Ana Sayfa   -----  Home


Dersim Gibi Yapmalı Diyen Onur Öymen ve CHP Zihniyetini Kınıyoruz


Kızıl Komunistlikten; Nakşibendi

MuhibliğineCarina diyar dibû, destekî tarî hebûna elewiyên dersimê ya nav PKK-ê ne wek parçeyek ji gelê kurd, lê wek tedbîreka kontra ya li hember ”kurdên şafiî û neqşîbendî” bikartîne.

Çawa wesayetgêran li hember hin mezheb û terîqetên sunî di eskeriyê û dadweriyê de elewî organîzekirin, hinan di nav HPG-ê û PKK-ê de jî elewî danîn serê kaniyan. Nefreta PKK-ê a ji neqşîbendî û Barzaniyan muhtemelen hinekî jî ji vê rehê tê.

(Asıl adı Mehmet Ali Çılgın olan Murad Ciwan diyor ki ;

Karanlık bir gücün, Pkk'nin içindeki Alevi Dersimlilerin varlığını Kürd halkının bir parçası olarak değil aksine Şafi ve Nakşibendi Kürdlerin karşısında kontra bir tedbir olarak kullandığı ortaya çıkıyordu.

Nasıl ki vesayetçiler sunni mezheb ve tarikatların karşısında askeriyede ve yargıda Alevileri organize ettilerse, bazılarıda Hpg ve Pkk de Alevileri çeşme başına yerleştirdiler. Pkk'nin Nakşibendilerden ve Barzanilerden nefreti muhtemelen biraz da buradan kaynaklanıyordu.)


http://www.netkurd.com/?mod=author&option=view&id=998


Belki de Mehmet Ali Çılgın'ın aradığı sorunun cevabını bulması için Dr. Şıwan'ın akıbetine bir bakması yeterli olur. Böylece Pkk-BDP cenahında bulduğu yeni damar olan Elçi ve Tan'la oradan tanış olduğunu hatırlar. Yoksa orası hiç hatırlatmak istemediği bir yer mi?İşte dil insanı böyle ele veriyor ilk paragraftaki semantik hata adamın geçmişi gibi duruyor ne diyor karanlık bir el, Kürd halkının parçası olarak değil kontra bir tedbir olarak kullandı diyor. Yani negatif bir yaklaşım oysa pekala pozitif olabilirdi!.

Belkide bu karanlık el pozitif bir yaklaşım sergileyerek kendisini Dr. Şıwan geleneğinden gelen örgütün Kızıl Komunist Genel Sekreteri de yapmıştır. Sonra o damarı tasfiye ede ede bir haber sitesinin berpırsiyar'lığına kadar getirmiştir.

( berpırsıyar = kendisinden sorulan kimse (sorumlu) )

/////////

Bilmeyenlere hatırlatma Dr. ŞIWAN imha edildikten sonra kurulan KİP birleşik bağımsız sosyalist bir Kürdistan kurma hedefindeydi. Örgüt kurulduğu halde kendini deklare etmediğinden kendilerinden sonra partileşen Apocular bu ismi onlardan kaptılar ve deklare ettiler. Yani aslında PKK bu ismi almadan evvel böyle bir örgüt vardı. Onlarda mecburen örgütün Türkçe ismini kullandılar. Yani KİP'i; Kürdistan İşçi Partisi ayrı bir örgüt Partiya Karkeren Kurdistan ayrı bir örgüttü.

Liderleri Ömer Çetin yakalanıp çözülünce örgüt bölündü ve Mehmet Ali Çılgın'ın başına çektiği grup PPKK adını aldı yani Partiya Peşenge Karkeren Kurdistan Türkçesi ile Kürdistan Öncü işçi Partisi.

Şimdi her iki kanatta likide olmuş/edilmiş, bu vatandaşta internet gazeteceliği yapmakta. Netkurd Sitesinin sorumlusu konumunda.

FORUM NOTU:
Yukarida adi gecen kisi kendi partisi,nin kongresine katilmadi ama KUK-SE ile PPKK,nin yaptigi birlik kongersine katildi.Bu birlik kongresi sonucu YEKBUN diye bilinen parti 1993 yilinda kuruldu.PPKK daha once KIP adiyla taniniyordu Bu adin kurdcesi PKK oluyor.Bu parti Omer Cetin,in yakalanmasi ve itirafciligi uzerine desifre oldu Bu partinin taraftarlari DDKD adli dernekle taniniyordu

 

 
Tema

KÜRDİSTAN DEVLETİNİN KURULUŞU TEK AMAÇTIR.

Nasil Türkler'in Türkiye'si, Gürcüler'in Gürcistan'i, Ermeniler'in Ermenistan'ı varsa Kürtler'in de Kürdistan'i olmalidir.

BU, BÜTÜN MİLLETLERİN EN DOĞAL HAKKIDIR. 

Eğer tüm Kürdlerin ortak bir bağımsızlık hareketi gelişirse ki, bu şimdi mümkündür,  ABD ve AB devletleri uzun süredir sürdürdükleri Arap - Türk yanlısı politikalarını değiştirmek durumunda kalacaklardır ve böylece ilk Kürdistan devletinin ortaya çıkması sağlanacaktır.
  
Makaleye giriş >>>

Home