OK'un Ucunu Birbirimize Degil, Düsmana Yöneltelim!

  Posted by Alan Lezan on 20/1/2009, 1:37:22 Uzun süredir Kürd Forumlarini takip ediyorum.
  Eger Kürdler son 30 yilda birbirleriyle degilde GÜCÜNÜ BIRLESTIP düsman yöneltseydiler simdi epeyce yol almistilar.

  Kkmsenin emegini kücük düsürmek istmiyor, herkesin mücadelesine/emegine saygiliyim ama son 30 yilda kurulan bazi örgütler nedense arpa boyu yol almamislar. Neden diye sordugumuzda PKK en büyük engel olarak gösteriliyor. Gercektende PKK'nin kendi rakiplerinin gözyasina bakmadan vurdugu kesin, fakat Orta Dogu'nun dört despot ve fasizan Devletlerine karsi ayaga kalkmis bir örgüt nasil olurda PKK gibi bir örgütle basa cikamaz?

  Haydi diyelim PKK TC tarafindan kuruldu, TC ile ortak calisiyor. Peki nasil olurda 5-6 milyon Kürd bugün PKK'yi destekliyor? Bunlar kör mü, sagir mi "aptal" mi? Eger PKK'nin bu taraftarlari PKK'nin ne oldugunu bilmiyorlarsa sizin onlara pKK'yi yerinde anlatmaniz gerekmez mi?

  Ayrica PKK nasil bu kadar kitleye ulastida, siz dogru cizgide oldugunuz halde ulasamadiniz? Demek ki bizim burada yaptigimiz bir yanlislik vardir ki bu böyle olmus.

  Sahi bazi sitelere bakiyorum da, sanki bas düsmani, en azili düsmani Türk, Arap ve Farslar degil, PKK. Git gel PKK. Bunlarin PKK düsmanligi Türklerinkinden cok daha fazla. Sanki PKK yikilsa on tane Kürdistan kurulacak gibi. Oysa bunlarin cogu kendi döneminde PKK'nin ileri gelenleri, hatta militanlari. Iste bu paradoxa kafam bir türlü ermiyor.

  PKK'nin simdiki cizgisi kuskusuz Kürd düsmani ihanetci bir cizgidir. Bu elbette elestirlecektir, fakat PKK sempatizanlarinin %95 Kürd oldugu, sehit ailesi oldugu unutulmamalidir. Bana göre PKK'nin ihanet cizgisini savunanlarin Apo ile birlikte %5 bu isi bilincli yapiyor. Ve bu cizgi fazla tutmayacaktir diyecegim ama ne yazik ki PKK sempatizanlarini, taraftarlarini diger tarafta kucaklayan bir PKK gibi örgütlü örgüt, yani muhalefet maalesef yoktur. Bu olmayincada cogu ya boslukta kaliyor, ya da son care PKK'yi desteklemekle yetiniyor.

  Aslinda eger bazi "eski" örgütlerden ulusal ruhla "yeni" bir akim gelistirilse o zaman bir kivilcim nasil ki bir atesi yakiyor, aynen öylede 5-6 milyonluk bir kitlede bir kivilcimla diriltilebilir. Bu sansimizi bence bizler kullanmaliyiz.

  Biliyorum bazi arkadasalar Hitleri'i ve Hitleri destekleyen Almanlarin %70 varan kitlesini örnek göstriyorlar ve diyorlar ki, kitlenin bir partiyi desteklemesi o partinin dogru cizgide oldugu anlamina gelmez. Bu gercekten dogru ama sunuda bilmeliyiz ki Almanya'da Hitler'i destekleyenlerin simdiki sayisi %1'i bile gecmez. Halk rüzgara benzer ve rüzgar kimden yana eserse, cikari nerdeyse oraya kayar. Ama halk deyip gecmeyin! Halka dayanmayan her hareket en sonunda yenilmistir. Eger militan kadrolar birer baliksa, halkta denizdir. Halki ayaklandirdin mi istedigin düzeni yikar, onun yerine yenisini kurarsin. Ama halk olmadi mi gördügünüz gibi ancak 30-40 yil marjinal kalir, yerinde sayar durur, basari saglayamazsin.

