Ana Sayfa   -----  Home


KURDISTAN AYAGA KALKIYOR

 

Kürd halki Suriyedeki halk ayaklanmasi ile beraber bana göre mükemmel denilebilecek bir siyaset izledi. Aslinda olmasi gereken siyaseti izledi desek daha
iyi olur. Daha cok isbirlikci, düzenbaz, kendi gücüne dayanmayan asalak siyasetlere bölgede tanik oldugumuz icin dogru siyaset bize sürpriz gibi geliyor.

Yasir Barzani ياسر بارزانى

Meldingspictogram
Je hebt Adobe Flash Player nodig om deze video te bekijken.
Je kunt Flash Player downloaden via Adobe.
 

 Tavge singing Eyub Alî song


Özgür Suriye Ordusu (ismi sadece özgür) Katar, Suudi vede Türkiyenin hertürlü imkanlari ile Suriye iktidarina karsi savasirken bazi asalak kürd düsmani Kürdler bir yönlendirme ile Kürdlerin ülkesinide Esad'a hedef yapip Kürd kani dökmek istiyorlardi. Araplar birbiri ile savasirken Kürdler kendi savunma komitelerini, siyasi alt yapilarini, kadrolarini olusturup egittiler. Onlar tepisirken Kürdler birlik sorunlarini büyük ölcüde cözdüler.
Su an itibari ile Baas rejiminden eser yok ve ayni zamanda Özgür Suriye Ordusu yada diger adi ile Müslüman kardeslerin Güney Bati Kurdistan'da hic bir etkisi yok vede oraya girmeleri imkansiz gibi. Kendilerini Araplardan ayri bir halk olarak dayatan Kürdler bu etnik siyaset ile Federasyon ve hatta bagimsizligin önünüde acmis oldular. Bu sekilde 4 ayaktan ikisi kirilmis oldu vede Lozan denilen asagilik anlasma da gecerliligini pratikte yitirdi. Artik bu saatten sonra Kürdlerin ülkesi dünya gündemine oturacak.
Tüm bu asamaya gelinmenin en büyük etkeni kesinlikle Hewler Anlasmasidir. Yani diger adi ile PKK - PDK ittifakinin sonucu Güney Bati Kurdistan halki büyük adimlar atmanin kararliligini gösterebilmistir.
Bu birligi bozmak vede darbe indirmek icin bazi özgür ajan topluluklari (Nasnameciler vede benzerleri) günlerce yalan vede iftira haber yaparak kamuoyunu etkilemeye calistilar. Bu kesimler görünürde ulusalci vede Kürd gecinselerde yazdiklari-söyledikleri seyler Ulusal Birligi bozma vede köle statüsünde israr etmedir. AKP vede Fethullahin Kurdi versiyonunu oynayan bu kesimler amaclarina ulasamadilar. Güney Kurdistan Baskani Mesud Barzani tecrübeli bir siyasetcidir, ulusal hassasiyetleri vardir. Tam vede net olarak tavrini ortaya koydu, adeta emir verdi: Ya birlik olursunuz yada birlik olursunuz. Bu cagriya bircok irili ufakli parti "EVET" diyerek tarihi bir adim atti. Hemen bir hafta sonra Kürd partilerinin aktif calismasi ile Kobanî, Efrin, Amude vede Kamislo'nun bir kismi Kürdlerin eline gecti. Birilkten kuvvet dogar sözü bir kez daha kendisini gözler önüne serdi.
Tabi Esadin yalpalamasi, üst düzey beyin adamlarini kaybetmesinin Kürdlerin önünü actigi gercegi unutulmasada Kürdlerin hizli bir sekilde hertarafi ele gecirmeleri büyük cesaret vede fedekarlik misalidir. Partisel cikarlari bir tarafa birakip Ulus ile dayanisma icinde olan tüm Kürd partileri tüm tarihimiz boyunca kazanmislardir.
Güney Bati Kurdistan'nin korunabilmesi icin en öncelikli yapilmasi gereken kendisini savunacak teknige sahip olmasidir. Buda kesinlikle silahlanma ile mümkündür. Yani basinizda hertürlü örgüt vede bireyler silah ile iktidari hedef alip demokrasilerini kurmaya calisiyorlarsa Kürdlerin eli bos beklemesi sonlarini getirecektir. Esad'a karsi savsan kesimlerin arkasinda ezeli düsmanimiz Türkler bulunmaktadir. Esad gittiikten sonra bu kesimler namlulari Kürdlere cevireceklerdir. Türkiyeden aldiklari hertürlü destek ile Kürdlerin üzerine yürümeleri büyük bir tehlike olabilir.
