ÖRGÜTLÜ OLMAYAN BİR ULUSUN BİREYLERİ, İŞGALCİLER KARŞISINDA SADECE KÖLEDİR.

  Posted by Demirci Kawa on 3/4/2009, 20:22:57

  Kürdistanda irili ufaklı pek çok partisi , bunlara bağlı çok sayıda demokratik kitle örgütleri ve kuruluşlar var.Bu pcdk,dtp,hak-par,kadep,pjak,psk vb..

  Hareketler bulunmaktadır.G. kürdistanı saymıyorum.Orda partiden ziyade federal bölge yönetimini esas almak gerekir.Sonuçta kuzey,doğu ve güney batı kürdistanda,mevcut kurdistani her örgütlenmede yer alan,bir kürt bireyine saygı duyulur.Çünkü bu birey kendi görüşüne yakın bir partide mucadele ediyor.

  Hali ile, bu kürt bireyi kölelikten kurtulmuştur.Fiili olarak işgal altında yaşıyorsada ruhsal anlamda özgürdür.

  Tarih boyunca kürtlere dayatılan örgütsüzlük ruhu ,bugünlerde oldukça ilerlesede,sonuçta halkımızın büyük bölümü hala ,her hangi bir örgütlenmemin içinde değildir.

  En kötü örgütlenme,örgütsüzlükten daha iyidir,şiarı ile mucadele şartır.

  Şimdi insanlarımız diyorki ben yurtseverim,milliyetçiyim..Öyle olabilirsin.Peki kürdistanın özgürlüğüne hangi alanda katkı yapıyorsun yani pratiğin nedir ,diye sorsan,çoğunun cevap verecek durumu yok.

  Bu yurtseverliğin kime ne yararı var.?

  Özelikle kürt forumlarında akşama kadar,pkk,kadep,hakpar,dtp,kuk,psk,kürt örgütlerine küsüp ayrılanlar,bir birini ihanetle suçlayıp,verip veriştiriyor.

  Özelikle kürt hareketlerinin içinde yer alarak,daha sonra ayrılanların öfkesine baktığımızda,şaşırmamak mümkün değildir.Tamam sen o örgütü yanlış buldun ve ayrıldın.

  Peki kürdistanın özgürlük sorunu için,ayrıldığın hareketemi savaş açman lazım,yoksa yeni bir örgütlenme içinde yer alarak işgalcilere karşı savaş açmakmı gerekir?

  Benim gördüğüm kadarı ile bu küskünler,bilgisayarın başına geçip,ayrıldığı örgüte küfretmek yada fikir düzeyinde saldırmaktan başka bir şey yapmıyor.Fikir düzeyinde ayrıldığın haraketi eleştirmek doğrudur ama yeni mucadele yöntemleri bularak pratikte geliştirmek gerekmiyormu?

  Hele eğitimsiz ve cahil küskünleri hali daha perişan.Bunlarda fikir olayı olmadığı için akşama kadar basıyorlar küfürü.İnanın mhp sitelerinde kürt hareketlerine bu kadar küfredilmiyor.Yani bir kürt örgütüne küsmişsen,ya yeni bir örgütlenmeye git yada mevcut bir kürt örgütü saflarında pratik yapmalı.

  Sitelerde durum bu iken,k. kurdistanda halkımızın ezici çoğunluğu yurtsever olduğu halde,her hangi bir kürt parti ve kuruluşuna üye değildir.Aslında korku çoktan aşılmış,eylem olduğu zaman binlerle direnişi başlatan halk,bir harekete üye olma konusunda ilgisizdir.Kavgada ortaya çıkar,kendi kültürünü geliştirme konusuna yabancı.

  Bu örgütsüzlüğün bedelini halen ödüyoruz.


   

KÜRT MİLLİYETÇİLERİ VE YURSEVERLERİ TEK ÇATI ALTINDA ÖZGÜR KÜRDİSTANA

Kurdistan yaklaşık 50 milyona yakın nufusu,yeraltı ve yer üstü zenginlikleri ile dünyanın en verimli topraklarına sahiptir.Kürdistanın özgürlüğü için tarih boyunca mucadele eden halkımız ve önderliklerimize bağlılığın bir gereği olarak,farklı görüşlerimizi korumak suretiyle, ulusal bir birlik için,henüz çok geç değil.

