Ana Sayfa   -----  Home

Değerli yönetici Kürt mensuplarına!

Kürtler önümüzdeki dönemde birlik olmalı, hizip, parti, siyaset farkı gözetmeksizin Kürt sorunun demokratik çözümü için tek yolun birlikten geçeceği gerçeğini kabul etmeli, bir an önce harekete geçmelidirler. Karanlık günler geride kaldı. Önümüzdeki on yılda Kürtlerin yolunun çok aydınlık olacağını bilen TC ondan dolayıdır ki İŞİD'in terör eylemlerinden meddet umuyor.

Düğüm bu kez Kürdistan' da ve anahtar senin elinde. Bırak kokuşmuş Türk Arap dostluğu yalanlarını ve anahtarı kullan ki gelecek kuşaklar insan gibi yaşama olanaklarına sahip olsunlar.  Kürt yiğidi ayağa kalk ve Türk Arap İslami çetelerini yoket!  ZİNCİRLERİNİ ŞİMDİ  KOPAR, KUR BAĞIMSIZ 


 KÜRDİSTANI,, 

Yıllarca katliamlar yaşayan Kürt halkı Kobani’de yeni bir katliamla karşı karşıya bulunmaktadır. Islami çete IŞİD terörü mazlum Kürt topraklarına ve Kürt halkına da yönelmiştir.

İnsanların gözü önünde yaşanan bu trajediye sessiz kalmak adeta bu katliamı desteklemekle ve insani duruşu kaybetmekle aynı şeydir.


Kobanê'deki YPG, YPJ ve Pêşmer

6 Kasım'da KADIKÖY'deyiz

...Zorunlu Din Dersine Hayır!


Önemli bir ricamız olacak....
Sevgili canlar, bizler internet kullanan belirli sayıdaki canlarız... Hepinizin bildiği gibi internet insanlarımızı hem yakınlaştıran hem de çok uzaklaştıran sanal bir ortam... Buralardan edindiğimiz bilgi ve Etkinlik duyurularımızı evimizde aile fertlerimizle ve çevremizdeki duyarlı canlarımızla da paylaşmak bizlerin sorunluluğunda olmalıdır...

Sizlerden Ricamız 6 kasım kadıköy yürüyüşümüzü tüm çevrenize duyurmanızdır...DOSTÇAKALIN..

İNSAN SEVGİSİNİ GERÇEK BİLEN TÜM CANLARIMIZI EYLEMİMİZE DESTEK OLMAYA ÇAĞIRIYORUZ.

Tarih : 6 Kasım 2010 Cumartesi
Toplanma yeri : Eski Salı Pazarı (Söğütlüçeşme) Saat 11.00
Yürüyüş Saati : 11.30
Oturma Eylemi : Kadıköy İskele Meydan

Not : Tüm Pir Sultan Abdal Kültür Derneği ve Cemevlerinden araçlar kaldırılacaktır
Dersim Sözlü Tarih ProjesiNovember , Hepimiz Kurduz. Em kurden , biji kurdistan
Mijar Çağrı ve Düzeltme...
Değerli Arkadaşlar,


Avrupa Dersim Dersim Dernekleri Federasyonu'nun (FDG) büyük fedekarlığı ile hayata geçirilen Dersim 1937-38 Sözlü Tarih Projesi başladığı ilk günden bu güne dek Dersimlilerin maddi ve manevi destekleriyle yol alıyor. Böblingen'de yapılan ve ilk olmasıylada çok büyük anlam taşıyan ve bizde de büyük bir heyecan yaratan Dayanışma Gecesin'den sonra şimdide Köln Dersim Cemaati'nin ve Dersim 38 Förderverein'ın organize ettiği Dayanışma Gecemiz 21 Kasım Pazar Günü Köln Ezgi Center'de yapılacak.

Gece tertip komitesi konuşmacılarıyla ve sanatçılarıyla güzel bir program hazırlamakta. Bu hazırlık sürecinde Dersim'de de çok kullanılan bir kelime ile betimleyecek olursak bu ''hengame'' içerisinde maalesef ufak bir teknik hata olmuş. NRW Eyalet Milletvekili Serdar Yüksel'in ismini afişe yanlış yazmışız. Bu yanlışı düzeltir Sayın Yüksel`den özür dileriz...

Sizleri Köln`de yapılacak olan Dersim 1937-38 Sözlü Sözlü Tarih Projesi'yle Dayanışma Gecesinde aramızda görmekten gurur duyacağız. Sizleri Dersim ağıtlarını yakmaya, sizleri Dersim'in tarihini sözlü tarihten yazılı tarihe dönüştürmeye, sizleri kurulmasını amaçladığımız Dersim Arşiv ve Dökümantasyon Merkezleri'ni yapmak için, sizleri Son Tanıklar Göçmeden ellerinizi uzatmaya davet ediyoruz.

