Muzik

 Linkler

 Duyurular

 Arsiv

 Resimler

 

24 NİSAN 1915 SOYKIRIMI İLE İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASI

 

Verein der Völkermordgegner e.V. Frankfurt / Main

Soykırım Karşıtları Derneği  (SKD);  Kontakt : Ali Ertem, Tel.: 0049/69/5970813; E-Mail: skd@gmx.net

 

       Frankfurt, 24 Nisan 2008

Demokratik Kamuoyuna!

Basın ve Yayın Kuruluşlarına!

 Bugün 24 Nisan. 24 Nisan, Türkiye denen coğrafya üzerine çökmüş olan zifiri karanlığın yıldönümü. Osmanlı İmparatorluğu’nun, 1894 yılında Ermeni halkına karşı başlatmış olduğu imha harekâtını, 1915’te tüm Hıristiyan vatandaşlarına karşı bir soykırım faciasına dönüştürdüğü günün yıl dönümü. 1915’ten 1923’e kadar, 8 yıl gibi kısa bir sürede, 1,5 milyon Ermeni’nin, 500 000 Süryani’nin, 1 milyona yakın Helen’in 70 000 Yezidi inancına mensup Kürt’ün, devlet eliyle sistematik olarak katledildiği, sürgün edildiği talan edildiği tarihin yıl dönümü. 24 Nisan, vicdansız devlet yetkililerinin Türk halkının alnına, 100 yıldır silinemeyen kara lekeyi sürdükleri günün yıl dönümü.

 

Bilindiği gibi Osmanlı İmparatorluğu’nun devamı olan Türkiye Cumhuriyeti o günden bu güne dünya kamuoyunun gözleri önünde cereyan eden bu tarihi olayı reddetmektedir. Soykırım gerçeğini kendi kamuoyundan gizlemek için, soykırım mağdurlarına karşı yalana, iftiraya başvurmakta ve Türklerin “mağdur olduğunu”, hatta “soykırımdan geçirildiğini” iddia etmektedir. Diğer yanda 100 yıldır süregelen bir etnik “temizlik” ve suni bir Türk toplumu yaratma harekâtı süre gelmektedir. Yüz yıla yakın bir süredir soykırım unsurlarını içinde taşıyan saldırı ve yok etme harekâtlarına maruz kalan Kürt halkı, tarihinin en kritik bir süreçlerinden birini yaşamaktadır.

 

Bütün zorluklara ve engellere rağmen bu gidişe dur demek ve kamu vicdanına seslenmek için 1998 yılında kurulan SKD (Soykırım Karşıtları Derneği), 24 Nisan’da Soykırım Kurbanlarının anısına saygıda bulunmak ve mağdur halkların acılarını paylaşmak için Erivan’da bulunan Soykırım anıtına bir çelenk bırakacaktır. 10 yıldır bu geleneği sürdüren Soykırım Karşıtları Derneği’ni, bu yıl Ermenistan’da araştırmacı yazar Recep Maraşlı temsil etmektedir.

 

SKD adına, Türkiye Cumhuriyetinden soykırımın kabul edilmesini ve ondan doğan yükümlülüklerin yerine getirilmesini talep edecek olan yazar Recep Maraşlı, ayrıca Ermeni halkına ve dünya kamuoyuna bir sürpriz yapacaktır. Recep Maraşlı yıllardır üzerinde çalışma yaparak tamamlamış olduğu “Ermeni Ulusal Meselesi ve 1915 Soykırımı” adlı yapıtını Soykırım Müzesi Başkanı Sayın Hayk Demoyan’ın şahsında Ermeni halkına takdim edecektir. Kamuoyunun kısa bir süre sonra tanıyacağı, hacmi 600 sayfayı aşan bu bilimsel yapıt, resmi Türk tezleri ile kapsamlı bir hesaplaşma görevini yerine getirecektir.

 

22 Nisan’dan itibaren soykırım müzesi ve Ermenistan’da bulunan değişik sivil toplum kuruluşları ile temaslarda bulunacak olan yazar Recep Maraşlı, gezisini 28 Nisan’da tamamlayacaktır.

 

Soykırım Karşıtları Derneği adına:

 

Ali Ertem

 

İ. Bülent Gül