ARCHIVE

Kürdistan için sahne vakti…İbrahim Halil BaranKÜRTLER YENİ HARİTA İSTİYOR!

Kürt halkı, Türk veya Arap devletleri için savaşamaz: şimdiki Irak, Türkiye ve Suriye devletleri kağıt üzerinde kalmış durumdadır. Kürdistan insanı, kendisine düşman bir gücün, var olmayan bir devletin, Türkiye, Irak veya Suriye devletlerinin kırıntılarının devlet diye anılması, kukla hayalet devletlerin zoraki şekilde korunması için mücadele edemez.               Devam  >>> 

Şengal, Afrin
Kürdistan’ın güneyinde, Kürdistan’dan koparılan alanlar üzerinde çok büyük sorunlar yaşanıyor. Güvenlikle, asayişle ilgili çok önemli sorunlar vardır. Bu alanlarda, güvenliği, asayişi saplayacak unsurlar elbette peşmergelerdir.   Devam >>>

KÜRDİSTAN, IRAK, SURİYE ve TÜRKİYE SORUNU!

Irak ve Suriye devletlerinin yıkılışı veya deforme edilişi ile Kürdistan devletinin ortaya çıkışı kaçınılmazdır. İŞİD (DAİŞ), son noktada Sunni halkının temsilcisi olarak ortaya çıktı. Geleneksel Sunni yaşam yerlerini bir anda ele geçiren İŞİD, yabancılar tarafından çizilen eski sınırların yapay olduğunu ortaya koydu. Devam :::

Dersim Kürt direnişi Kobane gibi kesintisiz bir direnmedir…!

Egenekon, cemaat, diyanet, AKP diktatörü Erdoğancı paralel çetelerinin  Kürt düşmanı biçimleridir .

Kemalist hareket ve Sevr

Türk devletinin sonu geliyor

İSTER BEYAZ, İSTER SİYAH, İSTER YEŞİL TC OLSUN. ÖZÜNDE AYNIDIRLAR

Beyaz Türkler Kemalistler, CHP, Yeşil Türkler Erdoğancılar vb, kara Türkler MHP ve İŞİD ve benzerlerinden oluşur. Atışmalarına bakmayın, bunlar birbirleriyle kardeştir. Kürtler bunlarla kardeş değildir.    Devam     >>>


BAĞIMSIZ KÜRDİSTAN’IN KURULMASI KAÇINILMAZDIR.

Ortadoğu coğrafyasında 48 Milyon nüfusa ulaşan bir halkı inkar edemezsiniz. Her halk gibi Kürtler de doğal haklarına sahip olmalıdır. Her millet gibi, Kürtler de bağımsız bir halk olma statüsüne sahip olmalıdır.                     Devam…

TÜRK İSLAM DEVLETİNİN YENİ TRANSFORMASYONU KÜRT ESİRLİĞİNİ DAHA DA KATMERLEŞTİRİYOR.

Dinci Irkçı çetelerin bir koalisyonu olarak inşa edilen AKP, Erdoğan’ın öncülüğünde yeni bir dönüşüm kararı aldı!
Anadolu’nun yerli halklarını yok ederek ortaya çıkarılan TC, ağır çıkmazlar ve baskılar karşısında yeni bir dönüşüm yapma zorunluluğu duyuyor.       Devam::

Kurtejiyan: Dr. Qasimlo

Kurdan di hemû dîroka jiyana bi cîranên xwe re hertim xwestine ku bi rengekî aştiyane û bi biratî bi hevre bijîn, l   Devam ::::

KÜRT VE ERMENİ SOYKIRIMLARININ TEMEL AMACI AYNIDIR!

İkisinin de amacı “Türkleştirmektir”. Zorla “asimilasyon”un hukuki adı soykırımdır. CHP döneminin Dersim soykırımı bir ölçüde “amacına ulaşmıştır”. Devletin o dönemde resmen “Kürt” dediği Dersimli pek çok Alevi, soykırımın dehşetiyle “biz Kürt değiliz, Aleviyiz” diyerek “teslim” olmak zorunda kalmıştır.  Devam  ::::

İsrail’li bakan Gabi Ashkenazi: ”Bağımsız bir Kürt devletinin kurulması Kürtler’in en doğal hakkıdır”  
Yeni Israil dış işleri bakanı, Kürtlerin bütün Kürdistan bölgelerinde birlik oluşturması Ortadoğu’da kalıcı bir barış için önem kazanıyor. Ashkenazi, “Orta Doğu barışı için Kürtlerin tarihsel rolü önemlidir.  Devam…

Bağımsız Kürdistan kaçınılmazdırDr. Ahmed Nekibzadeİranlı siyaset bilimcisi ve düşünür Dr. Ahmed Nekibzade, Bağımsız Kürdistan’ın kaçınılmaz olduğunu ifade ederek, kurulacak bir Kürt Devleti’nin İran ve Türkiye’nin çıkarına olduğunu belirtti.    devam >>>
KOÇGIRI AYAKLANMASI (1920-1921)“Kadinlari ve çocuklari kopru altina götürüp 
kursuna dizdiler, yasayan canli birakmadilar”Devam …Kürtlerin Malazgirt’ten çektiğiGerçekte Kürtler, Malazgirt Savaşı’na esir olarak katılmışlardır ve bu savaştan sonra Mervanilerin bağımsızlığı son bulmuştur. Durum ne Türklerin ne de Türklere yaranmayı adet edinmiş kimi Kürt siyasetçi ve aydınların anlattığı gibi değildir.  Devam…KÜRTLER YENİ HARİTA İSTİYOR!
Kürt halkı, Türk veya Arap devletleri için savaşamaz: şimdiki Irak, Türkiye ve Suriye devletleri kağıt üzerinde kalmış durumdadır. Kürdistan insanı, kendisine düşman bir gücün, var olmayan bir devletin, Türkiye, Irak veya Suriye devletlerinin kırıntılarının devlet diye anılması, kukla hayalet devletlerin zoraki şekilde korunması için mücadele edemez.               Devam  >>>Perde arkasında İŞİD’i destekleyen AKP’nin Kürt politikası haincedir!Bu, Türk devletinin Kürt sorunundaki kırmızı sınırlarının, aynı anlama gelmek üzere çok büyük bir dirençle savunulacağını ispatlıyor. İP şefi Doğu Perinçek, AKP’ye övgüler yağdırıyor!      Devam….Önündeki bütün engelleri tek tek ortadan kaldıran Tayip Erdoğan, kendisini Osmanlı hanedanının Kemalist bir versiyonu olarak görmeye başladı!Kürt halkını kendi doğal kulları olarak lanse eden neo Osmanlıcı Kemalist Erdoğan, Kirtler’e padişah mumelesi yaparak, onları ümmetinin birer parçası olduklarını, tek dil Türkçe, tek millet Türk, tek bayrak TC bayrağı ve tek vatan Türkiye dışında bir hakları olmadıklarını vurgulayarak kırmızı hatlara işaret etmeye devam ediyor!   Devamı…

Kurdistan Devleti sorunu 

Nasil Türkler’in Türkiye’si, Gürcüler’in Gürcistan’i, Araplarin 24 devleti, Almanlarin Almanyasi, Bulgarlarin Bulgaristani  varsa Kürtler’in de Kürdistan’i olmalidir, bunda eksik olan ne vardir.
Bu bütün milletlerin en doğal hakkıdır. 
    Makale >>>


TC diktatörü Tayyip Erdoğan’dan yeni bir şey beklemek tarihi bir yanılgı olacaktır!

Mevcut Türk devleti, bütün burumları ile bu kişinin aile şirketi biçimine bürünmüştür. Erdoğan’ın ve onun propoganda bakanı Davutoğlu’nun-Kürtler’i tehdit eden konuşmaları, tonu ve içeriği bakımından, Nazilerin -sadece 12 yıl süren- “Bin yıllık Reich davası” nutuklarından farksızdır!     Devam :::

Panislamist, Pantürkist Erdoğan kliniği Kürtler için daha tehlikelidir!
 