Geçmişte kürtler arasında yaşanan bırakujileri tekrar tekrar gündeme getirmek,kapanmak üzere olan bir yarayı kaşımaya benzer.

Bunun kimseye yararı olmadığı gibi,halkımız arasında bölücülük ve nefreti yeniden gündeme getirerek,düşman karşısında bizi zayıf düşürmekten başka bir işe yaramaz.

Sevgili kürdistanlılar


Bugün özgür tapraklarımız güney önderliği ile kuzey önderliği arasında bırakujiler sona ermiştir.Bunu sürekli güçlendirerek ulusal bir konferansla, çatı örgütünü kurmamız olasıdır.


Belki görünüşte bu zor görünebilir ama,eğer biz milli duruşumuzla bunu dayatırsak,kaçınılmaz olarak bu sureç başlayacaktır.Güney artık bir facto devleti, aşmak üzeredir Kuzeyin kurtarılmış özgür toprakları yoksada, pkk ve onun sivil kurum ve kuruluşları ile kuzeyin kesin hakimidir.Doğu kurdistanda adım adım kuzeyi yakalamaya çalışıyor.

Tarihin en despot ve katliamcı dört işgalciyle savaştığımız unutulmasın.Başka bir halk olsaydı şimdiye yok olmuştu.Biz kürtler kadar hiç bir ulus bağımsızlık için bu kadar mucadele etmemiştir.

slarası destekçisi ab,abd,nato,arap birliği gibi dünyanın yarısına ne demeli.Bu dünyada kürtler kadar cefakar savaşcı ve onurlu bir halk yoktur.


Tüm baskılara karşın,büyük katliamlara göğüs gererek,kanı ve canı pahasına bugünde mucadeleye devam etmektedir.

Bu soylu halk geçmişte nasılki ilk uygarlık tohumunu mezopotamyada insanlığa armağan etmişse ,Bugünde adaletsizliğe karşı küresel çaptaki mucadelenin öncü siperi kürdistandır.


Bu siperde dehaglara karşı direniş vardır.İşte emperyalist abd, mutefiğim dediği güney yönetimine, sofrasından bazı kırıntılar vererek,kerküğü dışarıda bırakma çabasında.

Çünkü arap birliği ile suç ortağı tc ile ilişkilerini bozmak istemiyor.Bu durumda doğru olan biz kürtler için nedir?


Ben derimki ne kadar kürt hareketi varsa ulusal birlik çatısı altında birleşerek tüm dünyaya en güçlü mesajı vermektir.Kuk,pkk,kdp,ynk,pjak,psk,hakpar,kadep ve daha adını hatırlamadığım ne kadar kürt kurum ve kuruluşu varsa hewlerde bir araya gelmelidir.


Bundan hemen sonuç çokmayabilir ama süreç içinde bunu başarabiliriz.


Geçmişte iki kardeş bir birine zarar vermişsede,yine kardeştir.Milli duyguyla soruna yaklaşırsak bunu kesin başarırız.

Şimdi size sorarım bir hava saldırısında karayılan,barzani,talabani şehid olsa,buna bir kürt nasıl sevinecek.Biz ne yaparsak yapalım,yine kardeşiz.Bir evde iki kardeşte kavga eder.İnanın ben geçmişi çoktan unutum.

Kürdistandaki korucular,geçmişte ihanet yapanlarlada barışalım ve onları kazanalım.


Kürdistanın özgürlüğünü istiyorsak her kes fedakarlık yapıp taviz verecek..Başka türlü kürtlere özgürlük asla gelmez.


