29 Mart 2009 YEREL SEÇİMLERDE TAVRIMIZ NE OLMALI?

Memocan Awdeli


29 Mart 2009 Yerel Seçimlerinde Kürtlerin ve sol muhalefetin Tavri Ne olmalidir?

29 Mart yerel seçimleri yaklaşirken Türkiye genelinde çesitli siyasi partilerin seçim mitinglerinde kullandiklari ana tema; muhalefet partileri yolsuzluklari işlerken, iktidar partisi AKP ise, çeteler üzerine gidişini , hükümetinin ekonomik alanda başarılarını ve demokratik açılımlar temasını kullanmaktadır.

Türkiye genelinde seçim atmosferi bu çerçevede geçerken, Kürtler ve emekçi yığınlarına hitap ettiğini iddia eden sol muhalefet açısında nasıl geçiyor?

Son seçimler de de anlaşıldığı gibi, sol grupların oy toplamı seçim sonuçlarını etkilemiyecek düzeyde marjinal kalmaktadır. Kürtler cephesinde ise PKK tabanının desteklediği DTP dışındakı diğer kürt muhalefeti marjinal durumda.

Kürt nüfusunun yoğun olduğu “Doğu ve güneydoğu Anadolu” daki bölgelerde seçimler AKP ile DTP arasında kiyasıya bir mücadeleye sahne olacak.

AKP her seçim arafesinde ‘sosyal yardım paketi’ adı altında seçim rüşveti dağıtmakta. Ankara ve İstanbul gibi büyük metropol kentlerde tonlarca parasız kömür, Dersim de ise halka beyaz eşya dağıtıldı. Sosyal devlet olmanın gereği olarak yardıma muhtaç ailelere yardım yapılmasına elbette kimse karşı çıkamaz, ama yardım paketi adı altında bunu sadece seçim dönemlerinde ve kendilerine oy olarak geri dönmesi hesaplarıyla uygulanması, ahlaki bir durum değildir. Bu uygulama Kürt bölgelerinde oylara yansıması hangi düzeyde olacak? Bunu belirleyecek olan Kürt muhalefetinin siyasal duruşu, sağduyusu ve bilikteliği belirleyecektir.
AKP nin ‘Ergenekon’ adlı derin devletin kirli ilişkilerini açığa çıkarması, (kimi zaman yalpalasa da) kararlıkla üzerine giderek bunları yargıya taşıması; TRT-6 tv kanalı ile kürtçe yayına başlamasıyla Türkiye tarihinde bir ilke imza atması artı puan olarak görmek gerekir.

AKP nin eksi puanları ise; hernekadar TRT-6 ile kürtçe yayına başlamasıyla Türkiye deki bir tabuyu yıksa da, kürtçe dilinde serbestliğindeki samimiyetsizliği, DTP genel başkanı Ahmet Türk `ün TBMM deki kürtçe konuşmasında açığa çıktı. Kürt halkının demokratik taleplerine cevap verecek düzeyde yeterli açılımlar yapamadı.
Türkiye deki derin devletin karanlık ve kirli ilişkilerini bir bir açığa çıkarırken,bu çetenin Kürdistan daki ayağını hala deşifre edilmedi.
AKP nin iktidara gelirken seçmenlere verdiği sözlerin en başında: “Biz iktidara geldiğimizde yetim ve fakirin malını yiyen,devleti hortumluyan bu hortumcuların hortumlarını keseceğiz!” Buna rağmen, kendi partisinin mensuplarının karıştıkları çeşitli yolsuzluk olayları karşısında kamuoyunu tatmin edici bir tavır alamadı. Yolsuzluklarin üzerinde kararlılıkla gideceğini söylerken bunu kendi mensuplarının üzerine aynı kararlılıkla gidemedi. Bütün bu olaylar AKP nin handikaplarını oluşturmakta.