Erdoğan’ın yeni TC devleti yeni bir diktatörlük türüdür. Bugünkü dünya koşullarında eski Kemalist politikayı doğrudan doğruya savunmak mümkün olamadığından, duruma göre bir orta yol tutturulmaya çalışılmıştır. İlk başta tam inkâr politikası ileri sürülmüş, fakat apaçık gerçekler karşısında direnmek mümkün olmamıştır.        Devam :::

TÜRK DEVLETİ ABD VE AB İÇİN TEHLİKE OLUŞTURMAYA BAŞLADI!

Son analizde, Türk devleti, Kürt halkının ayrı bir millet oluşundan dolayı doğan haklarının verilmemesi için, sırf Nato veya AB üyeliği değil, her pakta, İŞİD örgütüne, El Nusra örgütüne dahi katılmak zorunda kaldığını görmekteyiz.    Devam :::

Kürt Dil Bayramı Kutlu Olsun.

Evde, işyerinde, yazışmalarımızda hatta okulda ve resmi kurumlarda Kürtçeyi kullanmamız gerekiyor. Kürtçeyi yaşamın tüm alanlara hakim kılmak aynı zamanda dört parçada Kürt ulusal birliğini sağlamada en etkili yöntemdir.     Devam >>>

KERKÜK KÜRT VE KÜRDİSTANİ BİR ŞEHİRDİR

Peşmerge sadece Kerkük’teki Kürtleri değil Arap, Türkmen ve Hristiyan tüm kesimleri korumaktadır. Dost bildiğimiz komşularımız; IŞİD adı altında Arap zulmünü yeniden dirilterek Kürdistan federasyonunu yıkmak istedi. Musul ve Kerkük’ü almak ve Kürdistan federasyonun gücünü oldukça etkisizleştirmek ve yıkmak için tabii ki bunlar yapıldı.     Devam :::


İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, Bağımsız bir Kürdistan devletinin kurulması çağrısını yeniledi.
  Devam…


Kürt kanını içerek bir türlü doymayan Türk çeteleri zor durumda: Nato politikasına ters düşen post modern Osmanlıcı AKP çeteleri battıkları yerde çırpınmaya devam ediyorlar.

TC başı CİHAD hayranı hain Erdoğan, Kürt düşmanlığını gizleyemez noktaya geldi! ÖSO adlı yine MİT tarafından örgütlenen çeteleri Kürdistan’a sokarak insiyatifi ele geçirmeye çalışıyorlar!     Devamı…Türk yönetimi, ‘barış süreci’ diye adlandırdığı tiyatorunun oyuncularını hala lakap takarak çağırmaktadır! Kürtlerle barıştan bahsedilmiyor!       Devamı….İSLAM’IN 72  GADDAR FERMANI!

Yaklaşık bin yıldır Êzîdîler 72 kez katliamdan geçirildi.     Devam  ::::


Kobanê’de, Türk’ün, Arab’ın ve Sünni siyasi islam’ın uzantısı çetelere karşı kanlı savaşı, Kürtler kazandı. İŞİD Türkiye’si, Arap İŞİD’i artık yenilmiştir. İŞİD’i, Arap-Türk barbarlığını, Kürdün sahipsiz, yetim çocukları yendi.  Devam :::


KÜRDİSTAN’DA SAVAŞ

AKP liderleri, saray ve konaklarında dünyanın en lüks vila ve feribotlarında zevk sefa peşinde iken, bunlardan Kürt sorununu çözmeyi beklemek, her seçim öncesinde Kürtleri tekrardan oyalamak ihanettir…       Devam:::


KÜRT SORUNU VE KANTONLAR!
 

Kürt Kantonları, şu ana kadar modern Kürt tarihinde en önemli adımların atılmasına yol açtılar. Kobane, Medler’in Asurlar’la savaşının tekrarı gibi tarihe geçti.

Bu şekilde, A. Öcalan’a rağmen, Cizre, Şırnak, Van, Dersim-Koçgiri, Amed, Hakari, Siverek, Dicle Kürt kantonları kurulabilir. Kantonlar, merkezi bir şekilde dayatılan ihaneti parçalamakta da önemli bir olanaktır.    Devam :::

TÜRK VE ARAPLAR’IN SUNNİ ÖRGÜTLERİ KÜRT DÜŞMANIDIR!Kürt kızlarının cihatçılar için helal olduğunu ilan eden fetvalar ile Kürtlere ve Arap Alevilerine yapılan katliamları karşılaştırdığımız da, aslında barbarlığın ve yamyamlığın da neredeyse aynı olduğunu görebiliriz.  Devam ….

MİT YARDIMI DEVAM EDİYORGerek Suriye’ye gerek Irak’a Avrupa’dan, Amerika ve Rusya’dan, Türkiye ve diğer Asya ülkelerinden ve Çeçenistan’dan büyük miktarda savaşçı geliyor. Bunlar Türkiye’de eğitilip savaş alana gönderiliyor. Detay    ….Kürtler, İsrail’e yönelik ırkçı Türk Arap kültürünün etkisinden kurtulmalı ve Müslümanların Yahudi düşmanlığına karşı mücadele etmeli, Ortadoğu halklarının dostluklarını kazanmaldır.

İsrailli yetkililerin ‘Bağımsız bir Kürdistan’ı destekleriz’ açıklamaları Kürdistanın yolunu tamamıyla açıyor…! Kürtler de İsrail devletine gereken desteği vermeli ve kendi bağımsızlıkları için bir an önce harekete geçmelidirler.

BARIŞ SÜRECİ DENİLEN ÖLÜMCÜL OYUN!

TC devletinin, İslamcıları kullanarak göz boyatıp, hakimiyetini devam ettirme stratejisi büyük zorluklarla karşı karşıya geldi. Kürt halkının haklarını yok sayan bu oyun şimdiden deşifre olmaya başladı!      Devamı …


Bağımsız Kürdistan için Yol Haritası hazırlandı

Bir grup parlamenter, üniversite öğretim üyesi, aydın ve akademisyen Bağımsız Kürdistan İçin Yol Haritası hazırlayarak Kürdistan Bölge Yönetimine ve siyasi partilerin liderlerine sundu.  Devam ….TÜRK DEVLETİ VE SAHTE ŞAH TÜRBESİ YALANLARI!Başka milletlerin topraklarına göz diken Türk milleti, sahte Şah türbesi adına Suriye toprakları, ve şimdi de Kürt topraklarının güneyde kalan kısımlarına göz dikmiştir. ‘Kutsal şah türbesi’ deniliyor, ama bu sözde Türk başbabasının cenazesinin kendi TC topraklarına değil de, Kobani’nin yeni kurtarılmış bir Kürt köyüne yerleştirilmesi, Türk denilen mentalitenin ne kadar aşağılık olduğunu belirtmekten ileri gidemiyor! Bu kutsal şah Kürt’müdür?      Devam :::TC hükümeti, KCK adı altında kurulan örgüte, Abdullah Öcalan’ın bilgisi dahilinde 1200  MİT ajanı koydu!KCK projesi MİT tarafından hazırlandı.
Devam ::::TC’YE SIRTINI DAYAYAN ABDULLAH ÖCALAN KLİĞİ, KÜRTLER ADINA,”KÜRT DEVLETİ İSTEMİYORUZ” DİYEREK İHANETİNİ BERRAKLAŞTIRDI!

Kürt sorununun çözümü adına TC’nin ana politik projelerinin hayata geçirilmesine devam ediliyor: Öcalan’ın ‘Newroz bildirisi’ adı altında, ”hiç bir hak talep etmiyoruz” dayatmasıyla, Kürtler’e büyük bir darbe vurulmaya çalışılıyor!

TC desteğini alan Öcalan kanadı neden Kürtlerin bir ülkesi olsun istemiyor?   Devam ::::A. Öcalan – AKP projesi, bir ihanet projesidir.  Türk devletinin A. Öcalan ile ilişkilerinde hedeflediği aslında, Kürdistan meselesini muğlak bir ‘İmralı (ada), Kandil (dağ) ve insancıl iyi Türk(HDP)’ meselesine dönüştürmektir.  Devam  ::::Süryani tarihine kısa bir bakışUygarlığın derin sularında yeşeren dinlerin, dillerin boy attığı ve birçok renkliliği ve kültürü birarada tutabilme yeteneğini Mezopotamya toprakları tarih boyunca segilemesini bilmiştir.   Detay>>>İŞİD VE KÜRT SOYKIRIMI.