Son Tanıklar Uzatmadan Elini!/ Dest bide ma! / Deste xwe dirêj ke

Dersim 1937-38 Sözlü Tarih Projesi adına.
Deniz Karakaş

 


KONGREYA 3-EMÎN A TEVKURDê PÊK TÊ…

FRANSA'nın Bağdat Büyükelçisi Jean-François Girault, Kuzey Irak'ta ‘Kürdistan Bölge Başkanı' sıfatı bulunan Irak Kürdistan Demokrat Partisi lideri Mesut Barzani'yi ziyaret ederek Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner'in mektubunu verdi. Kouchner, ‘Kürdistan' olarak nitelendirdiği Kuzey Irak'ta Fransa'nın konsolosluk açmayı arzu ettiğini söyledi.

Fransa’nın Bağdat Büyükelçisi Jean-François Girault başkanlığındaki Fransız heyeti, Barzani'yi karargahının bulunduğu Selahaddin kentinde ziyaret etti. Görüşme sırasında Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner'in özel mektubunu Barzani’ye verdi. Kürdistan TV, Kouchner'in mektubunda Fransa'nın Kürt bölgesi ile özellikle kültür ve ticaret alanlarında ikili ilişkiler geliştirmeyi arzuladıklarını, bu nedenle Erbil’de konsolosluk açmak istediğini iletti. Barzani, Kuzey Irak'ta konsolosluk açılması isteklerini her zaman memnunlukla karşıladıklarını, gereken her türlü kolaylığı sağlamaya hazır olduklarını, iki taraf arasındaki ikili ilişkilerin gelişmesini umut ettiklerini belirtti.

Fransa'nın Bağdat Büyükelçisi Jean-François Girault başkanlığındaki Fransız heyeti ile Başkan Mesut Barzani arasında yapılan görüşmede son olarak Irak'taki genel durum, ülkedeki siyasal süreç ve bölge ülkeleri tarafından yürütülen siyasetin Irak üzerindeki etkileri gündeme gelerek değerlendirildi. Fransa Büyükelçiliği yetkilileri Erbil'de çeşitli temaslarda bulundu


Panele Davet 
Meslektaşımız, İHD Tatvan Temsilcisi, DEP İlçe Başkanı Av.Şevket EPÖZDEMİR’in Katledişinin 15.Yıldönümü Anısına Düzenleyeceğimiz Panele Sizleri de Aramızda Görmekten Onur Duyarız.               

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mezher  YÜREK

Bitlis Baro Başkanı 

Duyurunun tamami>>>>


Partimize yönelik kapsamlı tasfiye sürecinin dayatıldığı bir dönemde Diyarbakır il kongresini gerçekleştiriyoruz.

Sürec, çözümsüzlük kadar, çözümü de bağrında taşımaktadır.

AKP merkezli güçlerin çözümsüzlük politikaları, halklarımıza savası ve acı sonuçlarını yaşatırken, partimizin demokratik çözüm projeleri ülkemize toplumsal barışı getirmektedir.

Askeri, ideolojik, siyasi, örgütsel, psikolojik, kültürel ve ekonomik boyutu olan bu saldıralara rağmen, partimizi halktan, halkımız özgürlük ideallerinden koparmaya güçleri yetmeyecektir.

Başta AKP, CHP, MHP, vb, irili ufaklı ırkçı şoven milliyetçi güçlerin içinde yer aldığı imha konsepti, orduyla ittifak halinde uluslar arası ve bölgesel güçlerden destek bulsa da , Kürt halkının iradesini kırma, mücadelesini bastırma ve kazanımlarını yok etmeyi başaramayacaktır.

Genel Başkanımıza , seçilmişlerimize , aktivistlerimize yönelik gözaltı, tutuklama, linç girişimleri ve partimize açılan kapatma davasına rağmen, değerlerimize sahip çıkmaktan, demokrasi, barıs ve özgürlük mücadelemizden geri durmayacağız.

Kürt halkının özgürlük ve demokrasi kalesi olan Diyarbakır’da gerçekleştireceğimiz il kongresiyle, AKP’nin maskesi bir kez daha düşecek ve gerçek yüzü açığa cıkacaktır.

AKP ikiyüzlü ve riyakardır;
bir taraftan din kardeşliğinden söz ediyor diğer taraftan kürt halkını katlediyor, katlettiriyor, katledenleri kutluyor.

Bir taraftan uyguladığı politikalarla halkımıza açlık, sefalet yoksulluk dayatılırken, diğer taraftan sadaka dağıtarak, halkımızı dilenci yaşama mahkum bırakıyor.

Onurlu yaşam özlemi olan tüm halkımızı AKP’nin ikiyüzlü ve onursazlaştırma politikalarına karşı özgürlük, barış, kardeşlik, demokrasi, saflarında partimizle beraber mücadeleye çağırıyoruz.
Birlikte gerçekleştireceğimiz bu kongre “EDİ BESE” hamlesi ile buluşacak, yüksek düzeyde iradi güç, moral ve motivasyon açığa çıkaracak, halkımız üzerindeki tüm hesapları boşa çıkaracaktır.

