İNSAN HAKLARI SAVUNUCUSU ZEYNAB BAYZEYDI´YE ÖZGÜRLÜK KAMPANYASINI DESTEKLEYELİM.

Kürt halkýnýn yiðit evladý insan haklarý savunucusu, Kurdistan insan haklari dernegi üyesi Zeynab BAYZEYDI  Iran çapinda yürütülen 1 milyon imzayý hedefleyen kampanya nedeniyle Mahabat Devrim mahkemesi tarafýndan hapis ve sürgün cezasýna çarptýrýldý. Ona verilen ceza sadece Kürt ve iran halklarýna deðil tüm dünyadaki insan haklari savunucularýna verilen bir cezadýr. Bu nedenle AMNESTY INTERNATIONAL' in Zeynab BAYZEYDI için baþlatmýs olduðu kampanyayý destekliyoruz.  Baþta Kürt halký olmak üzere onun dostlarýný bu kampanyayý desteklemeye caðýrýyoruz.    

Uzun yıllar iran faşist monarşisinin baskı ve terrörü  altında yaşıyan iran halklari o rejimi  devirdi. Ne varki, o baskici terrörist rejimin yerine, bu kez eskiyi aratmıyan islamcı kimlikli rejim geldi. Dışta gerilim politikası izleyen iran'daki islami rejim içeride de baskı ve terrörünü yoğunlastırıyor. Sürgünler, idamlar sistematik bir biçim aldı, öyle ki ,düşünmek bile suç halini aldı.  Bu nedenle, binlerce kişi  idam yada hapis cezalarına çarptırıldı. Hiç kuşkusuz bu baskı terrörden etkilenenlerden biri de Kürt halkı oldu . Kürt halkının yiğit evladı insan hakları savunucusu, Kurdistan insan haklari dernegi üyesi Zeynab BAYZEYDI  Iran çapinda yürütülen 1 milyon imzayı hedefleyen kampanya nedeniyle Mahabat Devrim mahkemesi tarafından hapis ve sürgün cezasına çarptırıldı. Ona verilen ceza sadece Kürt ve iran halklarına değil tüm dünyadaki insan haklari savunucularına verilen bir cezadır. Bu nedenle AMNESTY INTERNATIONAL' in Zeynab BAYZEYDI için başlatmıs olduğu kampanyayı destekliyoruz.  Başta Kürt halkı olmak üzere onun dostlarını bu kampanyayı desteklemeye cağırıyoruz.

BERFİN KURDİSTAN SİTESİ

DOCUMENT -1

İRAN:  KURD KADIN HAKKLARI SAVUNCUSU CEZALANDIRILDI

2008.08.18

Kurd kadın hakkları savuncusu Zeynab BAYZEYDI muhabad devrim mahkemesi tarafından dört yıl hapıs ve 246 kilometre uzaklıktakı Zancan şehirinde zorunlu ikamet (sürgün) cezasına çarptırıldı. 10 Augustos 2008 de onun ailesine mahkeme kararı bildirilmiştir.

Zeynab BAYZEYDI 1 milyon hedefli imza kampanyasına katıldığı icin bu ceza verildi. o kendisine atfedılen dığer suçları kabul etmedi. Bu imza kampanya Iran dahi Kadınlar uzerindeki baskı ve ayrımcılığa karşıydi. Bu imzalar, Iran vatandaşlar arasında toplanıp İran hükümetine gönderilecekdı.

2006 tarıhinde baslatılan bu ımza kampanyasına katlıan kadınlardan bazıları daha önce gözaltına alınmış, kötu muamele görmuştu. Bu imza kampanyasına katılan Nasim SARABANDİ ve Fathema DEHDASTİ gecen yılın İran regimi aleyhine karşı çalışmak.

İranin güvenliğinin tehikeye ahmetla suçlanmışlandı. Zaynab BAYZEYDİ H.R.O.K (Kurdıstan İnsan Hakları Örgütünün uyesidir. Bu örgütün kuruçu 11 yıl ceza almıştı.Bu örgütün İran rejim aleyhine ve güvenliğine karşı çalışmakla suçlanmıştı.

