Kürdler Kürdistan'in Bagimsizligi Önünde en Büyük Engellerden biridir!

  Kürdler Kürdistan'in Bagimsizligi önünde en büyük engellerden biridir! Kuskusuz ki sömürgeciler en büyük engel, fakat onlar düsman ve düsman olduklari icin islerini pekala iyi yapiyorlar ...Ya kürdler? Kürdler kendi aralarinda barisik mi?

  Ben sahsen Kürdlere bazen hayret ediyorum.
  Kürdistan bir ÜLKE, Kürdlerde bir ULUSTUR. Ve bu ülke ve ulus Araplar, Farslar ve Türkler tarafindan isgal ve ilhak edilmistir. Kürdlerin yapacagi tek sey bu halklar tarafindan isgal ve ilhaka ugramis ülkesini özgürlestirmektir.

  Örnegin Almanya'yi Rusya isgal etse, Almanlar kücügünden büyügüne, sagcisindan solcusuna, dincisinden ateistine kadar birlesir silah elde direnirler. Bu durum bütün dünyadaki ülkeler ve uluslar icinde gecerlidir.

  Kürdler birakalim direnmeyi ve dört parcaya bölünmüslügü, Kürdler kendi icerisinde de en az o kadar Ideolojik/siyasi/dinsel bölünmüsler. Eger biz Isgalcilere karsi topyekün direnis diyorsak, bazi "akillilar" hemen cikip ´"Yahu ne Birligi! Herkes oldugu yerde ve oldugu gibi kalsin" diyorlar. Sanki bagimsizlik kendiliginden olacakmis gibi. Bu tür kisiler nedense birlikte hareket etmekten ödü gibi korkuyorlar. Oysa bizim birlikten anladigimiz, bir parti veya örgütün, diger bir parti veya örgütte katilimi degilde, tam tersine her parti ve örgütün, kisi ve kurulusun aidiyatlarini koruyarak asil HEDEF olan bagimsizlik ve ülkenin kurtulusu icin direnis sergilenmektir.

  Farkliligimiz güzel bir seydir, ve farkliligimiz zenginligimiz olmalidir!

  Kürdistan'da Kürdlerin kaderini belirleyen su an üc büyük parti vardir. Bu Partiler sirasiyla KDP/YNK ve PKK'dir. Eger bu üc partinin toplam gücünü hesaplarsak 10 milyon sempatizan eder. Bu bence 33 milyon Kürdün yasadigi bir dünyada büyük bir potensiyeldir. Lenin kücük bir azinlikla (Halkin 6/1 i bile degildi) Rusya'da devrim yapti. Bizde ise halkin 3/1 ayakta. Peki simdi KDP/YNK ve PKK Ankara'ya ve Bagdat'a bakacaklarina güclerini birlestirip bagimsizlik icin savassalar kötü mü olur?

  Ankara ve Bagdat'tan bize 87 yildir baski, sömürü, zulm, iskence, aci ve kan geldi. Biz nasil kendi insanimizla ittifak aramayizda düsmanin kucagina gider, onun kanli agzina bakar, ondan medet umariz?

  Simdi denilebir ki bagimsizlik, yani dünyanin dört despot ve fasizan devletine karsi savasmak zordur! Tabii biz savas deyince illede elinize silah alin, adam öldürün demiyoruz. Ama örnegin KDP/YNK ve PKK'nin bütün sempatizanlari, yani 10 milyon insan biz Türk, Arap ve Fars kimligi istemiyoruz deseler ve onlarin kimligini yaksalar ne olur acaba? Sömürgeciler 10 milyon insani yakalayip hapise mi atarlar acaba? Atsalar bile 10 milyon kisi icin kac tane hapishane yapmalari lazim, ne kadar asker ve polis lazim acaba?