İşid projesi, Ermeni soykırımını örnek alan bir TC projesidir. Bugün IŞİD örgütünün başta Şengal ve Kobane bölgeleri olmak üzere Ortadoğu coğrafyasında kanlı bir soykırım yapmakta olduğunu her birlikte görüyoruz. Bölgenin kadim halklarından olan yüzbinlerce Kürt, kadın erkek, çoluk çocuk, genç yaşlı demeden hayatlarını kurtarmak için cellatlarının önünden kaçıyorlar.          Devam ::::
Hesen: Herkes bu direnişe destek vermeli

KOBANE DEVAM    >>>

KOBANE KÜRT HALKI DİRENDİ, TÜRK ARAP İSLAM ÇETELERİ BÜYÜK DARBELER ALDILAR. İŞİD SAVAŞI KAZANAMAYINCA, PİSKOLOJİK ANLAMDA YIKILAN TC SAHTELİKLE ‘SINIRLARI PEŞMERGELERE AÇMA KARARINI’ ALDIĞINI AÇIKLAYARAK ZARARINI AZALTMAYA VE İMAJINI KURTARMA PEŞİNE DÜŞTÜ

TC yönetimi baştan beri kimlerin Kürtlerin en büyük düşmanı olduğu konusunda yarışa girdi. 3 koldan Kobaniyi İŞİD örgütüne çembere aldırtan TC, 4. kanadını kendi tankları ile kapattı.

Ama AKP ci yeni Türk akıncıları bu amacına ulaşamadılar. Kullandıkları İS İslamcıları tasarlanan planı uygulayamadılar. Kürtler, sandıkları gibi Şii araplara benzemedi. Kürtlerin Araplar gibi, 1 kurşunla dağılan bir toplum olmadığı ortaya çıkınca, tamamıyla hayal kırıklığına uğrayan türkler, ABD’ye yalvararak, aslında onların yanında olduklarına dair yalan dolanlar uydurmaya başladılar.

ASLINDA BU DURUM TÜRKLERİN, KÜRTLERİN EN BÜYÜK DÜŞMANI OLDUKLARINI EN BERAK BİR ŞEKİLDE ORTAYA SERDİ. BU SAATTEN SONRA BUNLARLA MASAYA OTURANDAN ŞÜPHE ETMEK GEREKİR.AKP’nin polisi ele geçirdiği, yargıda hakimiyet sağladığı, devlet bürokrasisini ele geçirdiği bir aşamada, Türk İslamcıları, Kemalizimle sentez oluşturabiliyor ve Kürt sorunundaki kırmızı sınırların bekçilerinin kendileri olduğunu ilan ediyorlar.  Genocide in KurdistanİŞİD Örgütü en büyük silahlı güç kaynaklarını halen Türkiye’den sağlamaktadır.  


Hafiz AkdemirHafiz Akdemir 18 yil once 8 Haziran tarihinde Diyarbakir,de derin devlet denen cetelerin orgutlu gucleri tarafindan katledildi.Hafiz Akedmir kontr-gelilla olarak da adlandirilan karanlik guclerin hedefi haline geldigi donemde Ozgur Gundem gazetesinde aktif bir calisma yuruten bir devrimciydi.   Devam >>>


Kuzey Kürdistan, aslı olmayan  “barış”, “çözüm sürecine” kurban ediliyor!

Kendi adı ile bile anılmayan, ‘İmralı’ lakaplı sözde önderlik, TC yalakalığı sürecine girerek, Kürt halkına ihaneti  seçmiştir.        Devam ::::AB – Nato ve Kürt Sorunu


Bağımsız Kürdistan
Hüseyin Turhallı
Kürdistan’da, dört parça’da Kürdistan’ın kaderini değiştirecek gelişmeler oluyor. Kürtler, bağımsızlığı hedef almadan içinde döndürüldükleri kısır döngüden kurtıulamazlar     Devam >>>


Kobane’yi işgal harekatını yöneten İslam devleti komutanı Türk çıktı!

Daha önce Al-Nusra örgütünün kuruluşunda görev alan, eski Milli Görüş Doğu Anadolu yöneticilerinden olan kasab, daha sonra MİT tarafından Suriye’de görevlendirildi. TC devleti tarafından planlanan Kobane kuşatması, MİT ve diğer özel harp birlikleri tarafından desteklenince, kesin zafer kazanacağını sanan kızıl kasab yakında çembere alınacaktır. Osmanlı padişahlarının adlarını kendi Arap-Türk tugaylarına veren kızıl kasab, Kubaneyi ele geçirme harakatını, Yavuz sultan selim’in ‘ şam fethi’  akınına benzetti!

Türk İslam sentezi, Osmanlı yayılmacılığını temsil eden AKP başlı Kemalist TC felsefe ve politikası kafa kesen kasaplar üretme fabrikasına dönüştü!


Pêşengê Serhildana Dêrsimê ku di sala 1938an de pêk hatibû û di encamê de 40 hezar zêdetir kurd jiyana xwe ji dest dabûn, dê di 12ê mijdarê de li Diyarbekirê bê bibîranîn.ÖZÜR DİLEMELİSİNİZ

 N.Ferhat Sağnıç

 yıllık cumhuriyet tarihi; kan, zulüm, baskı, şiddet, asimilasyon ve soykırımların tarihidir. Yalana, inkara dayalı bu cumhuriyet; “devlette devamlılık esastır” ilkesini soykırımdan zulümden yana hiç şaşmadan bugüne kadar sürdürmüştür.   Detay  >>>>KÜRT, TÜRK, DÜNYA KAMUOYUNA

Haydar Işık

Ben; Türkiye’de demokrasi, insan hakları ve Kürt sorunundan kaynaklanan hakların mağduruyum. 71 yıl önce daha emzikteyken annem; benimle saklandığı ormandan Türk askerinin kutsal dağımız Bawa Duzgın eteğinde nasıl Dersimli Kürt insanı katlettiğini anlatmasını, çocukluğumun anısı olarak asla unutamadım.    Detay  >>>Kobani’de Kültür – Sanat Merkezi’nin de bulunduğu bölgenin Kürt güçleri tarafından kontrol edilmesi operasyonunda, IŞİD’in Ebu Mesab el-Remali adlı emiri öldürüldü.KÜRDİSTAN VE ERMENİLER2015’e de geldik!
 ERMENİ KALMADI, ARTIK ERMENİ SOYKIRIMINI TANIYIN. YOKSA KÜRT HAKI DA SİZDEN ŞÜPHELENİYOR! Devam :::“Türkiye’nin Kristal  Gecesi”  ve “Can Kırıkları” : 6 – 7 Eylül Pogromları

Tamamen bilinçli, öngörülü ve planlı olarak tezgahlanan 6-7 Eylül olayları, artık sadece büyük şehirlerde kalmış olan Helen, Ermeni ve Yahudi toplumlarını ekonomik ve sosyal hayattan son bir hamle ile tasfiye etme girişimiydi.   Detay >>>GERÇEK BARIŞ SÜRECİ ORTADOĞUDA KÜRT HALKININ BAĞIMSIZLIĞI VE TÜM ULUSAL HAKLARININ TEMİNATI İLE MÜMKÜNDÜR… 

KÜRTLER  SAHTE SINIRLARI TANIMIYOR.

Suriye’de’de Kürtlerin Türkiye sınırındaki bazı yerleşim birimlerinde yönetime el koymasının ardından, Kuzey Irak’ın Kürt Bölgesi’ndeki Zaho kentinin içinden geçen Dicle Nehri kıyısındaki Dera Bir mıntıkasından üzerlerinde üniforma bulunan binlerce Kürt’ün, yürüyerek Suriye sınırına geçmesi ve bagimsiz birlesik bir Kurdistan icin bilincli adimlar atmasi Turk devleti denilen  eskiya ceteleri iyice cileden cikardi.     Devam >>>
 


OK’un Ucunu Birbirimize Degil, Düsmana Yöneltelim!  Alan Lezan

Uzun süredir Kürd Forumlarini takip ediyorum.
Eger Kürdler son 30 yilda birbirleriyle degilde GÜCÜNÜ BIRLESTIP düsman yöneltseydiler simdi epeyce yol almistilar.    Detay >>>Özür Kampanyasında Değişik Bir Tavır
   İsmail BeşikçiSiirt Vekayinamesi, Yaba Yayınevi’nin, Mezopotamya Kitaplığı dizisinde yayımlanan kitaplardan biridir. Piskopos Aday Şer tarafından hazırlanan bu kitap Celal Kabadayı tarafından çevrilmiş.   Detay >>>Barzani’nin Bağımsızlık Talebi Yerindedir.