  Biz neden ITTIFAKA gidelim diyoruz? Cünkü Kürdistan Sorunu öyle karmasik, öyle zor ki, bunun üstesinden kesinlikle bir örgüt veya parti cikmaz. Bu yük cok agir oldugundan ancak dört/bes parti ittifaka giderse, tipki FKÖ'de oldugu gibi ancak bir sonuc alinabilir.

  Bu nednele eger bizim PKK'nin icerisindeki %5 oraninda bir kesime kinimiz varsa, bunu kan davsi yapip %95'in burnundan cikarmayalim. Kinimizi, duygusal degil, rasyonal düsünerek mücadeleye cevirelim. Mizragin ucunu birbirimize degil ENERJIMIZIN tümünü birlestirip DÜSMANA yöneltelim. Bakin iste o zaman basarili olabiliriz. Zaten bir birimizden alip verecegimiz nedir? Ya da birbirimizden ne istiyoruz ki? Hepimiz zaten ülkemizin özgürlügünü ve bagimsizligini istemiyor muyuz? O halde daha neyin tartisilmasi yapilir? Bu yeterli bir HEDEF degil mi? O zaman neden buralarda HEDEFE kenetlenmiyor ve onun icin gerekeni yapmiyoruz da birbirimizle ceviz kabugunu doldurmayan meseleler yüzünde basimizin etini yeyip duruyoruz. Yazik günah degil mi?

  KÜRD KÜRDE BIR KERE DÜSMAN DEGILDIR! Bunu artik her Kürd bilmelidir.


  Alan Lezan
  20. Ocak 2009
  Frankfurt/M - Germany


Diyaspora Kürdleri Neden Örgütlü Degil?

Degerli Arkadaslar,

gecenlerde bir yerde sayin Ismail Besikci'nin "Biz Kürd Diyasporasi'nda bahsedemeyiz, cünkü Kürdler örgütlü degil!" diye bir seyler okudum. Arsivimde o yaziyi aradim ama maalesef bulamadim ama bu iki kelimede cok sey söylüyor.

Bazi insanlarin neden basi bos bir yerlede durmak istedigini, neden örgütlenmedigini bir türlü anlamiyorum. Oysa örgütlülük herseydir. Örnegin Yahudiler oldugu her yerde örgütlü olduklari icin saglikli ve kayda deger lobby calismasi, diplomasi vb. cok önemli isler görüyorlar.

ABD demek ayni zamanda ISRAIL demektir ki, Yahudilerin esas olarak ABD'de ki lobbysinin olmasi tesadüf degildir. Yahudiler isini pekala cok iyi bilmektedirler.

Edindigim bilgilere göre sadece Avrupa'da 1,0 milyon askin Kürd yasamakta ve bunlarin 500 bini Almanya'da kaliyor ama darma daginik oldukalrinda ne kendilerine ne de Kürdlere bir yararlari yok, lobby veya diplomasi calismalari sifirdir.

Bence fazla zaman kaybetmeden bir girisime girmek gerektigini düsünüyorum.

Örnegin bizler ilk olarak Diyaspora Kürdlerini örgütleyecek neden bir forum acamiyor, ecnebi (migrant) olmaktan kaynaklanan sorunlarimizi tartismiyor, örgütlenmiyoruz.

Ben kendim böylesi bir ise girmekten dünden raziyim. Kürdistan'in disinda dünyanin neresinde yasarsaniz yasayin, -yani diyasporada olmaniz sarttir- gelin bu ise baslayalim derim. Asagida mail adresimi veriyorum, ilgili Arkadaslar beni arayabilirler. Bizler ilk olarak Diyaspora Kürdlerine yönelik bir forum acariz ve orada esas olarak tabii ki Kürdistan'in yaninda özel yurt disi, yani ecnebi olamaizdan kaynaklanan problemler üzerinde tartisir, kararlar alir, yavas yavas örgütleniriz.

