Türk askeri perişan oldu!

Türk askeri Kürdistan’ın güneyine düzenlediği operasyon’da büyük kayıplar vererek geri çekilmek zorunda kaldı. Alınan haberlere göre Çemco’ya paraşötle indirilen özel birlik elemanlarının bir kısmı düşerken öldü, bir kısmı karşı tarafın silahlı güçlerinin kurşunları ile öldüler, soğukta dondular ve bir kısmı da kurtlar tarafından yenildi.

Türk genelkurmay başkanı Yaşar Büyükanıt, dün yaptığı açıklamada operasyonun başarılı olduğunu, amacına ulaştığını ve Türk devletinin kendi planına göre geri çekildiğini söyledi.

Oysa Türk ordusunun operasyonda başarılı olduğu oldukça şüphelidir. Operasyonun amacı berrak olmadığı için başarısını ölçmek mümkün değil. Sonra operasyonun, esas olarak, ABD’nin baskısı ile sona erdirildiği biliniyor. Türk generaller istedikleri kadar plana göre çekildik desinler, kimse inanmaz ve zaten bu şimdiden Türkler için problem olmuş durumdadır.

Operasyonun siyasi alanda bir başarısı görünmüyor, tersine Türkler için bir hezimet olmuştur. Operasyonun askeri olarak başarılı olduğunu söylemek oldukça zordur. Türk askerinin gidişi daha çok medyatik bir olay olarak geliştirildi ve Türk medyasına malzeme oldu. Askeri alanda ise Türk genelkurmayın verdiği hayali sayılar dışında hiçbir başarısı yok.

Çemco’ya paraşötle indirilen birliğin büyük kayıp verdiği ve tümüne yakın bir kısmının tamamen imha olduğu iddia ediliyor. Bize ulaşan haberlere göre indidrilen birlik tamamen yok oldu. Çok elverişsiz hava koşullarında indidrilen birlik ile merkez arasında bağlantı kesildi ve askerler çok yönlü ’düşman’ ile karşı karşıya kaldılar. Karşı tarafın silahlı birliklerine kolay hedef olan askerlerin bir kısmı öldürldü, bir kısmı zor hava koşullarından, soğuk ve kar’da dondular ve kurtlara yem oldular.