Kurdi    English  France  Türkce  Deutch  Hebru     

Ana Sayfa   -----  Home


KERKÜK KÜRT VE KÜRDİSTANİ BİR ŞEHİRDİR

Mesud barzani

Peşmerge sadece Kerkük'teki Kürtleri değil Arap, Türkmen ve Hristiyan tüm kesimleri korumaktadır. Dost bildiğimiz komşularımız; IŞİD adı altında Arap zulmünü yeniden dirilterek Kürdistan federasyonunu yıkmak istedi. Musul ve Kerkük'ü almak ve Kürdistan federasyonun gücünü oldukça etkisizleştirmek ve yıkmak için tabii ki bunlar yapıldı.

Eğer Kürtler Kobanê’ ve Kerkük'te yenilseydi, IŞİD zulmüne karşı böyle görkemli bir direniş göstermeseydi  Türk devleti ve diğer Arap devletleri başarılı olsaydı, Kürtler kesinlikle kimsenin gündeminde olmayacaktı. Direndikçe, güçlendikçe, örgütlendikçe ve siyaset dengelerini etkileyen bir düzey kazandıkça ancak devletler politikalarında değişikliğe giderler. 

Kürt halkının yürüttüğü mücadele hem Kürdistan’da fiili demokratik kazanımlar yarattı, hem de hiçbir baskıcı gücün yenilmez olmadığını gösterdi. Halkın üzerindeki devlet korkusu kırıldı.  Ortadoğu’daki gelişmeler, Kerkük, Kobanê ve Şengal vb. kazanılan zaferler halklarımızda yeni bir sosyo-psikolojik durum yarattı. 

Kerkük, Kürt ve Kürdistani bir şehirdir. Kürtler başından beri buradaydı, bu şehrin halkıydı. Peşmerge buradaydı. Bu konuda tartışma olmaz. Kerkük'ü biz koruduk. Biz Kerkük'ü korumasaydık Tikrit ve Musul gibi IŞİD'in elinde olacaktı. Türklerin işgalindeki kuzeyde kimliksizleştirme kampanyasına son vermek Kürt ve kurdistan davasinin en hayirli ve yurtsever bir davranis olacaktir.

DAİŞ’in tetikçiliğini yaptığı, düşmanca ittifak çökmeye başlamıştır. En önemlisi, uluslararası komployu gerçekleştirenler de komplonun bir kıymetinin kalmadığını gördüler. Dünya demokrasi güçleri Kobanê’deki mücadelenin  insanlığın bir kazanımı olduğunu kavradı. Kürtlerin mücadelesi sayesinde vahşet ittifakının kırılması yaşamda çok şeyi değiştirdi. Her şeyden önce İŞİD, komşu Türkiye tarafından kışkırtılıyor ve silahlandırılıyor:

IŞİD’e katılmak üzere İtalya’dan Türkiye’ye, oradan da  Kürdistan'a gelen binlerce  IŞİD’li var. Avrupadan ve Türkiye gelen bütün Daiş teröristleri AB ve TC 'nin pasaportu ile giriş yapiyorlar...DAİŞ'e destek veren bir çok dernek ve örgüt Avrupada ve Türkiye'de serbestçe faaliyet yürütüyorlar...

 

Türkiye'de çoğu cami, ibadet adına İŞİD propogandası yapıyor!!

AB ülkeleri ise gerekli araştırmalar yapmadan bunlara seyahat pasaportu verebiliyorlar...

Fakat bir süredir Peşmergenin eline de iyi silahlar geçti. Artık düşmanın taktiklerini de öğrendik. Eski heybetleri ve imajları da kalmadı. Yenilmez denilen IŞİD, Peşmergenin eliyle hezimete uğradı...
 

 

Ortadoğu'da Sykes-Picot anlaşmasıyla çizilen sınırların yapaydır, Suriye ve Irak'ta yeni sınırların kanla çizildi. Son gelişmeleri Irak'ı yapısını değiştirmeye zorluyor

Yeni bir Irak'ın oluşturulması kaçınılmaz!

Ortadoğu'da bugünkü sınırları belirleyen Sykes-Picot anlaşmasının geçerliliğini yitirdi...Türkiye bu antlaşmayı korumak için elinden geleni yapıyor. ama rasyonel anlamda kimse artık geriye dönemez. Aslında Sykes-Picot sınırları zaten yapaydı… Her taraf kendi hareket noktası ve hesapları doğrultusunda konuşuyor ancak bu sınırlar doğal değil, yapay sınırlardır. Her zorunlu taksim sonsuza kadar süremez. Yeni sınırlar Sykes-Picot sınırları yerine kanla çizilmiştir.

 

 

Home