DEMOKRATİK KONFEDARALİZM SAÇMALIĞINA SON,YAŞASIN BAĞIMSIZ KURDİSTAN

Bin yıl önce düşünürlerin ortaya atığı, devletin bir sömürü aracı olduğu yönündeki belirlemelerinden yola çıkarak,sanki apo bunu icat etti yaygarasıyla,bir ayete dönüştürülen demokratik konfederalizm sloganı malesef dtp nin üst tabakası tarafından dilendirilmeye devam ediyor.
Uzak gelecekte uygulanması olası bir felsefi yaklaşımı,bugün halkın önüne sürme saçmalığı sona ermelidir.
Biz kürtler kuzeyde çocuklarımız kendi dili ile okula göndermeyi bile hakedemişken,nasıl oluyorda tüm dünyayı devletsizleştireceğiz.Yani biz süpermenmiyiz.Kaldıkı dünya halkları günün birinde buna ihtiyaç duyarsa,bu küresel çapta bir mucadele ile mümkündür.
1980 lerin gençleri yılarca dağlarda bir taşın üstünde oturarak dünyayı analiz etmeye kalktılar.Bununlada kalmadı 10 yılık bir tutsağın ruh hali ile yazdığı filozofik düşünceler politik yol olarak benimsendi.
Hiç şuphesiz sosyolojik,psikolojik ve bilimin diğer dalarıyla incelenmesi gereken bir konudur.Fakat k.kürt hareketi bunu savunurken pratikte özgürlük savaşı veriyor.
Yani siz işgalciyle birarada demokratik birlik içinde yaşamak istiyorsanız,o zaman silahlarınızı bırakın,demokratik mucadele verin.
Bilinç altında özgürlük ve ayrılma isteği olduğu, pratikte kendini gösterirken,söylem olarak farklı çizgi izleniyor.Buda haliyle kafa karışıklığına neden oluyor.
Halbuki yapılması gereken ilk eteapta bağımsızlık talebi olmasada federal bir yönetim talep edilmeli..
Tabi bu arada parti önderleri bir biri ile çelişkili açıklamaları var.Birisi haklarımız verilmese bizde ayrılacağız.Ulusal birlik talebi,demokratik birlik vs...pek çok farlı bakış var.Yani pkk çokta homojen bir hareket değildir.
Leyla zana kürtlerin üç lideri var derken,kitle vur gerilla vur kurdistanı kur diyor.Sohbetlerde halk inşalah kurdistan kurulacak diyor.
Sonuçta kim ne derse desin pkk nin esas tabanı milliyetçi kürtler oluşturuyor.Çok küçük bir tepe kesim böyle derin ideolojik yaklaşım içinde.
Fakat tepe ne söylerse söylesin pkk yi halk sahipleniyor.Çünkü kendini kanıtlamış,binlerce bedel ödenmiştir.Kürt halkı bu davada varını yoğunu ortaya koymuştur.
Pkk den hiç bir koşul altında vaz geçemez.Çünkü halkın pkk si ile tepedeki gurubun görüşü bir birine ideolojik olarak uymuyor.
Kürt halkı alanlarada,sokak direnişlerinde,dağlara doğru çıktığında düşündüğü tek şey kürtlerin özgürküğüdür.Halk 30 yıldır verdiği emeği çöpe atamaz.
Kanımca halk bunları yola getirecektir.


  ERGENEKON, ÇETE DİYE BİR ŞEY YOK...