İsmail BeşikçiALEVİLİK, DERSİM VE CUMHURİYET


Bilindiği üzere Aleviliğin tarihi, direnişlerle ve katliamlarla doludur. Bu katliamlardan ve baskılardan dolayı Türkiye’de inanç kimliklerini halen de gizlemeye çalışıyorlar.    Detay >>>


“Büyük Felaket” mi, Soykırım mı?

1915’de yaşananlar tabiiki aynı zamanda “büyük bir felakettir”, “trajik olaylardır”, “insanlık ayıbıdır” vb.dir. Ama esas olarak ve adını doğru olarak söylersek bir SOYKIRIM’dır. Bir olgunun ismini değiştirerek olgunun kendisini değiştiremezsiniz.  
Recep Maraşlı , Şükrü Gülmüş,  Sabri Atman , Halis Açar, Mahmut Gergerli ,Elif Orhan , Süleyman Akkoyun , Berzan Boti , Aziz Gülmüş , Faruk Boran , Çetin Çeko…      Detay>>>


TURKIYE’ DE ANTI-SEMITIZM

PALE

Eger ki, bu baglamda birde Turkiye’ nin konumuna toplumsal yargilarina, dogrusu onyargilarina bir gozatacak olursak,, durumun hicte icacici olmadigi rahatlikla gorulebilir. Her nekadar T.C kendini dunyakamuoyuna buyuk Yahudi kurtaricisi olarak lanse etse de tarihi gercekler, sisirme propagandadan farkli bir dil konusmaktadir.      Detay>>>

Kanlı Turkiye Cumhuriyeti,nin 86.yılı

…(1934 yilinda cikan soyadi kanunuyla Ataturk Soyadini alan Mustafa kemal,in Selanik dogumlu olmasinin disinda diger kimlik bilgileri tartismalidir. Ne varki onun yaptigi isleri Turkluk adina yapmasi nedeniyle bu konu tartisilmaz bir tabu haline getirilmis.  Devamı…


TESEKURLER FREE KURDISTAN YONETICILERINE

DERSIM KALAN

Yurtseverler,Kurdistanlilar.
Sitelerimizin en buyuk ozelligi sesimizi kUrdistanda yasiyan halkimiza duydurmaktir,bu bizler icin en buyuk orgutlemedir,burda basta Ozgurkurdistan Sitesinin kurucularina ve yoneticilerine ne kadar tesekur etsem azdir. Detay>>>


KEMALIZM

Ibrahim SEVEN

Kemalizm ondokuzuncu asir avrupada hakim olan ideolojilerin basit bir taklidi olup, osmanliyi cökmekten kurtarma denemesiydi. Ondokuzuncu asirda avrupada  sömürgecilik dönemi beyaz avrupalilarin dinleri, dilleri, ten renkleri ve kültürleri ile en üstün olduklari egemen kaniydi. Mustafa kemalin muassir medeniyet dedigi
buydu.      detay >>>KÜRDISTAN BAGIMSIZLIK CEPHESINE KURMAK ICIN ILERI!

Alan Lezan

KÜRDISTAN ÜLKESI dedigimiz Ülkenin YÜKÜNÜN COK AGIR oldugunu biliyoruz. Bu yükün altinda hic bir Kürd partisi veya örgüt yalniz basina cikamaz.  Detay >>>İşaretlenen kapılardan bugüne…

Kapılara işaret konmuştu. Kapılar birer birer işaretlenenler, işaretin anlamını önce anlamadılar. Ellerine geçirdikleri badana ile işaretleri kapatmaya çalıştılar ama olmadı, çünkü badana yağlı boyayı kapatmıyordu.  detay >>>

FemînKurd dest bi weşanê dike

Amed – Web-rojname ya ku ji aliyê jinan ve tê derxistin û xîtabê jinan dike hefta pêşiya me roja duşemê dest bi weşanê dike. Rojnameya ku bi navê FemînKurd e, ji aliyê jinên kurd ve te weşandin.


OK’un Ucunu Birbirimize Degil, Düsmana Yöneltelim!Alan Lezan

Uzun süredir Kürd Forumlarini takip ediyorum.
Eger Kürdler son 30 yilda birbirleriyle degilde GÜCÜNÜ BIRLESTIP düsman yöneltseydiler simdi epeyce yol almistilar.    Detay >>>


AMED (DİYARBAKIR) –  Bi xer hatî!

TC’ nin  katliami, Kürt illerinde protesto ediliyor. Diyarbakır, Şırnak, Hakkari başta olmak üzere birçok il ve ilçede esnaflar,  kepenk açmadı, okullar boykot edildi. 


Alevi-Kürt soykırımının adı: DÊRSİM

1934’te çıkarılan İskan Kanunu ile İsmet Paşa’nın 1935 tarihli “Kürt Raporu” doğrultusunda çıkarılan Tunceli Kanunu, soykırım eksenli bir katliamın açık habercisi niteliğindeydi. İsmet Paşa, Erzincan ve Elazığ bölgeleri bir “Türklük merkezi” durumuna getirilmezse, “Kürdistan”ın kaçınılmaz olacağı kanaatindeydi…  Detay >>>

“Kürtler, İsrail’in doğal müttefiğidir….”Dr. Kamuran Ali Bedirhan.   

Kürtler, Ermeniler ve Yahudiler  İsrail’den Kürdistan’a uzanan ve oradan Ermenistan ile birleşen bir hat oluşturarak ortadoğuda yeni bir barışın temellerini atmalıdır.

Ermeniler vatanlarının %90 nın ellerinden çalındığını görüyor. Yahudiler de Kürtler gibi vatansız ve devletsiz bir toplum olarak cok ezildiler.

Müteffiklerimizden en güçlüsü tabi ki İsraildir. İsrail’in Kürt politikası  artık işe dökülmelidir. 30 milyondan fazla Kürd insanın gözü burada…

İsrail ve Kürtler arasındaki ilişki karşılıklı bir ilişkidir. Kürtlerin Ortadoğuda dayanabilecekleri tek kuvvet İsrail’dir. Çünkü İsrail’in bölgenin yağma ve talancısı olan Araplara ve Türklere  karşı verdiği savaş Kürtlere hareket alanı yaratmakta, İsrail’i Kürtlerin sadık müttefiki haline getirmektedir. İsrail içinse durum farklı değildir. İsrail’in etrafı kendisine düşman bir Arap – Türk deniziyle çevrilidir. Kurulacak bir Kürt Devleti İsrail’i rahatlatacak, bölgede oluşan özgür Kürdistan devleti İsrail’in yalnız kalmamasını sağlayacaktır. Bu yüzden İsrail’in  tek yatırımı  Kürtlere olmalıdır.