  Bunlar elbette büyük eylemler. Örgütlü ve Gandi gibi dogru önderlik olmadi mi elbette bu tür eylemlerde olmaz. Kimlik yakma olayi Gandi'nin Hindistan'da Ingiliz sömürgecilerine karsi yaptigi ilk eylemlerden biriyidi.

  Fazla büyük konusmayalim.

  PKK'yi elestirenler ve bagimsizligi isteyenler
  neden PKK disi diger bütün liberal milliyetcileri bagimsizlik icin örgütlemiyorlar? Ben simdi örgütlenme dedim, Kürdler bilindigi gibi örgütlenmedende ödü gibi korkuyorlar, cünkü son 30 yilda var olan örgütler kendileri öyle yipratmis ki, cogu insan örgütlenme dedin mi hemen kaciyor.

  Benim icin örgütlenme herseydir. Örgütsüz Organizasyonsuz hic bir sey kendiliginden olmaz. Ismail Besikci gecenlerde bir yazisinda bir Kürd diyasporasindan bahsedemeyiz diyordu, cünkü Kürd diyasporasi örgütlü degildir. Gercektende diyasporada yasiyan insanlarin cogu örgütlü degildir. Bunlarin ne bir organizasyonu, ne bir Club'u, ne de lobby calismasi vardir. Diyaspora Kürdü maddi olarak durumu az cok iyidir. Evden ise, isten eve, calak cocuk derken, cani sikilincada forumlarda ya da herhangi bir sitede köse yazarligi yapar, Allah'a dua eder ve bir kurtarici bekler. Bunlarin cogu sadece forumlara ve sitelere girerek kendini tatmin etmek ve "eglenmek" icin "yazar-cizer" ve is yapanlarada hakaret ve küfür eder ...

  Oysa Bireyin (belki sanatta baskadir) birey olarak kalmasi ve orada burada sadece yazmasi ve pratigi olmayan teori/fikir üretmesi ölümden baska bir sey degildir. Teorie pratik icin yapilir. Ve bir atom hictir, iki atomdan enerji dogar, ücten sinerji dört ise herseyi yakip yikar. Iste bu nedenle örgütlenme ya da belli bir partiler üstü bir organizasyon olmazsa olmaz. Nasil ki bir computerin, insanin, dünyanin, evrenin yapicisi varsa aynen öylede ülkeyi isgal ve ilhaktan, yani sömürgecilikten kurtaran bir organizasyonu olmalidir. Ben "örgüt" demekten pek hoslanmiyorum, organizasyon eger ekonomik, siyasi, kültürel örgütlenirse, örnegin "Nation of Islam" gibi cok güzel olur. Askeri örgütlenmede Gerilla ve Peshmerge esas alinir.

  Simdi Kürdistan-Post, Newroz.Com, Peyamaazadi, Kürdistan-Aktuell, Berfin-Kürdistan, Rizgari Forum ORTAKLASA böyle bir organizasyon kurarak acaba kurumlasamazlar mi? Bunlar en azindan ORTAKLASA bir aylik dergi veya haftalik/günlük gazete yapamazlar mi?

  HEDEF Kürdistan'in özgürlügü ve Bagimsizligi oldukca ve bunun isteyen herkes aidiyatlarina bakmadan her Kürd böylesi bir organizasyonu neden desteklemesin?

  Böylesi bir organizasyon bence, -nasilsa her Kürde acik, yani PKK'ye de alternatif veya distalayici degil, tam tersine büytünleyici olur- bir organizasyon cok is basarabilir. Eger ülke icerisinde zorsa ilkin diyasporada örgütlebiliriz. Ilk Siyonist Kongresi Theodor Herzl baskanliginda 200 Delege’nin katilimi ile Basel’da yapiliyor. Theodor Herzl organizasyon’un baskani seciliyor ve günlügüne; “Eger Bazel kongresini bir kelimede söylemek gerekirse… ben Basel’de Yahudilerin devletini kurdum” diyor.

