkler  milliyetçilik yapmıyor değil, araplar ve türkler sahibi olmadıkları toprakları kendininkiymiş duyurup yaygara yapmıyorlar, bu milliyetçilik olmaz çünkü yüzsüzlüktür.. Araplar ve türkmenler saddamın nufus değiştirme kampanyasıyla zorla göç ettirilmiş olan kürtlerin yerine getirilmişlerdi ve artık saddam yok. Herkes gasp edilmiş haklarını geri alacak. kimileri beğensede beğenmesede.   Irak hükümetinin itilafla kurulduğunu söylen Başkan Barzani, emniyet, ekonomi ve askeri alanlarda dengesiz bir paylaşım olmasına ve aynı zamanda Bağdat’ta rolleri olmamasına rağmen bu hükümete ortak olduklarını ancak onların muamele tarzının garip olduğunu söyledi.

Başkan Barzani, Kürdistan Bölgesi hükümetinin Bağdat’ta hatırı sayılır bir rolünün olmadığına işaret ederek Irak’ın üzerinde kurulduğu ortaklıktan şüphesinin olduğunu söyledi. 

Péşmerge dün diktatörlük rejimini yıkmakla görevliydi, bu gün ise demokratik rejimi Türk ve Arap saldırısına karşı korumakla görevlidir.

Xanqin ve çevresinde meydana gelen olaylar konusunda Başkan Barzani, ‘’Xaneqin’de meydana gelen büyük bir hataydı. Peşmerge gücüleri ile Irak ordusu arasında bir tür karşılaşma çabası vardı.’’ dedi.

Başkan Barzani, ‘’Hiçkimse Irak konusunda üzerimizde minnet duymasın çünkü biz , bizden daha Irak’lı olduklarını söyleyenlerden önce bu ülkedeydik. Irak’ta bir daha ikinci sınıf vatandaş konumuna düşmeyi kabul etmeyiz’’ dedi.

Kerkuk Kurdistan tarihinde Kurtlerin binlerce yil evel kendileri kurdugu sehrimizi, bugun Turk devlettin aylardr butun baskisi Kürd Bolgesine katilmasini istemediginden ABD deye baski yapmaktadir, ancak
kerkuk kurd sehridir ve kurdistan şehri olarak kalacaktır, onu bizden kimse almiyacaktir. Kerkğk sehri kurdistan Bolgesi Federe devletti daimi meclisi zaten acikca soylemektdir.

ULUSAL MARŞI VE BAYRAĞIMIZI DEĞİŞTİRMEYECEĞİZ.

Ulusal marşımızın içeriğini ve bayrağımızın biçimini değiştirmeyi uygun görmüyoruz ve onları değiştirme önerilerine olumlu yanıt vermeyeceğiz.

Irak hukumetin de  Kerkuku kurdistan bölgesine katiliminın kabulü  dengelerde esitliği sağlayacaktır, aksi taktirde Kurdistan orda resmen  Bagimsizlığını ilan eder , bu da irak hukumetin aleyhine olacaktir, kurtlerin uzun yillardir burda yasadiklarini , ancak petrol ve diger onemli maddelerin olmasi cok guruplari rahatsiz ettiginden dolayi Turk devleti durmadan   askeri baskilarla baş vuruyor ve göz dagi vermek istiyor, Turkmenleri de bahane  ederek amacını gizlemektedir.
Kurdistan' da  kurtler ikinci sinif vatandas olamaz, Kerkuk kurdistanin bir sehri olarak kalacaktir.

Kaynak:  NRC  handelsblad ( ceviren Murat Bırol)

Me di vê belavokê de çareserîya pirsa kurd û Kurdîstanê danîye ber çavan. Em bang û gazî li kes, sazî, rêxistin, rewşenbîr, tezgeh û tendensên sîyasî, demokrat û humanîst dikin ko piştgirîya banga me bikin.   Berdewam>>>