 Kürtler İsrail’in garantisidir.  4 parçada oluşacak bağımsız bir Kürdistan devletinin  İsrail’in geleceğini garantiye bağlayacağı kesindir.   Detay__>>>


Kürdistan’in Bagimsizligi Icin Kipirdiyan her Yaprak Bizim Icindir

 Alan Lezan

Soru: Kurdistan her zaman Irak’in bir parcasi olarak kalacak mi?
Barzani: Irak anayasasi oldugu ve ona bagli kalindigi surece Kurdistan Irak’in parcasi olarak kalacak.    Detay >>>


DERSIM SOYKIRIMI

Hüseyin Aygün

Dünya “tarihsiz halklar”ın tarihiyle yüzleşiyor, Türkiye ise hâlâ dünyaya direniyor. 1938 Dersim Katliamının üzerinden 70 yıl geçti. Dersimlilerin aklından bu trajedi tam 70 yıldır çıkmıyor. Bu tarih yazımında Dersimliler de yerlerini almak istiyor. Makale>>>

KERKÜK’ÜN KİMLİĞİ KÜRDİSTANİ’DİR VE HİÇ KİMSE TAVİZ BEKLEMESİN

Mesut barzani

Sayın ve sevgili arkadaşlar ve aziz kardeşlerim

Bana verdiğiniz bu güven oyu için en içten ve en sıcak teşekkürlerimi siz değerli arkadaşlarıma sunuyorum. Büyük bir anlam taşıyor ve benim için büyük bir şereftir ve sadece benim için değil bu Partiye üye olan herkes için büyük bir şereftir.  Detay >>>


Türk askeri perişan oldu, kurtlara yem oldu!
Türk askeri Kürdistan’ın güneyine düzenlediği operasyon’da büyük kayıplar vererek geri çekilmek zorunda kaldı. Alınan haberlere göre Çemco’ya paraşötle indirilen özel birlik elemanlarının bir kısmı düşerken öldü, bir kısmı karşı tarafın silahlı güçlerinin kurşunları ile öldüler, soğukta dondular ve bir kısmı da kurtlar tarafından yenildi.   Makeleye   


Türk askeri Kürdistan’ın güneyine düzenlediği operasyon’da büyük kayıplar veriyor.

Türk ordusu AKP ile beraber taktik değiştirerek köhne devleti ayakta tutmaya çalışıyor.

Kemalistler, İslamcılar ve Caşlar Kürtlere tek bir karış toprak vermeyeceklerini ve son nefeslerine kadar direneceklerine dahil ant içmeye devam ediyorlar. Sanki Kürt toprakları kendi toprakları imişcesine kahpe bir tavırla kendi aptal halkını kandıran düşmanlar bu sefer yine Kürdistanın sert kayalarına çarparak yuvarlanmaya başladılar. detay >>>


Dersim Gibi Yapmalı Diyen Onur Öymen ve CHP Zihniyetini Kınıyoruz


Kızıl Komunistlikten; Nakşibendi

MuhibliğineCarina diyar dibû, destekî tarî hebûna elewiyên dersimê ya nav PKK-ê ne wek parçeyek ji gelê kurd, lê wek tedbîreka kontra ya li hember ”kurdên şafiî û neqşîbendî” bikartîne.  Detay >>>


Demokratik Toplum Kongresi, Diyarbakır’da toplandı beklenen özerklik resmen ilan edildi!


GENERAL KIRINTILARI  VE  TÜRK İSLAM SENTEZCİLERİ

Kürt halkının doğal haklarını  yok saymayı  askeri şurada ortak payda kabul ederek  İslamİ Türk devleti biçiminde uzlaşarak  ileriye doğru  devam etmeye çalışan bu devlet meşru değildir.   Kürt düşmanı devlet biçim değiştirerek zamanını uzatmaya çalışıyor.

 Detay >>>


GOOGLE ve  KURDISTAN 

Google,nin cizdigi Kurdistan haritasi onemli bir konuya parmak basmaktadir.Gercekten bugunku parcali yapi nasil ortadan kalkabulir.parcalanmis kurdistan,in jeo-politik,i nedir gibi sorulari da beraberinde getiriyor.  detay >>>

Je pense que cela peut être un point de départ pour l’auto-détermination pour le peuple kurde. Avec cette autonomie les kurdes pourront proteger leur culture, leur langue et bénéficier d’un développement économique local qui permettra au développement du Kurdistan. La langue kurde sera la 2ème langue officielle dans la région du Kurdistan. Ce système peut être comme une barrière face à la politique d’assimilation de l’état turc.
En quelque sorte cela signifie la semi indépendance du Kurdistan du nord.
En Espagne on peut trouver l’application de ce model notamment avec le Pays-Basque.

 

“Ermenilere soykırım yapıldı” diyen avukata mahkeme beraat verdi. Yargıtay ise, davayı ‘zamanaşımı’ kararıyla düşürdü. Türkiye, TCK 301’den AİHM’de mahkûm olmuştu.


İSRAİL DEVLETİ KÜRDİSTAN DEVLETİNİN KURULMASINA YEŞİL IŞIK YAKACAK.

Hiç şüphesiz ki Kürdistan forumu, Kürt ve İsrail milletleri arasında ilişki ve dostluk kanallarından biridir. İsrail’de çok sayıda Yahudi Kürt yaşıyor. Bunların Kürdistan’a gidip orada yaşama hakkı, kültürlerini özgürce müdafaa hakkı bulunuyor… Biz Kürtlerle olan ilişkilerimizin devam etmesini ve ilerlemesini çok istiyoruz.      Detay  >>>


DERSİM HALKI DİKKAT!

Düşman içerden örgütleniyor: Dersiminsiyatifi.org  TC uzantısı karanlık bir örgüttür.

http://www.dersiminsiyatifi.org/  adlı adreste faaliyet gösteren maoist turk bozmasi gurup  MİT  Kontrgerilla teşikilatının yurdışı   BÇG  – batı çalışma gurubu-   diye adlandırılan alt birimine bağlı faaliyet göstermeye devam ediyor.

Bunların elebaşıları Dersim de öldürülen katili meçhul  790  suçsuz köylünün katilleridir. 

Kelle avcılığı yapan yurtdışı  timleri faaliyetlerine devam ediyorlar.

Ağustos ayı başlarında Askeri kanat  ile AKP   arasında yapılan antlaşmaya göre ‘Tunceli’ den doğuya,  Edirne’ den de batıya doğru-Avrupa-  ve Kıbrıs’ (burada kırmızı hat adlandırması yapıldı!) AKP’  nin müdahale etmemesi kaydı ile, askeri  şürada antlaşmaya varılarak Kemalist kanadın   AKP’ ye entegre edilmesi kabul edildi.   detay >>>


Taleplerimiz için ayağa kalkalım. 

AYAKLANMA KAÇINILMAZDIR. HALKIMIZ HAZIRDIR. BUNU ENGELEYENLER EŞEK SIPASI KÖLECİ GÜÇLERİN PARALI ASKERLERİDİRLER.

MİT devlet içindeki  çelişkilerden dolayı çözülmeye başladı.Türk devletindeki acımasız çatırdı ne yazık ki cok örgütlerin MİT trafından kontrol edildiğini ortaya çıkardı.    Devam >>>


KURDISTAN AYAGA KALKIYOR

Amed –Kürd halki Suriyedeki halk ayaklanmasi ile beraber  mükemmel denilebilecek bir siyaset izledi. Daha cok isbirlikci, düzenbaz, kendi gücüne dayanmayan asalak siyasetlere bölgede tanik oldugumuz icin dogru siyaset bize sürpriz gibi geliyor. Özgür Suriye Ordusu (ismi sadece özgür) Katar, Suudi vede Türkiyenin hertürlü imkanlari ile Suriye iktidarina karsi savasirken bazi asalak kürd düsmani Kürdler bir yönlendirme ile Kürdlerin ülkesinide Esad’a hedef yapip Kürd kani dökmek istiyorlardi. Araplar birbiri ile savasirken Kürdler kendi savunma komitelerini, siyasi alt yapilarini, kadrolarini olusturup egittiler. Onlar tepisirken Kürdler birlik sorunlarini büyük ölcüde cözdüler.     >>> devam


KURDISTAN HALKINA KARSI VAHSET

EKİM 2010 RAPORU ,   Ekim 2010- İnsan Hakları Raporu   Devam >>>


Ismail Kadri’yi aniyoruz.

RNK(KUK)hareketinin bir uyesi degildi,dostuydu,ayrica onun Irak KDP-Gecici komitesiyle dostluk iliskileri vardi. devam >>>


Demirci Kawa

Kurdistan yaklaşık 50 milyona yakın nufusu,yeraltı ve yer üstü zenginlikleri ile dünyanın en verimli topraklarına sahiptir.Kürdistanın özgürlüğü için tarih boyunca mucadele eden halkımız ve önderliklerimize bağlılığın bir gereği olarak,farklı görüşlerimizi korumak suretiyle, ulusal bir birlik için,henüz çok geç değil.    Detay >>>

KURTLER AYAGA KALKIN. TURK KURT BARISI BIR YALANDIR. ATES VE SU  BIRLESEMEZ.