  Peki; Yasar Kaya, Hasan Bildirici ve Kürdistan-Post'un bütün yazarlari, Aso Zagrosi ve Newroz.Com'un bütün yazarlari, Selim Cürükkaya ve Kürdistan-Aktüell'in bütün yazarlari, Rizgari Forum'un bütün yazarlari, Kenan Fani Dogan, Hasan Hüseyin Yildirim, Sirac Bilgin, Metin Esen, Dara Cibran ve Peyammaazadi'nin bütün yazarlari, Özgür Politika'nin, PKK ve KDP/YNK'nin temsilcilerininde yeraldigi ve burada simdilik saymaya gerek duymadigim yüzlerce insan ne güne duruyor? Bunlar niye ORTAK calisip daha GÜCLÜ ve daha güzel internet, gazeteler, dergiler, seminerler bir bütün bir Kürd Aydinlanmasi baslatmiyorlarda herkes oturmus Sitesinin üstüne birbirlerine atip tutuyorlar, bütün ENERJILERINI bir birine karsi kullaniyorlar. Ayip degil mi?

  Eger ben bunlarin hepsi kendi aralarindaki inatci keciyi, feodal gruru, kiskancligi, darginlik ve küskünlügü bir kenara birakip ORTAK bir platformda böylesi bir partiler üstü organizasyon kurarlarsa kötü mü olur?

  Ben bütün bu insanlari bu yaziyla sagduyulu olmaya ve o varoslardaki ac susuz cocuklarimizin hatiri icin sorumluluk üstlenmeye davet ediyorum.

  Bayanlar ve Beyler!

  Eziliyoruz, horlaniyoruz, aci cekiyoruz lütfen demeyin ... Bu dünyada herseyin bir caresi vardir. Bizler caresiz degiliz! Kürdlerin durumu bir cok ücüncü dünya ülkelerindende iyidir. O büyük üc partinin 10 milyon insani pimi cekilmeye hazir bir bombaya benzer. Bu bombanin pimi ise bizim elimizdedir. Artik sömürgecileri her seyden suclu tutmamayalim! Rahatimizi lütfen bozalim! Ve cok konusmayalim, is yapalim lütfen ...

  Neyse; Bu benim bu forumda yazdigim ilk yazidir insallah kimse bana ben Kürdlerin bagismizligi ve örgütlenmesi dedigim icin hakaret ve küfür etmez, yazim kaldirilmaz! Gördügünüz gibi ben burada nacizane düsüncelerimi acikladim. Eger varsa bu yazida yanlis düsüncelerim, beni ayni düzede elestirenin kulu kölesi olurum ... Hakaret ve küfürlülerede cevap vermeyecegim. Bazi Kürd forumlari hakaret ve küfürü serbest birakiyorlar, hic bir hakaret ve küfürün olmadigi, sadece bir insanin düsüncelerini yansitan yazilarida kaldiriyorlar.

  Iste Kürd Demokrasisi ve Kürdlerin geldigi nokta!
  Sen isini düzgün yapmiyorsan, baskasi neden suclu olsun? Sen kendin kurtulusunun önünde engelsin. O zaman ilkin bu engeli kaldirmak lazim ve Kürdler arasi "Barisi!" ve "ITTIFAKI!" saglamak lazim ...
  ´
  El alemin oglu uzaya cikarken bizimkiler ne dogru dürüt bir site/forum yapiyorlar, ne de hakaret ve küfürle basa cikiyorlar. Peki biz bu halimizle Kürdistan'i nasil bagimsizlastiracagiz? Nasil?

  Alan Lezan
  Carsamba, 7. Ocak 2009
  Frankfurt/Main - Germayn

   

 
Me di vê belavokê de çareserîya pirsa kurd û Kurdîstanê danîye ber çavan. Em bang û gazî li kes, sazî, rêxistin, rewşenbîr, tezgeh û tendensên sîyasî, demokrat û humanîst dikin ko piştgirîya banga me bikin.   Berdewam>>>