Bu halk devrimi Ranya'da baslayan Raperin'e cok benzemektedir. Hizla silahlanan Güney Kurdstan kendisni koruyabilmis vede pazarlik elini güclendirmistir. Aynisini Güney Bati Kurdistan halki da yapmalidir. Aksi takdirde Müslüman Kardesler arkasina Türkleri alarak ciddi katliamlara imza atabilirler. Müslüman Kardesler organizasyonunun El Kaide den pek ayird edilecek bir farki yoktur. Isin icine Islam vede Din girdimi her ikisininde hedefi aynidir. Ayrica bu kesim asiri politize olmus vede herkesin suyuna göre gidebilmektedir. Bunlar Allah'i kullanarak her tarafta terör estirme potansiyeline sahiptirler.
Güney Bati Kurdistan'da kurulusunu ilan eden YPG (Yekîneyên parastina Gel) iyi bir baslangictir. Hizla bölgeye silah akisi saglanmali vede Kürd sehirleri korunmaya alinmalidir. Kürdlerin Sam yada Idlip te, Lazkiyede isi yoktur. Onlar kendi halkinin askerleri olmalidir. Özellikle Bölgelerine hic bir sekilde Müslüman Kardesler yada Özgür Suriye Ordusunun girisine müsaade etmemeldirler. Etnik siyaset geregi sinir cekmelidirler. O sinir bizim Ata yurdumuz Kurdistani Suriye Araplarindan ayirmalidir. Birlikte yasama gibi sloganlar ölümcüldür. Bu hatayi yüzyildir Kürdler Kuzey Kuridstan'da yapiyorlar. Bu gibi tehlikeli hatalara girmenin zamani degildir.
PKK nin bölgede hatiri sayilir bir silahli gücünün oldugu zaten kesin. Bunun yani sira Güney Kurdistan ile olan sinir yakinligi oraya silahli militan vede askeri techizatin sorunsuz olarak girisini kolaylastirabilir. Bunun yani sira Tüm Kürd örgütleri acil bir Askeri Konsey olusturmlaidirlar. Bu Konsey hizla bölgeye savas gücü yollayabilmeli vede maddi imkan sunmalidir. PDK, PKK, YNK nin yani sira PAJK da askeri yardimda bulunabilir. Bu durum inaninizki Ingilizlerin Filistin mandasina son verdigi günlere benziyor. Geri cekildikleri anda silahli olan taraf, yani kendisini korumayi beceren taraf bayrak dikip bagimsizlik ilan etti. Kürdler neden bunu yapamasin?
Güney Bati Kurdistan'da yasanan bu gelismeleri dünya basini görmemezlikten geliyor, cünkü onlarin planlarinin geregi isler yürümedi. PKK her zamanki gibi tüm planlari bozdu. Bu acidan siyasi faaliyetlerin uluslararasi capta ilerletilmesi vede Kürd yönetiminin mesrulastirilmasi saglanmalidir. Diplomasi faaliyetlerinin gidisatina bakilarak Güney vede Güney Bati Kuridstan birlestirilmelidir. Zaten PDK vede PKK nin ittifakinin temelinde bu gercek yatiyor. Karayilan bosuna: "gerekirse Güney ile birlesip bagimsizlik ilan ederiz" dememisti. Bunlar saglanan birligin meyveleridir.
Onun disinda Kürd gecinip Kürd düsmanligi yapan cevrelerin yalan, iftira ve yönlendirme haberlerinden uzak durmak lazim, zira onlar Türklerin degirmenine su tasiyorlar.
Ulusal birlik saglanmadan Kobanê'deki gelismenin olmasi zor olabilirdi. Öyleyse Ulusal birlik icin kollari sivayalim. Güney Bati Kurdistan halki sayisini da göz önüne alirsak en cok Kurdistan davasina sehid vermis halkimizdir. Simdi onlarin yaninda olma zamanidir.
Güney Bati Kuridstan halkina tesekkürler vede basarilar.

Tema

KÜRDİSTAN DEVLETİNİN KURULUŞU TEK AMAÇTIR.

Nasil Türkler'in Türkiye'si, Gürcüler'in Gürcistan'i, Ermeniler'in Ermenistan'ı varsa Kürtler'in de Kürdistan'i olmalidir.

BU, BÜTÜN MİLLETLERİN EN DOĞAL HAKKIDIR. 

Eğer tüm Kürdlerin ortak bir bağımsızlık hareketi gelişirse ki, bu şimdi mümkündür,  ABD ve AB devletleri uzun süredir sürdürdükleri Arap - Türk yanlısı politikalarını değiştirmek durumunda kalacaklardır ve böylece ilk Kürdistan devletinin ortaya çıkması sağlanacaktır.
  
Makaleye giriş >>>

Home