Ana Sayfa   -----  Home


FemînKurd dest bi weşanê dike

Amed – Web-rojname ya ku ji aliyê jinan ve tê derxistin û xîtabê jinan dike hefta pêşiya me roja duşemê dest bi weşanê dike. Rojnameya ku bi navê FemînKurd e, ji aliyê jinên kurd ve te weşandin.

Navenda FemînKurd li Amedê ye û di rojnamê de wê nûçeyên derbarê cîhana jinan de cîh bigre. Zimanê rojnamê wê bi kurdî û tirkî be. Di kategoriyên cihêreng de li gel nûçeyan, wê nivîsên di derbarê yasa, nîqaş, xêz, vîdeo, nûçe û arşîvên dîjîtal yên weşanên periyodîk yên berhemên jinên kurd cîh bigrin. Herwiha wê gelek nîvîskarên FemînKurd jî bi babetên cuda xîtabê xwîneran bike.

Di daxwuyaniya ku ji aliyê FemînKurd ve hatiye kirin de tê gotin ku rojnama wan ji aliyê jinên ku li dijî cîhana baviksalarî derdikevin ve tê honandin. Di daxwuyaniyê de û li jinên kurd bang jî tê kirin: „Werin em li jîngeha ku em têde rola sereke dilîzin, lîstika ku gotinên xwe em bilêvdikin û em temaşe dikin de bigîjin hev…“

Daxwuyaniya desteya weşanê ya rojnameya ku bi armanca xîtabkirina jinên hemû Kurdistanê tê derxistin wiha berdewamdike: „Ji bo em rola xwe bilîzin, ji bo em pêl pergala paşverû û metinger ya patriyarkal bikin, ji bo em wekheviya xwe nekin mijara nîqaşê, dixwazin gaveke biçûk lê bi wateyeke têrtijî biavêjin.

Em rola ‚jina fîguran/lîstikvana alîkar‘ ya ku di medyaya mêrane de, di bin serdestiya nêrane, fahma nêrane, refleksa nêrane û hestên nêrane de ji me re layiq tê dîtin, qebûlnakin!

Werin em li platformeke sanal ya ku xîtabê zayenda me bike; bi dengê xwe, bi rengê xwe, ji bo berjewendî û hassasiyetên xwe biparêzin, bigîjin hevûdû.“

FemînKurd ku wek prensîba weşanê dûrişma „Xeta me ya sor nîne, xeta me ya mor jî berjewendiyên zayenda me ye!“ dide ber xwe bang li jinên kurd dike ku xwedî li rojnamê derkevin, piştgiriya wê bikin û tevlî xebatên wê bibin. Di encama daxwuyaniyê de wiha tê gotin: „Kurdistan bi dengê jinan, jiyan bi rengê jinan xweştir e!“

Lînka FeminKurd’ê jî wiha ye:

Web: http://www.feminkurd.net

Facebook: http://www.facebook.com/feminkurd.femin?ref=ts

E-Maîl: feminkurd@hotmail.com

 

Kürd kadın web-gazetesi FeminKurd yayına başlıyor

Amed – Sadece kadınların çalıştığı ve kadınlara hitap eden FeminKurd adında ilk Kürd kadın web gazetesi önümüzdeki hafta pazartesi günü yayın yaşamına başlıyor.

Amed merkezli olan FeminKurd web-gazetesinde Kürd kadın haberleri esas alınarak, farklı kategorilerde Kürdçe ve Türkçe yazılar yer alacak. Hukuk köşesi, karikatör, video, haberler, köşe yazıları, tartışma platformlarının yanısıra Kürd kadınları tarafından şimdiye dek yayınlanmış periyodik yayınların dijital arşivlerine de yer verilecek.

FeminKurd yayın kurulundan yapılan açıklamda „erkeklerin dünyasına itiraz eden Kürdistan kadınları“ tarafından kurulan sitenin amacının „erkek egemenlikli, erkek kafalı, erkek refleksli, erkek duygulu eril medyada kadınlara biçilen ‚figüran/yardımcı kadın‘ rolüne karşı çıkmak olduğu vurgulandı.

Kürd kadınlarına hitap etmeyi amaçlayan sitenin yayın kurulunca yapılan açıklamada devamla şunlar kaydedildi: „Cinsler arasında bizim aleyhimize olan tarihi/ilahi eşitsizliğe itiraz etmek için, yine erkeklerin uygun gördüğü ve izin verdiği olanakların gölgesine sığınmaya itiraz ediyoruz. Sizi kendimizin başrolde olduğu, kendi senaryomuzu yazdığımız, kendi repliklerimizi okuduğumuz ve kendimizin izlediği bir yaşam alanına davet ediyoruz. Rolümüzü oynamak için, gerici/baskıcı patriyarşal sistemi redettiğimizi, eşitliğimizi asla tartışma konusu etmediğimizi ifade edebileceğimiz küçük ama anlamı büyük bir adımı da biz atmak istiyoruz.„

„Kırmızı çizgimiz yoktur, mor çizgimiz ise cinsimizin çıkarıdır“ denilen açıklamada Kürd kadınlarına FeminKurd’e sahip çıkmaları ve desteklemeleri çağrısında bulunuldu.

FeminKurd’ün link adresi şöyle:

Web: http://www.feminkurd.net

Facebook: http://www.facebook.com/feminkurd.femin?ref=ts

E-Mail: feminkurd@hotmail.com

…………………..

 

 

 

 

 

 

 

Foto:

 

 
Tema

KÜRDİSTAN DEVLETİNİN KURULUŞU TEK AMAÇTIR.

Nasil Türkler'in Türkiye'si, Gürcüler'in Gürcistan'i, Ermeniler'in Ermenistan'ı varsa Kürtler'in de Kürdistan'i olmalidir.

BU, BÜTÜN MİLLETLERİN EN DOĞAL HAKKIDIR. 

Eğer tüm Kürdlerin ortak bir bağımsızlık hareketi gelişirse ki, bu şimdi mümkündür,  ABD ve AB devletleri uzun süredir sürdürdükleri Arap - Türk yanlısı politikalarını değiştirmek durumunda kalacaklardır ve böylece ilk Kürdistan devletinin ortaya çıkması sağlanacaktır.
  
Makaleye giriş >>>

Home