Diger bir hususta migrasyonda geriye dönüs yoktur. Diyasporada geri dönenlerin sayisi %2-3 kadardir. Digerleri kaldiklari yerde her ne kadar ülkelerine bagli olsalarda geri gitmiyor, o bölgenin, ülkenin vatandasi oluyorlar. Zaten ikinci ve ücüncü nesil o kaldigi ülkenin vatandasidir.

Ben örnegin Alman Vatandasi bir Kürd kültüründen insanim. Kürdistan'a gitmeyi cok istiyorum fakat bir cok nedenden dolayi (aile, ev, is vs.) bir türlü gidemiyorum. Ayrica ben cifte vatandas oldugum icin, Türkelere askerlik yapmadigim icin (zaten onlara askerlik yapma diye bir derdim de yok) benim Türkiye'ye girisim yasaktir ve ben 24 senedir Dersime, yani Kürdistan'a ugramadim.

Bir migrant yüregi ikiye ayrilmis bir insandir. Dolayisiyla yerli halkada bir türlü uyum saglamadiklarindan onlardan da degiller. Yani daha cok ülkeler ve kültürler arasinda kalmis, kivranip duruyorlar. Bu durum bazi insani agir depresyonlara kadar götürüyor.

Migrantlarin durumu neredeyse bütün ülkelerde aynidir. Almanya'da yasiyan bir Kürd ailesinin evi Kürdistan'dir, evinin disi, yani carsi, is yeri ve pazar Almanya'dir.

Iste tüm bunlari tartismak icin bence bir foruma ihtiyac vardir. Simdilik belki FKF ve NK yeterli ama buralarda genelikle Kürdler ve Kürdistan sorunu tartisildiginda diasporada yasadigimiz özel konular, diyaspiorayi ayri örgütlemek gibi konular maalesef hic tartisilmiyor. Belkide benim gözümden kacmistir.

Migrantlarda birinci nesil kafasiyla Kürdistan'da vucuduyla yasadigi ülkededir. Iste bunun zorluklarini, sikintilarini, sorunlarini tartsisacak bence bir forum olmalidir.

Sizler ne düsünüyorsunuz?

Benim e-mail: alanlezan@gmx.net

Eger benimle böylesi bir forum vs. acmayi düsünüyorsaniz sanirim forumu denetlemek icin 6-8 kisi gereklidir. Belkide cok ama böylesi bir gurup olusturmak ve ilkin mail üzeri sonrada forum üzeri tartismak sanirim fena olmaz.

Bu sadece somut bir öneridir. Eger baska düsüncede olan arkadaslar varsa buyursun düsüncesini aciklasin ... insallah bu yazida diger yazilar gibi bir gün sonra arsive kayip kaybolup gitmez ...

Alan Lezan
8. Ocak 2009
Frankfurt/M - Germany
 

Me di vê belavokê de çareserîya pirsa kurd û Kurdîstanê danîye ber çavan. Em bang û gazî li kes, sazî, rêxistin, rewşenbîr, tezgeh û tendensên sîyasî, demokrat û humanîst dikin ko piştgirîya banga me bikin.   Berdewam>>>
Tema

KÜRDİSTAN DEVLETİNİN KURULUŞU TEK AMAÇTIR.

Nasil Türkler'in Türkiye'si, Gürcüler'in Gürcistan'i, Ermeniler'in Ermenistan'ı varsa Kürtler'in de Kürdistan'i olmalidir.

BU, BÜTÜN MİLLETLERİN EN DOĞAL HAKKIDIR. 

Eğer tüm Kürdlerin ortak bir bağımsızlık hareketi gelişirse ki, bu şimdi mümkündür,  ABD ve AB devletleri uzun süredir sürdürdükleri Arap - Türk yanlısı politikalarını değiştirmek durumunda kalacaklardır ve böylece ilk Kürdistan devletinin ortaya çıkması sağlanacaktır.
  
Makaleye giriş >>>