AKP nin Kürt illerinde hezimete uğratılması ancak Kürt muhalefetinin azami düzeydeki ortak iradesiyle sağlanabilir.

Bu kısır döngüyü kırıp Türkiye genelinde bütün ezilenleri, emekçiler yoksul çiftçi ve köylüyü,Kürt halkının meşru taleplerine cevap verecek bir ittifak sağlanamazmı?

Küçük hesapların peşinde ve dar grup çıkarları dışına çıkılırsa bu mümkündür. Çok kısa bir zaman dilimi içinde çeşitli siyasi partilerin ve grupların biraraya gelip seçim ittifakını kurarak ortak aday belirlemeleri artık çok geç. Bunun için acil atılması gereken adımlar şunlardır:

1- Kürt nüfusunun yoğun olduğu illerde kürt adaylar desteklenmeli. DTP tabanının güçlü olduğu yerlerde DTP ye oy verilmeli, DTP nin zayıf olduğu yerlerde ise hangi kürt aday güçlü ise onu desteklenmeli ve DTP tabanı da o adayı desteklemeli. Eğer partiler tarafında bu görüş onaylanırsa bunu yazılı olarak kamuoyuna duyurulmalı.

2- Kürt nüfusunun yoğun olmadığı batı illerinde ise, sol,demokrat adaylardan birini desteklenmeli eğer o adayın seçilmesi mümkün değilse hangi aday daha dürüst ve seçim proğramında halktan yana somut planları varsa o aday desteklenmeli (AKP veya CHP den de olsa bile)
Buradaki kriter, partilere göre değil adayların niteliğine (dürüstlüğü , halk içerisindeki sevilmesi ve çalışmasına) göre belirlenmeli.

3- Kürt nüfusunun yoğun olduğu metropollerde ise, kürt oy potansiyelinin yüksek olduğu ilçelerde kürt adaylar desteklenmeli, oyların dengede olduğu ilçelerde ise sol,demokrat adaylar desteklenmeli.
Büyükşehir belediye başkan adayı seçiminde de adayın niteliği ve proğramı ( seçilmesi durumunda yapmayı hedeflediği çalışmalar) belirleyicidir.

Yukarıda sıraladığım şekilde bu öneriler acil eylem planı olarak hayata geçirilirse, seçimlerde ciddi sonuçlar almak mümkün. Eğer bütün siyasi partiler ayrı ayrı kendi adaylarını ortaya sürerlerse yine ağır bir hezimet alacağını bilmek için kahin olmayı gerektirmez. Benim olsun da küçük olsun mantığıyla hareket edenleri ise tarih onları affetmez.

08 Mart 2009 Hollanda
Memocan Awdeli

awdelim@gmail.com

awdelim@hotmail.com

 

Cevaplariniz icin buraya Tiklayiniz

     

 
Me di vê belavokê de çareserîya pirsa kurd û Kurdîstanê danîye ber çavan. Em bang û gazî li kes, sazî, rêxistin, rewşenbîr, tezgeh û tendensên sîyasî, demokrat û humanîst dikin ko piştgirîya banga me bikin.   Berdewam>>>
Tema

KÜRDİSTAN DEVLETİNİN KURULUŞU TEK AMAÇTIR.

Nasil Türkler'in Türkiye'si, Gürcüler'in Gürcistan'i, Ermeniler'in Ermenistan'ı varsa Kürtler'in de Kürdistan'i olmalidir.

BU, BÜTÜN MİLLETLERİN EN DOĞAL HAKKIDIR. 

Eğer tüm Kürdlerin ortak bir bağımsızlık hareketi gelişirse ki, bu şimdi mümkündür,  ABD ve AB devletleri uzun süredir sürdürdükleri Arap - Türk yanlısı politikalarını değiştirmek durumunda kalacaklardır ve böylece ilk Kürdistan devletinin ortaya çıkması sağlanacaktır.
  
Makaleye giriş >>>