KÜRDISTAN ÜLKESI dedigimiz Ülkenin YÜKÜNÜN COK AGIR oldugunu biliyoruz. Bu yükün altinda hic bir Kürd partisi veya örgüt yalniz basina cikamaz. Bu nedenle bagimsizlikci cizgide olan bütün Kürdistan Ülkesinin örgütleri/partileri ITTIFAKKA gitmeleri artik bir zorunluluktur, cünkü Kürdlerin dagilip parcalanmasi Kürdleri zayiflatmis, Kürdlerde büyük Güc kaybina ugratmistir.

HAKLI OLAN DEGIL, GÜCLÜ OLAN KAZANIR! BUNU BILINCE CIKARARAK BIR AN EVVEL KÜRD BAGIMSIZLIK MUHALEFETINI TOPLAMAK HEPIMIZ ICIN KUTSAL BIR GÖREV OLMALIDIR.  Devam…


KÜRT MİLLİYETÇİLERİ VE YURSEVERLERİ TEK ÇATI ALTINDA ÖZGÜR KÜRDİSTANA

Devşirme Marşlarla Milliyetçilik

Ayşe Hür

“Üsküdar’a gider iken aldı da bir yağmur/Katibimin setresi uzun eteği çamur… diye başlayan ünlü türkünün bestesi 1853-1856 Kırım Savaşı sırasında İstanbul’daki Selimiye Kışlası’nda kalan ‘eteklikli’ İskoç Alayı’na moral vermek için yazılmış ‘Donsuz askerler…’ diye …başlayan bir asker şarkısıdır Detayi >>>


Seçimler ve Dersim’in Yeniden Katliamı


CHP, Askeriye ve diğer Türk/İslam sentezcileri soykırım güçleridir.
 
Kılıç sallayan devşirme Kemal, celladına tapmanın dramatik örneklerini sunmaya devam ediyor.

Irkçı-faşist-şovenist propaganda zehiri ve asimilasyondan oldukça etkilenmiş Alevi dernekleri, envay çeşit salon sosyalistleri Kemalizmin kendilerinin gerçek duruşları olduğunu, onun da kılıç sallayan Arap şeriatçısı Hz. Alinin devamı olduğunu iddia ediyor ve Kemal’in kendisinin Alevi-Kızılbaş olduğunu iddia edecek kadar ileri gidiyorlar.        Detay >>>


ULUSAL BİRLİK KAÇINILMAZ YOLDUR

Günümüz dünyasında kürt halkının kazandığı mevziler, gün geçtikçe çoğalıyor. En azından güney kurdistan facto devlet statüsünde önemli kazanımlara sahiptir.         Devam>>>


KURTLER AYAGA KALKIN. TURK KURT BARISI BIR YALANDIR. ATES VE SU  BIRLESEMEZ.

KÜRDISTAN ÜLKESI dedigimiz Ülkenin YÜKÜNÜN COK AGIR oldugunu biliyoruz. Bu yükün altinda hic bir Kürd partisi veya örgüt yalniz basina cikamaz. Bu nedenle bagimsizlikci cizgide olan bütün Kürdistan Ülkesinin örgütleri/partileri ITTIFAKKA gitmeleri artik bir zorunluluktur, cünkü Kürdlerin dagilip parcalanmasi Kürdleri zayiflatmis, Kürdlerde büyük Güc kaybina ugratmistir.

HAKLI OLAN DEGIL, GÜCLÜ OLAN KAZANIR! BUNU BILINCE CIKARARAK BIR AN EVVEL KÜRD BAGIMSIZLIK MUHALEFETINI TOPLAMAK HEPIMIZ ICIN KUTSAL BIR GÖREV OLMALIDIR.  Devam…


TRT konusunda Haydar Isik’a cevap

Hasan Balikani

Sayin Isik yakin zamanda faaliyete gecen trt-6 uzerine kurt cevrelerinde farkli yorumlar yapilmaktadir.Bugunku AKP hukumeti,nin attigi adim zamanlama olarak cesitli yorumlara neden olmaktadir.Eger biz AKP nin ve TC basbakani Erdogan,in siyasal gecmisine baktigimizda bu adim yeni birsey degildir.    detay>>>


İşte buna şaşıyorum!

Posted by Kemal Burkay on 20/1/2009, 15:39:19

Şu Ergenekon davası konusunda bazılarının tutumuna hiç şaşmıyorum. Örneğin bu davadan dolayı kovuşturulan katillerin, cuntacıların tepkileri son derece doğal.    detay >>>


Seçimlerde Tavır

Naziler 1933 lerde iktidar olunca ırkçı tek devlet- tek ırk – tek din, tek dil  sloganı ile işe başladılar. Kemalist ırkçılar ise 1934 larda hemen bu sloganları yoldaşlarından devr aldılar. Kürdistan’ ın dağına taşına «ne mutlu türküm diyene», «bir Türk dünyaya bedeldir» vs… ırkçı sloganları yazıldı ve Nazilerin yahudilere karşı soykırımları örnek alınarak Dersim Kürtlerine aynısı uygulandı. Almanlar’ın bu sloganlardan vazgeçmesi nerdeyse 65 yıl olacak, ama Kürdistan dağlarına bunların daha büyüklerinin  yazılmasına devam ediliyor.  AKP çobanı ERDOĞAN ve dinci faşistler sürüsü de şimdi bu sloganlara sarılmaya başladılar. Dinci Türk arap faşistleri, laikçi geçinen yağma ve talancı TC ordusu ile çelişiyormuş gibi numara yapmalarına rağmen, rakipleri sayılan bu askeri faşistlerin bütün teori ve pratiklerine sahip çıkıyorlar.      Detay>>>


Değerli Kürt yönetici mensuplarına!

Avrupa Birliği’nin Kürt sorunu konusundaki politikalarını netleştirmesinde Avrupa’da yaşayan Kürt diasporasının etkisi büyük olacaktır, Kürtler önümüzdeki dönemde birlik olmalı, hizip, parti, siyaset farkı gözetmeksizin Kürt sorunun demokratik çözümü için tek yolun birlikten geçeceği gerçeğini kabul etmeli, bir an önce harekete geçmelidirler. Karanlık günler geride kaldı. Önümüzdeki on yılda Kürtlerin yolunun çok aydınlık olacağını bilen TC ondan dolayıdır ki terör eylemlerinden meddet umuyor. Kürdistan’ da yapılan 10 terör eyleminin en az 8′ nin TC militer Ergenekon, Türk islam çeteleri ve köy koruyucuları eliyle yapılması bunu gösteriyor.Gelinen aşamada herkese önemli görevler düşüyor, bir Kürt insanı olarak artık  kendini savunmanın zamanı geldi, dünya global sürecinde çözümlenmemiş sorunların en zor olanlarının  düğümleri senin elinde. Dünya sana bakıyor: düğüm bu kez Kürdistan’ da ve anahtar senin elinde. Bırak kokuşmuş Türk Arap dostluğu yalanlarını ve anahtarı kullanki gelecek kuşaklar insan gibi yaşama olanaklarına sahip olsunlar.Kürt yiğidi ayağa kalk ve köy koruyucusu denilen caşları, Türk İslami çetelerini yoket!  ZİNCİRLERİNİ ŞİMDİ  KOPAR, KUR BAĞIMSIZ  KÜRDİSTANI,,  Makaleye giriş >>>


“Kürdistanlı Partiler Konferansı”

 Mesud Tek

HAK-PAR ve DTP heyetlerinin Güney Kürdistan’a ayrı ayrı yaptıkları ziyaretleri esnasında bahsedilen Kürdistanlı Partiler Konferansı, KDP’nin günlük yayın organı Xebat gazetesinin konuya ilişkin olarak başlattığı yazı dizisi ile yeniden gündeme girdi.   Detay >>>


ANAYASA TARTISMALARI

Anayasa tartismasi,acilimlarin sonucunda olmasi kadar dogal birsey yoktur,fakat acilimlarda niyet ve sonuc ortada iken,acilimi ortaya atanlarin beyinlerinin icinde,acilimlari bitirdikleri anlasilmaktadir.   Devam >>>


Bagimsizliga giden ÜC YOL!

