Forum

Kirkuk 

Muzik

 Linkler

 Duyurular

 Arsiv

 Resimler

 

İlker Başbuğ

Türklere genelkurmay başkanı olması beklenen ve hala kara kuvvetleri komutanı olan İlker Başbuğ da Balkan devşirmesi çıktı. Tempo dergisinin İlker Başbuğ ile ilgili yaptığı araştırmaya göre hiçbir önemli özelliği olmayan ve sıradan bir askeri okul öğrencisi olan yetim İlker Başbuğ Makedonyalı. Türk ordusu, yüksek mahkemeleri ve üniversiteleri yeteneksiz ve beceriksiz Balkan devşirmelerinin arpalığı gibidir. Bu kurumlarn önemli görevleri Balkan devşirmelerine veriliyor.

Tempo dergisinden Selin Ongun ve Cemal Subaşı’nın yazdıkları araştırma-haber’e göre, İlker Başbuğ’un babası ve annesi Makedonya’nın Manastır kasabasından Afyon’a göç etmiş devşirmeler. İlker Başbuğ 7 yaşındayken babası ölüyor ama yetimlik İlker Başbuğ’un askeri okula girmesine ve yükselmesine engel olmuyor. Türk devleti kademelerinde sürekli kaydırılan köksüz ve kültürsüz Balkan göçmenleri, devletin en tepelerine yerleştiriliyor ve bu Türk devletinin başta Kürt milleti ama diğer yerli millet ve halklara düşman olmasının en önemli nedenidir.

İlker Başbuğu tanıyan veya okul arkadaşları şöyl diyor:

[Bu arada İlker, Harp Okulu’nun popüler öğrencileri arasında değildi. Ama derslerinde başarılıydı. Arkadaşları, “Pek ders çalışmıyordu ama zekiydi” diyor.]

Bunların en büyük ‘zekaları’ devşirme olmaktır. Ne okulda ne de meslekte başarılı olmayan göçmenler ‘devşirme zekanın’ verdiği üstünlük ile askeri kademelerde yükseliyorlar.

İlker Başbuğ’un genelkurmay başkanı olması gerilime neden olabilir

Türk askeri yetkilileri haziran 2007 de Türk gazetecilerini Eğridire davet ederek, yeni askeri eğitim ve Türk devletinin Kürdistan’ın güneyine karşı tutum ve planını açıklmaya çalışmıştı. Medyatik pohpohlamanın ikinci gününde İlker Başbuğ ‘tampon bölge’ oluşturmak planları ile ilgili bilgi verecekti. Bunu öğrenen Yaşar Büyükanıt apar topar ve programda olmamasına rağmen, Eğridire gitmiş ve İlker Başbuğ’un açıklmasını engellemişti.

İlker Başbuğ bazen damdan düşercesine açıklamalar yapıyor ve medya daha sonra söylediklerini silmek zorunda kalıyor. Geçen yıl Kıbrıs’ta yaptığı konuşma Türk askerinin Kıbrıs’tan çıkacağı anlamına geliyordu ama öyle olmadı.

İlker Başbuğ’un ‘Oremar olayları’ olarak bilinen ve bir çok Türk askerinin ölümü ve en az 8 askerin esir dişmesi ile sonuçlanan olay ile ilgili konuşması da ‘farklı’ idi. Türk medyası ve Türk devletinin resmi açıklamalarını yalanlayıcı bir tarzdaydı. Ama Türk medyası birkaç saat sonra İlker Başbuğ’un konuşmasını ‘standard’ hale getirmişti.

İlker Başbuğ Kürt milleti ile ilgili düşüncelerine açıklık getirmek ve Kürt milletine dişman olmadığını açık ve tutumu ile göstermezse, genelkurmay başaknlığı problemli olur ve gerginliğe neden olur.

Türk devletine hakim olma savaşı devam ediyor ve devşirmelerin hakimiyeti gittikçe zayıflıyor. Türkiyedeki gerginliğin bir nedeni de Balkan göçmeni devşirmelerin devlete hakim kalma çabasıdır. Türk medyası daha önce İlker Başbuğ’un emekli olma ihtimalini yaymıştı. Buna karşılık Yaşar Büyükanıt kendi süresini uzatmayacağını söylemişti. Ama son 5-6 ayda Genelkurmay 2. başkanı Ergin Saygun’un daha fazla sesini duyurduğu ve öne çıktığı, buna karşılık İlker Başbuğ’un ise görünmez olduğu da gerçektir. Ergin Saygun ile İlker Başbuğ’un aynı guruptan olmadıkları da biliniyor ve Türk ordusu içerisindeki gurup çatışmalrı artık gizlenemiyor.

 
Düşman için öngürülebilir olmaktan kurtulmak için, bütün ulusun sosyal-psikolojik olarak değişmesi şart değil. Az sayıda insanın öngürülebilir olmaktan çıkması, bütün ulusu, öngürülebilir olmaktan çıkaracaktır.

Mesela; Türk ordusunun sıradan neferlerinin %50’ye yakını Kürt’tür. Askerlik yapan Kürt’lerin %10’unun Türk devleti için güvenilir olmaktan çıkması, bütün Kürt askerlerini Türk devleti için güvenilir olmaktan çıkaracak ve dolayısıyla Türk ordusu işlemez hale gelecektir.