Ana Sayfa   -----  Home


İSRAİL DEVLETİ KÜRDİSTAN DEVLETİNİN KURULMASINA YEŞİL IŞIK YAKACAK.

Hiç şüphesiz ki Kürdistan forumu, Kürt ve İsrail milletleri arasında ilişki ve dostluk kanallarından biridir. İsrail'de çok sayıda Yahudi Kürt yaşıyor. Bunların Kürdistan'a gidip orada yaşama hakkı, kültürlerini özgürce müdafaa hakkı bulunuyor… Biz Kürtlerle olan ilişkilerimizin devam etmesini ve ilerlemesini çok istiyoruz. Kürt ve Yahudilerin birbirlerinden yakın olmayı başarabilen iki millet olduğu gerçeği yakın gelecekte net bir şekilde ortaya çıkacaktır.  İsrail, Irak‌taki Kürtlere verdiği bu destekle hem kendi güvenliğini sağlamakta hem de Kurdistan de  Yahudilerin haklarını teminat altına almayı hedeflemektedir.
 

İsrail‌in kenar alanlarında 180,000 Kürt Yahudisinin olduğu bilinmektedir. 1950'li yıllarda yaklaşık 100 bin Kuzey Iraklı Kürt Yahudisi Mossad'ın düzenlediği Ezra ve Nehemya adı verilen operasyonla İsrail'e götürüldüğü bilinmektedir.

1996-1999 yılları arasında İsrail savunma bakanlığı görevinde bulunan emekli general Yitzhak Mordechai‌nın bir Yahudi Kürt olduğu bilinmektedir. Kürt- İsrail Dostluk Birliği'nin Başkanı ve Kürt- Yahudi Kültür Merkezi'nin kurucusu Dr. Mote Zaken de aslen Zaholu bir Kürt.

Yaklaşık 450 köy ve kasabayı kapsayan geniş bir alana dağılmış olan Yahudi Kürtler'in büyük bir bölümü, 1950'li yıllarda İsrail‌e gittiler. Ancak yine de iki halk arasındaki geleneksel ilişki kopmamıştır. İsrail'e gelen Iraklı Yahudiler, Kürt kimliklerini de korumaya çalışmıştır. İsrail‌de yasayan Kürt kökenli Yahudiler tarafından kurulmuş olan İsrail'deki Kürt Yahudiler'i Ulusal Örgütü'nün (The National Organization of Kurdish Jews in Israel) başkanlığını yapmış olan Habib Simoni, 1973 yılında İsrail'de 90.000 "Yahudi Kürt" bulunduğunu açıklamıştır. Gazeteci yazar Pamela Kidron ise, 1988'de kaleme aldığı bir makalesinde "İsrailli 250.000 Kürt"ün yaşadığı iddiasındadır.
Günümüzde İsrail'de, Kürdistan kökenli yaklaşık 200.000 kişinin yaşadığı sanılmaktadır. "Zaho kökenli Yahudi Kürtlerden olan Yona Sabar'ın Yahudi Kürtlerle ilgili başyapıt olarak kabul edilen The Folk Literature of the Kurdistani Jews (Kürdistanı Yahudilerin Halk Edebiyatı) adlı kitabında da Yahudi Kürtlerle ile ilgili 60'ın üzerindeki kaynaktan ayrıntılı bilgi aktarır. Tüm bunlar, bugün İsrail'de ciddi bir Kürt Yahudisi varlığının ispatıdır.
Bugün İsrail'e göç edenlerin dışında Güney Kürdistan'da   yaşamlarını sürdüren Yahudi Kürtler özellikle Erbil, Süleymaniye ile Zaho civarına serpiştirilmiş sayısız köyde yoğunlaşmışlardır. Bunun yanında Musul Kerkük ve Bağdat gibi şehirlerde de yaşayanlar bulunmaktadır.
Yahudi Kürtler'in Güney Kürdistan'da   nasıl bir dağılım gösterdiklerini anlamak için 19. Yüzyılda bölgeyi gezen Haham David'in verdiği bilgilere bakmalıdır. Haham david'in 1827 yılında ulaşabildiği Yahudi toplulukları hakkında verdiği sayısal bilgiler doğrultusunda ilginç bir tablo ortaya çıkmaktadır. Tüm Kuzey Iraklı Yahudi Kürtleri ifade etmekten uzak olan bu bilgiler toplam 15 sinagoga sahip 4.875 ailenin varlığını ortaya koymaktadır.
1972 yılında İsrail de yapılan ve sadece, Erbil, Kerkük, Musul ve Süleymaniye bölgelerini kapsayan ilk resmi istatistiklere göre 1947 yılında sadece Güney Irak'ta 90.000 Yahudi yaşamaktadır.
 

İsrail Kürt halkının haklarına daima destek vermiştir. Kürtler gelecekte İsrail'in stratejik müttefiki olabilir. Bu da elbette imkânsız bir şey değil. Her bir millet ve ülke diplomatik ve siyasi ilişki kurmakta serbesttir. Bu Kürtleri de kapsıyor. Diğer halkları ezmeye ve haklarını ihlal etmeye çalışan etraftaki bir takım ülkeler, bu ilişkiyi Kürtlere reva görmezlerKurdistan devleti kurulmasindaa sonra  en stratejık muttefık İsrael olacak.

Ve 2012 de buyuk intimal Israel BM de Kurdistan kurmak bir destek proje sunacak. İran ve Türk devletlerinin bölgedeki azgınlığı bunu gösteriyor

Remezan Kerim-Rezan MAD

 Kurdistani kurmak-Platform Başkani

Güney Kürdistan Federe Devleti

 

 

 

 
Tema

KÜRDİSTAN DEVLETİNİN KURULUŞU TEK AMAÇTIR.

Nasil Türkler'in Türkiye'si, Gürcüler'in Gürcistan'i, Ermeniler'in Ermenistan'ı varsa Kürtler'in de Kürdistan'i olmalidir.

BU, BÜTÜN MİLLETLERİN EN DOĞAL HAKKIDIR. 

Eğer tüm Kürdlerin ortak bir bağımsızlık hareketi gelişirse ki, bu şimdi mümkündür,  ABD ve AB devletleri uzun süredir sürdürdükleri Arap - Türk yanlısı politikalarını değiştirmek durumunda kalacaklardır ve böylece ilk Kürdistan devletinin ortaya çıkması sağlanacaktır.
  
Makaleye giriş >>>

Home