  Posted by Demirci Kawa on 26/3/2009, 17:01:15

  ERGENEKON, ÇETE DİYE BİR ŞEY YOK...  Son yılarda yüksekova,şemdinli,ergenekon,susurluk vb çetenin varlığı gündeme getirilerek,uluslarası kamu oyu ve kürtler kandırılırken,esas çatışma ise,Tc nin resmi ideolojine bağlı sınıf ve sermayenin,güçlenerek günümüze gelen anadolu sermayesini elinde tutan, kendine islam diyen bir sınıfın çatışmasıdır.Bu davanın kürtlerle uzaktan yakından bir ilgisi yoktur.İçinde kürt çevreleri vardır.Ancak kürt ulusal davası ile ilgisi yoktur.
  Kökleşmiş 80 yılık resmi ideoloji ile,islamcı sermaye ve onun güçlenerek bürokrasiyide ele geçirmesiyle kızışan bir çıkar çatışması.İktidar çatışmasında islamcı çevreler şuan itibarı ile resmi ideolojinin sermayesi ve onun koruyucusu orduyla, denge durumu yaşamaktadır.Bu nedenle şimdilik uzlaşmayı seçtiler.
  Her iki gurbunda kürtlere bakışı aynıdır.Kürtleri bastırmak için taze kana ihtiyaç vardır.Aralarındaki anlaşma noktası esas olarakta budur.
  İki kesimin çatışmasında,karşılıklı ayak oyunları ve tehditlerle iç içe, sözde yargının mudahalesi ile sürüp gitmektedir.
  50 yılık mucadele ile brokrasinin büyük bölümünü ele geçiren islamcı sermaye,en büyük gücü abd,ab,suudi desteği ile,son 10 yıla yakındır iktidarda..
  12 eylük askeri cuntası,sol hareket ve kürt ulusal direnişi karşısında göz yumduğu bu akımın daha sonra kendi başına bela olacağını hesaplayamadı.Sınıf bilincinin ve kürt ulusal hareketinin önüne set çekmek için,abd tarafından fetullah gülen\\'e ,her türlü destek verildi.
  Ve bu hareket kesin kes,karşı devrimi gerçekleştirerek bugün zaferini ilan etmiştir.Türkiyede demokratik devrim yada sınıfsal mucadele yenilgiye uğramıştır.Bir elli yılda,kendine gelemez.Çünkü bu son 35 yıl içerisinde derin sapık inançsal ideoloji beyinlere kazınmıştır.
  Türkiyede bunlar olurken,k.kürdistanda başarılı olunamamıştır.Her ne kadar fetulah gülen ve anadolu sermayesi ,resmi ideolojiye takviye yaptıysada,kürt özgürlük mucadelesi karşısında tutunammıştır.
  Türkiyedeki tüm güçler kürt davasında hem fikir olmasına karşın, kendi aralarındaki çatışmanın taraftarları şunlardır.
  CHP-ORDU-BÜROKRASİ-RESMİ İDEOLOJİ-DEVLETİN RESMİ EKONOMİSİ
  AKP-ANADOLU SERMAYESİ (MUSİAD)-BUROKRASİNİN YÜZDE ELLİSİ-HALK GÜCÜ-ABD-SUUDİ DESTEĞİ
  ALTERNATİF SERMAYE (TUSİAD)-LİBERALLER-DEMOKRATLAR-AB-DESTEKLİ
  VE KÜÇÜK GURUPLAR.
  Fakat esas güç,devlet ve islamcı kesim arasında paylaşılmıi görünüyor.Gelelim konumuz olan çetelere..
  Çete dedikleri gurupların yargıya intikal etmesi,islamcı iktidarın orduya verdiği göz dağıdır.Önemli olan diğer hususta,iktidarı ele geçirem islamcılar,dünyayala olan ilişkileri yeniden düzenlemek ,ab ye girmek vs vs..Gibi nedenlerden dolayı;
  İşte biz bir hukuk devletiyiz ama ,malesef içimizde bazı çeteler geçmişte suç işlemişlerdir.
  Şimdide onları temizliyoruz.Yani tc ye taze kan pompalıyarak,meşru bir hukuk devleti olduğunu kanıtlamaya çalışıyor.Sanki o çeteler devleten bağımsız hareket eden örgütlermiş gibi, lanse ediliyor.Yaptıkları kirli işleri kapatma görevini üstlenmiş ,islamcı iktidar,zaten kendisi bir çete devleti olan tc nin kirli işlerini,kürt özgürlük mucadelesinede yıkarak,kürtler arasında kafa karışıklığı yaratarak,bir çatışmayı teşvik etmektedir.
  Tarih boyunca uyguladıkları oyun..
  Malesef bazı kürt çevreleride buna itibar etmektedir.
  Tc devleti yasadışı bir çete devletdir.Meşru değildir.İşledikleri insanlık suçları nedeniyle yargılanmalıdır.
  Tc devleti miadı dolmuş bazı katilleri yargılayarak bu maske altında çete devleti olduğu gerçeğini değiştiremez.

   

   

   

   

 
Me di vê belavokê de çareserîya pirsa kurd û Kurdîstanê danîye ber çavan. Em bang û gazî li kes, sazî, rêxistin, rewşenbîr, tezgeh û tendensên sîyasî, demokrat û humanîst dikin ko piştgirîya banga me bikin.   Berdewam>>>
Tema

KÜRDİSTAN DEVLETİNİN KURULUŞU TEK AMAÇTIR.

Nasil Türkler'in Türkiye'si, Gürcüler'in Gürcistan'i, Ermeniler'in Ermenistan'ı varsa Kürtler'in de Kürdistan'i olmalidir.

BU, BÜTÜN MİLLETLERİN EN DOĞAL HAKKIDIR. 

Eğer tüm Kürdlerin ortak bir bağımsızlık hareketi gelişirse ki, bu şimdi mümkündür,  ABD ve AB devletleri uzun süredir sürdürdükleri Arap - Türk yanlısı politikalarını değiştirmek durumunda kalacaklardır ve böylece ilk Kürdistan devletinin ortaya çıkması sağlanacaktır.
  
Makaleye giriş >>>