Bagimsizliga giden ÜC YOL!

  Posted by Alan Lezan on 22/1/2009, 15:06:38

  Birincisi: KDP'yi her yönüyle desteklemek ve Kürdistan'da en büyük güc haline getirmek. Ben sahsen Baskan Barzani'ye güveniyorum, cünkü onun yoluda babasinin yoludur, onun kalbinde de Büyük Bagimsiz Kürdistan yatiyor. O diplomasi geregi bagimsizligi tam savunmasada (düsmanin ille de her sart altinda niyetimizi bilmesi gerekli degildir) özünde bagimsizlikci cizgide oldugunu biliyoruz.

  Ikincisi: KDP/YNK ve PKK'nin diger ufak tefek örgüt ve partilerlen ITTIFAKA giderek olusturacaklari ULUSAL KONSEY, daha sonra ULUSAL KONGRE'dir. Böylelikle Kürdlerin ITTIFAKI saglanmis olacak ve tam bagimsizliga kadar mücadele edilecektir.

  Ücüncüsü: PKK disi bagimsizligi savunan bütün örgütlerin ORTAK bir PLATFÒRMDA birlesecekeleri ve olusturacaklari partiler üstü ulusal ruhlu bir yeni akimdir.

  Ben kendim su an Birinci Yolu en mantikli ve realist görüyor ve KDP/YNK'nin güclenmesi icin bizzat calismak gerektigini, onlarin Kürdistan'in en güclü partileri yapmanin gerekli oldugunu düsünüyorum. Cünkü PKK ve KDP/YNK'nin gelecekte beraber hareket edeceklerini pek sanmiyorum. Bu demek degildir ki, Kuzey Kürdistan PKK ile birlikte TC'ye terk edilecektir. Tam tersine PKK'nin tabani ileride etnik kökenine dayanan KDP ve diger bagimsizlikci Kürd partilerine kayacaktir, cünkü Kuzey'de demokratik Cumhuriyet vb. olusumlarlan Kürdlerin belki demokratik haklari taninir ama MILLI/EKONOMIK SORUNLARINI cözmez, cünkü Kürdistan sorunu dil ve kültür sorunu degil, Devlet ve Toprak, yani milli bir sorundur. Kürdler özgürce dillerini konussalar, kültürlerini yasasalar bile ac susuz sokaklarda issiz, gücsüz dolasacaklardir. Bu sorun ancak Kürdler tam bagimsiz veya en azindan federasyon olursa cözülür.

  Ayrica Güney'de bagimsizlik an meselesidir fakat bagimsizligin su an ilan edilmesi Kürdleri komsu ülkeler tarafindan izolasyona sürükleyebilir. Bu nedenle federasyon en uygun bir olusum olarak görmek gerekiyor. Güney'in gelecegi parlaktir. Onun icin bütün gözler Güney'e bakmalidir. Güney artik bizim umudumuzdur. Bu parcanin her yönüyle gelismesi diger parcalarida ileride etkileyecektir. Bu baglamda Güney Kürdlerin kiblesi olmalidir.

  Alan Lezan
  22. Ocak.2009
  Frankfurt/M - Germany

   

 
Me di vê belavokê de çareserîya pirsa kurd û Kurdîstanê danîye ber çavan. Em bang û gazî li kes, sazî, rêxistin, rewşenbîr, tezgeh û tendensên sîyasî, demokrat û humanîst dikin ko piştgirîya banga me bikin.   Berdewam>>>
Tema

KÜRDİSTAN DEVLETİNİN KURULUŞU TEK AMAÇTIR.

Nasil Türkler'in Türkiye'si, Gürcüler'in Gürcistan'i, Ermeniler'in Ermenistan'ı varsa Kürtler'in de Kürdistan'i olmalidir.

BU, BÜTÜN MİLLETLERİN EN DOĞAL HAKKIDIR. 

Eğer tüm Kürdlerin ortak bir bağımsızlık hareketi gelişirse ki, bu şimdi mümkündür,  ABD ve AB devletleri uzun süredir sürdürdükleri Arap - Türk yanlısı politikalarını değiştirmek durumunda kalacaklardır ve böylece ilk Kürdistan devletinin ortaya çıkması sağlanacaktır.
  
Makaleye giriş >>>