Amnesty düşünüyor ki , Zeynab BAYZEYDİ vıcdanan tutukludur. Cunku,o bu amacını barışıl bir biçimde dile getirmişti. Amnesty istiyor ki, o hemen santsız serbest birakilmali. Mahkemenin onun hakındaki kararı geri alınmalıdır.

Nina Eneroth

Amnesty press ve mediya

Elisabeth Löfgren

Press Sekreter

AMNESTİ İNTERNATİONAL, SWEDEN SECTİON

                Bu adrese gönderilecek:

 Head of the Juridiciary

His Excellency Ayatollah Mahmud Hashemi Sharoudi

Office of the Head of the Judiciary

Pasteur St, Vali Asr Ave,

South of Serah-e Jomhouri

Tehran 1316814737

Iran

 Your Excellency,

As a member of Amnesty International * I have learn`t that Zeynab Bayzedi, a Kurdish women´s rights activist, has been sentensed, by the Mahabad Revolutionary Court, to four years imprisonment in exile, in the Turkish-speaking city of Zanjan, 246 km from her home.

Amnesty International considers her a prisoner of conscience, imprisoned soey for the peaceful exercise of her right to freedom of expession and association.

Zeynab Bayzeydi was convicted of a number of a number of offences, all of which she denied, exept the one arising from her work on the One Million Signatures Campaign, that works against laws that discriminate against women.

We call on you and various authorities to quash the four-year sentence passed on Zeynab Bayzeydi and to release her immediately and unconditionally, as amnesty considers her to be a prisoner of conscience.

Yours respectfully,  (Adiniz ve imza at) 

*Amnesty International,ín uyesi olmayip,imza kampanyasini destekleyenler , adini soyadini, meslegini, ve ikamet yerini yazip sitemize göndersinler bu imzalar yukardaki mektubun altina eklenip yukaridaki adrese gönderilecektir.

BERFIN Kurdistan  

DOCUMENT - 2

DECLARATION BY THE PRECIDENCY ON BEHALF OF THE EUROPEAN UNION ON THE SITUATION IN IRAN OF INDIVIDUALS BELONGING TO THE KURDISH MINORITY

 Paris, 6 August 2008

 The European Union is greatly disturbed by the Iranian authorities infringements of the rights of certain Iranian nationals from the Iranian province of Kurdistan. Numerous human rights violations against journalists, trades unionists, students and human rights defenders who happen to belong to the Kurdish minority have been recorded in recent months.

The European Union learnt with grave concern of the death sentences passed on Farzad KAMANGAR, Farhad VAKILI, Ali HEIDARIAN, Hivar BOTIMAR and Anvar Hosein PANOHI, members of Iranian civil society belonging to the Kurdish minority.

The European Union again urges the Iranian authorities to put an end to the death sentences and, if necessary by commuting sentences, to executions, and to introduce a moratorium with a view to abolition of the death penalty, in accordance with the United Nations resolution adopted on 18 December 2007.

Furthermore, the European Union condemns the arrest in the Iranian province of Kurdistan of the three women´s rights activists supporting the “One Million Signatures” campaign: Hanna ABDI, sentenced to five years prison, Zeynab BAYZEYDI, brought before a revolutionary court and charged with membership of unauthorized human rights associations, and Ronak SAFAZADEH, who is still awaiting a hearing nine months after her arrest.

The European Union calls on the Iranian authorities to release these activists unconditionally as soon as possible and to drop all charges against them and against all other activists of the “One Million Signatures” campaign who are still under investigation or arrest.

Likewise, the European Union calls for the liberation of two members of the “Human Rights Organisation of Kurdistan”: Mohammad Sadiq KABUDVAN, sentenced to 10 years in prison, and Saman RASOULPOUR, recently arrested while taking part in a peaceful demonstration.

In general, the European Union calls on Iran to fulfil its international human rights obligations, such as the International Covenant on Civil and Political Rights and the International Conventon on the Elimination of All Forms of Racial Discrimination – to both of  which Iran is a party – for the benefit of all peope in Iran irrespective of sex or sexual orientation, ethnic orgin, religion or conviction.

Me di vê belavokê de çareserîya pirsa kurd û Kurdîstanê danîye ber çavan. Em bang û gazî li kes, sazî, rêxistin, rewşenbîr, tezgeh û tendensên sîyasî, demokrat û humanîst dikin ko piştgirîya banga me bikin.   Berdewam>>>