Kongremiz, iç gericiliği , bürokrasiyi, liberalizmi, ilkel milliyetçi anlayışı tasfiye etme zemini olacaktır.

Kongremiz, he türlü bireysel, grupsal yaklaşımlara dayalı, halktan kopuk siyaset ve yönetim anlayışını aşacak, yoksul ve emekçi halkımızın katılımını ve iradesini esas alan yönetim gücü ve iradesini açığa çıkaracaktır.
Kongremiz, “Demokratik Özerklik Projesi” ışığında başta Kürt sorunu olmak üzere toplumsal tüm sorunların çözümüne kakı sunacaktır.

Özgürlük, demokrasi ve barış militanı kahraman Diyarbakır halkını ve tüm demokrasi güçlerini kongremize katılarak güç vermeye çağırıyoruz.

Demokratik Toplum Partisi
Diyarbakır İl Örgütü


Yukarda savcının vermiş olduğu karar ilanında da anlaşılacağı gibi "Binboğa.net" sitesi'nin Türkiye sınırları içinde erişimi ve okunması engellenmiştir.Gerekçe ve kararın tam metni henüz elimize geçmedi. Nede savcının böyle bir dava açtığına dayır bilgisi bize ulaşmış değil. Kovulmalar ve yasaklar insanlık tarihi kadar eskidir , biliyoruz. Belkide ilk suç Adem ve Hava işlemişlerdi ve ilk cezayıda onlar cennette kovulmakla almışlardı.  Ama iyiki o suçu işlemişler ve iyiki kovulmuşlar . Yoksa ne insanlığın soyu çoğalırdı ve nede hayatın devamı diye kabul edilen sevme ve sevilme duygusu var olurdu....

Binboğa .net, bir bölge Sitesi  olarak kuruldu. yaptığı yayında o bölgedeki var olan tüm etnik kültürleri savunma ve koruma amaçlıydı.


Dün Kıbrıs, Bugün Kürdistan, Yarın neresi?’ 
ABD Dışişleri Bakanlığı binası önünde, TSK’nın Kuzey Irak’a gerçekleştirdiği operasyonu protesto eden Kürtler’e, Ermeniler de destek verdi.

ABD’nin başkenti Washington’daki Dışişleri Bakanlığı binası önündeki Kürtlere  Ermenilerde katılıp, Türkiye’nin Kuzey Irak’a yaptığı kara harekatını protesto amacıyla gösteri düzenledi. Aralarında PKK’nin de yer aldığı ABD’deki Kürt organizasyonlarının birlikte organize ettiği gösteride, Washington’daki Barzani’ye bağlı Kürt Bölge Yönetiminden isimler de yer aldı. Kürtlere Washington’da Türkiye karşıtı faaliyet gösteren Ermeni ve Rumlardan da ittifak ettikleri gözlendi.
Amerikan Ermeni Ulusal Komitesi’nden Aram Hamperyan’ın da bizzat katılarak destek verdiği gösteride ‘Dün Kıbrıs, Bugün Kürdistan, Yarın neresi?’
pankartıyla Türkiye’nin Kıbrıs’ı işgal ettiği vurgulandı.


Bernameya Newroz a 2008

Bernameya Bîranîna Halepçe - Halepçe Anma

KÜRT- KAV Kış Dönemi Etkinlik Programı - 3.Panel Programı

Daxuyanî û Çalakî 2008

Enstîtuya Kurdî ya Stenbolê li benda serîlêdanên hezkiriyên zimanê kurdî ye

Kürdistanda Yeni Bir İnsiyatif Girişimi

 

Tema

Pale

Nishtiman-M.E,

Rizgariya Kurdistan

Şehit Sofi

Dersim Kürtleri

Duyurular

Pale  Blog

Linkler

Kurdistan Forumu

Arsiv

MuzikKÜRDİSTAN DEVLETİNİN KURULUŞU TEK AMAÇTIR.

Nasil Türkler'in Türkiye'si, Gürcüler'in Gürcistan'i, Ermeniler'in Ermenistan'ı varsa Kürtler'in de Kürdistan'i olmalidir.

BU, BÜTÜN MİLLETLERİN EN DOĞAL HAKKIDIR. 

Eğer tüm Kürdlerin ortak bir bağımsızlık hareketi gelişirse ki, bu şimdi mümkündür,  ABD ve AB devletleri uzun süredir sürdürdükleri Arap - Türk yanlısı politikalarını değiştirmek durumunda kalacaklardır ve böylece ilk Kürdistan devletinin ortaya çıkması sağlanacaktır.
   Makaleye giriş >>>

Home