Posted by Alan Lezan on 22/1/2009, 15:06:38

Birincisi: KDP’yi her yönüyle desteklemek ve Kürdistan’da en büyük güc haline getirmek. Ben sahsen Baskan Barzani’ye güveniyorum, cünkü onun yoluda babasinin yoludur, onun kalbinde de Büyük Bagimsiz Kürdistan yatiyor. O diplomasi geregi bagimsizligi tam savunmasada (düsmanin ille de her sart altinda niyetimizi bilmesi gerekli degildir) özünde bagimsizlikci cizgide oldugunu biliyoruz. Detay >>>“Hamas’a selam, direnişe devam!”

Posted by Hasan Balikani on 21/1/2009, 18:13:28, in reply to ““Hamas’a selam, direnişe devam!”

Sayin Yildiz formumuza yazilarinizla katkida bulunuyorsunuz.

Sizin adiniz linklerimizden biri olan Dersim Sitesi.nde de geciyor. Bir Dersimli olarak Dersim deki bir eylemi ve onun icerigi hakkinda verdiginiz bilgiler hakkinda tesekkurler. Sizin de belirttiginiz gibi Hamas ile, Filistin sorununu ayirmak lazim.Gecen gunlerde Fransa disisleri Bakani bir aciklama yapti.    Detay   >>>


INSAN HAKLARI SAVUNUCUSU ZEYNAB BAYZEYDI´YE ÖZGÜRLÜK KAMPANYASINI DESTEKLEYELIM.

Uzun yıllar iran faşist monarşisinin baskı ve terrörü  altında yaşıyan iran halklari o rejimi  devirdi. Ne varki, o baskici terrörist rejimin yerine, bu kez eskiyi aratmıyan islamcı kimlikli rejim geldi. Dışta gerilim politikası izleyen iran’daki islami rejim içeride de baskı ve terrörünü yoğunlastırıyor. Sürgünler, idamlar sistematik bir biçim aldı, öyle ki ,düşünmek bile suç halini aldı.  Bu nedenle, binlerce kişi  idam yada hapis cezalarına çarptırıldı. Hiç kuşkusuz bu baskı terrörden etkilenenlerden biri de Kürt halkı oldu.         Makale>>>

AFGANISTAN UZERINE NUFUZ SAVASI

Hasan Balikani

Bugun Moskova da Sanghay Isbirligi orgutu, bir toplanti duzenleyecek.Bu toplantiya katilmak icin T.C Disisleri bakani Ali babacan Moskova,ya gitti.  Detay>>>


TRT 6 kazanım mı, tuzak mı?

 HAYDAR IŞIK

İsrail, orantısız güç kullanımı ile insanlık dramına imza atmıştır, diyen Tayyip Erdoğan; “Zulm ile abat olunmaz. Alma mazlumun ahını çıkar aheste aheste“ demiş ve ilave etmiş: “O bombaların altında ölen çocukların ahı yerde kalmayacaktır. O gözyaşlarında zulmedenler boğulacaktır“.  Detay >>>


Bu aci BIZIM acimiz.Bu yas HEPIMIZIN.


RUSYA
iki gunluk Suriye ziyaretinden sonra Turkiye,ye gelen Rusya Devlet Baskani Medvedev Turkiye Cumhurbaskani A.Gul,le gorustu.Bu arada Medvedev,le bereberindeki heyette yer alan bazi bakanlar da ikili anlasmalari imzaladi.  HASAN BALIKANI           Devam>>>


Bir devlet düşünün, yeni yaptığı parklara Berfin, Daraşîn, Nefel ve Beybûn ismini vermek isteyen bir Belediye’ye bu isimler Kürtçe olduğu için…         More>>


“Hamas’a selam, direnişe devam!”

 Mehmet Yıldız

Bir websayfasının (Dersimnews) verdiği habere göre, Mamekiye’de bugün (dün?) bir araya gelen bir takım parti ve dernek üyeleri İsrail’in Gaza Şeridi’ne yaptığı son kanlı saldırıyı protesto ettiler. İlk görünüşte Dersimliler bakımından bu haberde olağanüstü bir yan olduğu söylenemez.   Detay >>>


Kürtçe yayın

Posted by Yaşar Kaya on 23/1/2009, 4:06:18

Yaşar Kaya

Meşrutiyet döneminde, Cumhuriyet öncesi İstanbul’da yerleşik Kürt aydınları çeşitli yayınlar yapıyorlardı. Bugün bunların hepsi Kürt yayın tarihinin edebiyat ve siyasetinin birer antik eseri haline gelmişlerdir. Osmanlı mirası üzerinde Anadolu’da yeni bir ulus-devlet kuranlar resmi ideoloji ile her şeyi silip süpürürler. Kürt dili , edebiyatı ve yayını artık yasaktır, suçtur.   Detay >>>


Din, Kürt yurtseverliğine karşı bir araç olarak kullanıldı

Mehmet Bayrak 
Tarihten bu yana, Kürt-Türk ilişkilerinde “kullanılan” en önemli ayıraç, Islamiyet ve dince kutsal sayılan değerler olmuş.
Şöyle, geçmişe dönük bir bellek yoklaması yaptığımızda, bu gerçeklikle hemen karşılaşırız. Makaleye giris>>>


Ermeni Jenosidi Ve Kürtler

 Hülya Yetişen

İnternette yılbaşında bir metin imzaya açılıyor.

Gazeteci Ali Bayramoğlu, Profesörler Baskın Oran ve Ahmet İnsel, Cengiz Aktarr’ın ilk çağrıcıları olduğu kampanyada imzalanması istenen metin şöyle:  Detay>>


Internet Üzeri Devrim!

Posted by Alan Lezan on 16/1/2009, 17:41:44

Ben internette 2050 yilina kadar neler olacak diye arastirdigimda asagidaki yaziya denk geldim ve oldugu gibi bilginize sunuyorum.
Ben kendim 2020 yilina kadar asagida belirtilen noktalar gibi dünyanin karanlik olmayacagina tam tersine internetin, iletisim araclarinin daha da gelisecegi icin insanlar arasi önyargilarin kirilacagina, dünyada Kürdistan basta olmak üzere bir cok ülkenin demokratiklesecegine inaniyorum.   Detay >>>


Kültürel soykırım:
Anıt ve Kiliseler
Génocide culturel

Kaynak: http://www.genocide-museum.am/trk/cultural_genocide.php

Herhangi bir halkın veya etnik grubun ait olduğu kültürü yok etmek için yapılan faaliyetler milli-kültürel soykırımlardır. Hukukçu Rafael Lemkine göre “soykırım” sadece bir milletin ya da etnisitenin temsilcilerinin yok edilmesi değil aynı zamanda onun kültürel ve milli değerlerinin ortadan kaldırılmasıdır. Fakat “milli-kültürel soykırım” kavramına 1948 de BM tarafından kabul edilen soykırım konvansiyonunda yer verilmemiştir.    detay>>>


Güney Kürdistan’da tüm problemlere kaynaklık teşkil eden üç mesele; Tembelî (tembellik)Gendelî (yolsuzluk), Mendelî (Kürdistan’da koparılmış bölgelerin tümü: Sincar, Kerkük, Mendelî, Xaneqîn, Maxmûr ve d.) Kürtlerin gündemini çok meşgul edecek türden meselelerdir.  Makaleye  giriş>>>


Ergenekon ve 33 asker

 Kemal Burkay

Türk derin devletinin kirli çamaşırları ilkin 1996 yılında Susurluk’taki kazanın ardından bir ölçüde ortaya serildi. Ama üstünün örtülmesi çok sürmedi. İkincisi Şemdinli idi; orada da derin devletin asker adamları, bir “kazayla” değil, ama halk tarafından suçüstü yakalandılar.  Makale>>>


American hypocrisy
Given that we violated Serbia’s territorial integrity in mercilessly bombing the Serbs and stealing Kosovo from them to make an Islamic haven in Europe, why should the… Next>>>

