Kurdi    English  France  Türkce  Deutch  Hebru 

Ana Sayfa   -----  Home


Kürt Dil Bayramı Kutlu Olsun.

kurdi15 Mayıs Kürt Dil Bayramı.

Kürt aydını Celadet Eli Bedirxan'ın bir grup Kürt aydını ile çıkardıkları Kürtçe Hawar dergisi, 15 Mayıs 1932'de yayın hayatına başladı. İlk Kürtçe dergi olan Hawar'ın yayın hayatına başladığı tarih 15 Mayıs, Kürt Dil Bayramı olarak kutlanıyor.

Celadet Eli Bedirxan tarafından hazırlanan Hawar dergisi, 15 Mayıs 1932'de Suriye'nin başkenti Şam'da yayın hayatına başladı.

İlk 23 sayısı latin ve Arap alfabeleri ile hazırlanan Hawar'ın diğer sayıları latin alfabesi ile basılmış ve 1943 yılına kadar yayın hayatına devam eden derginin toplamda 57 sayısı çıkmıştır.

Kürtçe'de latin alfabesinin ilk kez kullanıldığı dergide Kürtçe'nin Kurmanci lehçesi dışında Sorani ve Kirmancki lehçeleri ile de yazılar yer almıştır.

Derginin yazar kadrosu şu şekildedir: Celadet Bedirhan, Rewşan Bedirhan, Dr. Kamuran Ali Bedirhan, Osman Sabri, Kadrican, Cegerxwîn, Mustafa E. Boti, Kadri Cemal Paşa, Dr. Nurettin Zaza (Yusuf), Lawê Fendi, Ahmet Nami, Hasan Hişyar, Bişarê Segman, Nêravan, Reşit Kürt, Goran, Tevfik Vehbi, Abdullah Esiri, Şakır Fettah, Hevindê Sorî, Lawêki..

Dergide yazmalarını sağladığı ve etrafına topladığı Kürt aydınları ile 'Hawar Ekolü'nü oluşturan Celadet Eli Bedirxan, Hawar'ın ilk sayısında şunları Hawar'ı şu şekilde tanımlar: "Hawar bilimin sesidir. Bilim ise insanın kendini tanımasıdır. Kendini tanımak kurtuluş ve güzelliğin yolunu açar. Kendini tanıyan herkes, kendisini tanıtabilir de. Hawar'ımız her şeyden önce dilimizin varlığını tanıtacak. Çünkü dil bizim temel varlık sebebimizdir. Hawar yeni doğandır ve bizim, Kürtler'in çocuğudur."

KÜRT DIL KURUMU DIL BAYRAMI'NI KUTLADI

Qamişlo Kürt Dil Kurumu, Dil Bayramı'nı kutlayarak, asimilasyon politikalarının hedefindeki Kürtçe'nin etrafında kenetlenme çağrısı yaptı.

Qamişlo Kürt Dil Kurumu, 15 Mayıs Kürt Dili Bayramı'na ilişkin kurum binalarında basın açıklaması gerçekleştirildi. Açıklamaya Kürt Dil Kurumu, Cizre Bölgesi Eğitim ve Öğretim Komitesi ve Şehit Egîd Cîlo Akademisi çalışanları katıldı.

Açıklamayı okuyan Kürt Dil Kurumu Yöneticisi Gulê Hesen, Celadet Ali Bedirhan'ın 1932'de çıkardığı Kürtçe Hawar dergisinin yayına başladığı gün olan 15 Mayıs'ın Kürt Dil Bayramı olarak kutlandığını belirtti. Gulê, "Şart ve imkanlar ne kadar zor olsa da, faşizm ne kadar üzerimize gelse de dilimizi ve edebiyatımızı geliştireceğiz. Tüm Kürtlerin yok edilmeye çalışılan dilleri etrafında kenetlenmeleri gerekir. Bu ulusal birlik için de ön açıcı olacaktır" dedi.

Ferzad Kemanger, Vîyan Amara ve Egîd Cîlo şahsında tüm şehitlerin anan Gulê, "Kürtlerin düşmanın planlarına kanmaması gerekir. Çocuklarımız için iyi bir gelecek bırakmamız için herkesin elinden geleni yapması gerekir. Bu kapsamda halkımızın Kürt Dili Bayramını tekrar kutluyoruz" diye konuştu.

Parti ve kurumlardan Kürt Dil Bayramı mesajları

Kürt Dil Bayramı'nı kutlayan parti ve kurumlar, halkı Kürtçeyi her alana taşımaya çağırdı.

Siyasi parti ve kurumlar, bugün yaptıkları yazılı ve videolu açıklamalarla 15 Mayıs Kürt Dil Bayramı'nı kutladı.