Ermeni soyunun 1915’te imhasında, 1895 ve diğer yıllardaki katliamlarda Türk harekâtlarına engel oluşturmayan bazı zorluklar yaşanmıştı. Daha önceki olaylar sırasında Ermeniler çok az güce ve direnme yöntemlerine sahiptiler. O günlerde Ermenilerin askeri eğitim almasına, Türk ordusunda görev yapmalarına ve askeri rütbeler almalarına izin verilmemekteydi.Daha önce de söylediğim gibi, 1908’de devrimciler idareyi ele geçirdiklerinde bu tür ayrımcı uygulamalara son verilmişti. Hıristiyanların o dönem silahlanmalarına izin verilmesine paralel olarak, eşitlik ve özgürlük heveslisi otoriteler de, onları böyle davranmaya özendirdiler.   Makale>>>Türkiye`nin “abi” lik havası söndürüldü

Kafkasya`da aniden patlak veren ve yedi gün süren savaş bir “ateşkes” le şimdilik sona ersede, bölgedeki uluslararası güç nüfuzu nedeniyle “sürekliliği olan sıcak bölge” olma özelliğini koruyacak gibi gözüküyor.    Makale>>>


Dipten gelen dalga

Hasan Bildirici

Ortadoğu’daKürt sorunu, konuşulanların ötesinde bir sorundur. Kimsenin güç yetiremediği; ezip bir kalıba sokamadığı, bir süre için soktuğu kalıpta uzun süre tutamadığı karmaşık bir sorundur. Ortadoğu’nun kalp kapakçıklarını tutan Kürtler, her şeye rağmen yükselişe geçmiş bir halktır.   Makale>>>


Kürtler tükeniyor!
Yaşar Kaya

Öyle şey olur mu kendi toprağında nüfusu kırk milyonu aşkın, üstelik doğum oranı çok yüksek olan bir halk nasıl tükenir? Bu konuda çok sağlıklı bilgi ve bilgilere ulaşmak kolay değil.        Makale>>>


Istanbul bombalama eylemlerini yapanlar Neden korundu?

Sonuç olarak binlerce masum insan kayboldu, sakatlandı, veya kim vurduya gitti, katillerden bazıları da hala bu infazlara devam ediyorlar: bunlardan ne zaman hesap sorulacak? AKP, nın kapatılmama karşılığnda şimdiye kadar olan karışıklığın günahının yine Kürtler’ e bindirilip, hep beraber çetecilik geleneğinin sürdürülmesine ortak olma kararlılığının ispatlanması gerekiyordu ve onu yaptı, daha olay araştırılma aşamasında iken bütün emniyet ve bakanlar bunu PKK yaptı dediler, ama katilin kim olduğunu kendileri de çok iyi biliyorlardı ve AKP kapatılmadı!!  Makale >>>


Kürdler Türk solundan kurtulmalı
Türk solunda direniş ve ayakta kalma çürümüşlüğü iyi düşünce ve fikir yaratamadıklarından dolayı hastalık devam ediyor. Bu gidişle Türk solu kendi belini dimdik tutup düzeltemez. Kendini düzeltmek için yeniden arayış içinde tartışma diyalogunu hızlandırmalıdırlar.   Makale>>>


LAZ, ABAZA, ÇERKEZ, ERMENİ  VE OSETYA HALKLARI KÜRT HALKI İLE BİRLEŞEREK  ORTAK MÜCADELELERİNİ YÜKSELTMELİDİR.

Gürcü ve Türkçü ırkçılar Laz, Kürt, Abaza, Emeni ve Osetya halklarına düşmanlıkta birleşiyor.   Makaleye >>>>


İSLAMCILAR VE KEMALİSTLERİN İKTİDAR “SAVAŞI”

Bugünlerde İslamcılar ve Kemalistler arasında devlete hakim olma “savaşı” tırmanmaktadır. Birbirlerini yıpratma ve politik sahadan ekarte etme çabaları her iki tarafın derin devleti, derin bir çaba içerisinde. İslamcıların derin devleti henüz pek derinlere inemiyor, yahutta inmek istemiyor.  Makaleye giris >>>>


Ermeni Sorunu

Ermeni sorununun uluslararası diplomasinin konusu (!) olmadan önce genel olarak dikkate alınmayacak bir iç sorun olarak algılanmaktaydı. Millet çerçevesinde ki düzenlemeler de insani düzlemde bir hak olarak değil, İmparatorluğun Gayrimüslim tebaasının İslami Yasalara layık görülmemesinden kaynaklanmıştır. Zimmi statüsündeki Gayrimüslimler İslami kanunlara layık değildirler.  Makaleye giris >>>


KÜRDİSTAN DEVLETİNİN KURULUŞU TEK AMAÇTIR.

Nasil Türkler’in Türkiye’si, Gürcüler’in Gürcistan’i, Ermeniler’in Ermenistan’ı varsa Kürtler’in de Kürdistan’i olmalidir.
BU, BÜTÜN MİLLETLERİN EN DOĞAL HAKKIDIR. 

Eğer tüm Kürdlerin ortak bir bağımsızlık hareketi gelişirse ki, bu şimdi mümkündür,  ABD ve AB devletleri uzun süredir sürdürdükleri Arap – Türk yanlısı politikalarını değiştirmek durumunda kalacaklardır ve böylece ilk Kürdistan devletinin ortaya çıkması sağlanacaktır.
Makaleye giriş >>>


Düşmanınız ne kadar büyük
ne kadar güçlü olursa olsun
yenilgiyi kabul etmeyin.

Zenginliklerinizi
kaybettiğiniz benliğinizi
inkar gelinen insanlığınızı
gaspedilmiş haklarınızı
kendiniz olarak kazanın
kendinizi kazanın
kazancınızın sahibi olursunuz.

Kürdün kürtten başka sahibi yoktur.Inna lillah ve inna ileyhi raciun.
Amenna ve saddak.
          Makale >>>

PERESTGEHA HERÎ
KEVIN A CÎHANÊ

Goran Candan
Li ser riya perestgehêEz dîsan hatim ew Diyarbekra li biniya Çavkaniya Çemê
Dîclê û li binê quntara Çiyayê Qerec’î, ku sûnewarê
saristaniyê ye. Gava pistî 25 salan ez vegeriyam warê bavê û kalan, mixabin min ev dît: Ji Diyarbekra kevin hema
 tistek ne mabû. Dema zarotî û xortaniya min, li tevaya bajêr pakî û rindî hebû. Î roj her derê bajêr, bi taybetî jî nav bajêr wêran bûye. Her çend besên ketî yên Keleha Amedê û çend ji bermayên din ên dîrokî dihêne honandin jî, her çend hin projeyên avakirina xanî û malên bilind ên xwedî
bernameyên bi milyaran dihêne lêkirin jî, dîsan
Diyarbekir ne Diyarbekra berê ye. .      Makale>>


AVRUPALILAR,  APTALLIK ETMEKTEN VAZGEÇİN VE ATALARINIZIN ANITLRA YAZDIKLARINI UNUTMAYIN: Bakın yollara sağa, sola neler işaretlenmiş,  ”Türkler …. yılında buraya gelmiş ve soymuş, katletmiş, yakmış ve yıkmıştır” , Türkler; merkezi ve Doğu Avrupa milletlerinde çoğunlukla çocuklarını kaçırıp yeniçeri ocağı için devşiren, eşlerini ve kızlarını kaçırıp hareme hapseden, akınlarla batı istikametine hem karadan, hem deniz ve Tuna Nehri’nden gelip soyup, öldürüp, çalan ve giden insanlar olarak tanınırken ve  bu ülkelerde anneler çocuklarını ‘Uyumazsan Türkler gelir, seni götürür”diye korkutup uyutmaya çalışıyorken, Kürtler cahilce TC barbarlarının AB ye girecekleri veya demokratlaşacağı hayali ile kendini kandırmaya devam ediyorlar. Avrupa’ nın yeni kuşakları, Kürt, Ermeni, Rum*Pontus, Laz, Asuri halklarının dejenere edilmiş, kandırılıp Türkleştirilmiş yeni kuşakları atalarına hainlik ederek, barbar Müslümanlara uşaklık etmeye devam ediyorlar,,