'DİLE SAHİP ÇIKMAK KİMLİĞİNE SAHİP ÇIKMAKTIR'

Birleşik Kürt Kadın Platformu, Kürt Dil Bayramı'nı sosyal medya üzerinden bir videoyla kutladı. Aralarında İnsan Hakları Derneği (İHD) Eş Genel Başkanı Eren Keskin ve Özgür Kadın Hareketi (TJA) Ayşe Gökkan'ın da bulunduğu platform üyesi çok sayıda kadın, dilin kimlik olduğuna, dile sahip çıkmanın aynı zamanda kimliğine sahip çıkma anlamı taşıdığına dikkat çekti. Mesajlarda, Kürtçe konuşmanın ve yazmanın yaşamın her alanına taşınması gerektiği vurgusu öne çıktı.

'HER YERDE KÜRTÇEYİ KULLANMALIYIZ'

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), 15 Mayıs Kürt Dil Bayramı'na ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, "Mezar taşlarındaki Kürtçe yazılardan dolayı güvenlik güçleri tarafından mezarlar tahrip edilmektedir. Böylesi zor ve baskının olduğu bir yerde dil bayramından ve kutlamalarından bahsedemeyiz. Böyle bir dönemde ancak mücadeleden ve mücadele yoluyla kazanımlardan bahsedebiliriz" diye kaydedildi.
"Kürtçeyi yaşamımızın tüm alanlarında kullanmalıyız" diyen DBP, şu çağrıları yaptı:
"Evde, işyerinde, yazışmalarımızda hatta okulda ve resmi kurumlarda Kürtçeyi kullanmamız gerekiyor. Kürtçeyi yaşamın tüm alanlara hakim kılmak aynı zamanda dört parçada Kürt ulusal birliğini sağlamada en etkili yöntemdir. Oluşturulmak istenilen Kürt ulusal birliğinin temelidir. Böylesi önemli bir süreçte Kürt dili, Kürt ulusal birliğini de sağlamalıdır. Bunu bilen egemen güçler Kürt dili üzerindeki yasaklarını sürdürmektedir. Tüm yasaklamalara karşın bizler de 15 Mayıs Kürt Dil Bayramı'nı mücadele günü ilan ederek, yaşamımızın tüm alanlarında kullanmalıyız."

'DİLİMİZ BİRBİRİMİZİ SAHİPLENMEYİ SAĞLAR'

Demokratik Toplum Kongresi (DTK), tüm Kürtleri Celadet Ali Bedirhan'ın 88 yıl önce attığı 'çığlığa' kulak verme ve dillerine sahip çıkma çağrısında bulundu.
Açıklamada, Bedirhan öncülüğünde Şam'da 15 Mayıs 1932'de çıkarılan ve 15 Ağustos 1943'e kadar yayın hayatına devam eden Hawar (Çığlık) dergisinin Latin harfleriyle yazılan ilk dergi olduğu anımsatıldı. Kürt Ulusal Kongresi'nin (KNK) 2006 yılında aldığı kararla 15 Mayıs'ın aynı zamanda Kürt Dil Bayramı olarak kutlanıldığına dikkat çekilen açıklamada, Bedirhan'ın çığlığının bugün için Zînî Wertê'de birlik, Maxmûr'da dayanışma, diasporada diplomasi, Qamîşlo'da bilgi, Hewlêr ve Mahabad'da birbirini sahiplenmeyi barındırdığı ifade edildi.
Açıklamada, asimilasyon ve kültürel soykırım politikalarına karşı mücadele eden Kürtler selamlandı.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=2&v=ZeTKqtrGMCc&feature=emb_logo

 


TÜRK İSLAM DEVLETİNİN YENİ TRANSFORMASYONU KÜRT ESİRLİĞİNİ DAHA DA KATMERLEŞTİRİYOR.

Anadolu'nun yerli halklarını yok ederek ortaya çıkarılan TC, ağır çıkmazlar ve baskılar karşısında yeni bir dönüşüm yapma zorunluluğu duyuyor.   Devam:::


Egenekon, cemaat, diyanet, AKP diktatörü Erdoğancı paralel çetelerinin  Kürt düşmanı biçimleridir .


Kemalist hareket ve Sevr


Türk devletinin sonu geliyor


İSTER BEYAZ, İSTER SİYAH, İSTER YEŞİL TC OLSUN. ÖZÜNDE AYNIDIRLAR

Beyaz Türkler Kemalistler, CHP, Yeşil Türkler Erdoğancılar vb, kara Türkler MHP ve İŞİD ve benzerlerinden oluşur. Atışmalarına bakmayın, bunlar birbirleriyle kardeştir. Kürtler bunlarla kardeş değildir.    Devam     >>>


KÜRDİSTAN DEVLETİ KURULMAK ZORUNDADIR!

Yaklaşık 100 yıl önce, Türk ve Araplar için çizilen şimdiki sınırlar yapay ve çağ dışıdır!

Çağın gerisinde kalan şimdiki Ortadoğu haritası, yeni dünya düzenine göre dizayn olmak mecburiyetindedir. Kürtlerin toprakları kendilerine geri verilmediği müddetçe barış mümkün değildir. Devamı ...


 

 

 

 

Home