ULUSAL BİRLİK KAÇINILMAZ YOLDUR

Günümüz dünyasında kürt halkının kazandığı mevziler, gün geçtikçe çoğalıyor. En azından güney kurdistan facto devlet statüsünde önemli kazanımlara sahiptir. Federal kurdistandaki son seçimde kurdistan itifakı listesi,geçen seçimlere nazaran sandalye kaybına uğrasada,bu onlar için geleceğe daha iyi hazırlanmalarını sağlayacak avantaja dönüşebilir.

Demokrasinin gelişimi ile birlikte ulusal birlik at başı gidiyor.Son seçimde goran hareketinin başarısından söz etmek mümkündür. En azından iyi bir muhalefet örneğini sergiledi.Buna karşın kerkükte hata yaptığı açıkça ortaya çıktı.Her şeye rağmen bu muhalefet gücü,diğer kürt oluşumlarını doğru çizgiye gelmelerine katkı yapacaktır.

Hiç şüphesiz federal yönetimin pek çok zaafı var.ulusal ordunun birleştirilmesi kurdistan savunma bakanlığının kontrolüne geçti.Diğer kurum ve kuruluşlarda çift başlılığı önleyecek çalışmalar gözden kaçmıyor.Burjuvazi hızla gelişiyor.Zenginliğin artmasıyla birlikte,kentlerin görünümü,silahlı kuvetlerin modernize edildiği gözle görülür düzeyde,diğer taraftan ulusal sermayenin üstündeki yabancı yatırımların taşıdığı tehlikede var.


Zenginleşme ile birlikte eğitim seviyeside hızla yükseliyor.O eski feodal yapı çatırdamaya başladı.Goran hareketinin başarısı burada yatıyor.Abd nin bölgeyi terk etmesi,tc,iran,Suriye,ırak hükümetinin bölgeyi sıkıştırmalarına yol açsada,onu çok gerilere götürme şansı yok.

Bunun nedenleri arasında şu tespitlerde abartılı değildir.

Birincisi abd bu bölgeden ayrılsa bile,federal bölgenin resmi bir statüsü var.Bu statünün ezilmek istenmesi abd nin prestijini sarsar.Ordusunu ordan çeken abd,federal bölgede askeri bir üssü bırakacağını daha önce dekere etti.Diğer taraftan askeri olarak ordan ayrılan abd,ekonomik ve siyasi olarak asla bölgeden ayrılmaz.

İkincisi Avrupa ve dünyanın diğer yerlerinden federal kurdistanda bulunan yabancı yatırımcıların çokluğu,bu yatırımcıların kendi hükümetlerine olan baskısı,federal kurdistana yapılacak baskıları hafifletecek şartlara sahiptir.Burjuvazi güvenli görmediği yere gitmez.Bu daha çok abd yatırımcılarının güneydeki varlığı,gelecekte bu bölgenin güvenlikli olacağı anlamına kısmen de olsa gelir.

Üstelik bu bölgeye en çok yatırım yapanlar arasında tc ve iran devletide var. Baskı ile sonuç almalarının mümkün olmadığını anlamış durumdalar.

Üçüncüsü federal kurdistanı kuşatan ülkelerin,kendi Kürtleri ile başı derte,tersi bir durum söz konusu,Kürtlerin tahran,Ankara,şam üzerinde baskısı vardır.Bu baskı özgürlük kuşatmasına dönüşmüş durumdadır.Kuzey kurdistanda 100 belediye,çıkarılan vekiler,serhıldanlar,buna ek olarak yenilmezliğini kanıtlayan pkk gücü var.

İranda resmi olarak bulunan kurdistan ayaleti ve diğer ayaletlerde bulunan kürt örgütlenmesi hızla gelişiyor.İranda bulunan tüm etnik gurupların en örgütlü gücü,iran Kürtleridir.Özelikle resmi kürt örgütleri dışında olan pjak ve ikdp nin rolü küçümsenemez.İran devletinin uğraştığı en büyük sorunlardan biridir.

Suriye Kürtleri oldukça örgütlü bir güç,Suriye devletine karşı kurulan legal kürt parti ve örgütleri mucadelesini sürdürürken,askerlik çağına gelmiş kürt gençlerinin,Suriye ordusu yerine pkk saflarına gönderilmesi yılardır gelenekleşmiş önemli bir aşamadır.Otuz yılık mucadelede,kuzey kurdistanla yarışacak katılımlar gerçekleştirmiş bir halktır.

İçinde tc,iran,suriyenin de bulunduğu kuresel kürt diasporasına bakıldığında, çıkan enerjiyi alt etmenin güçlüğü ortadadır.

Suriye diğer mutefikleri gibi federal bölgeye ciddi mudahalesi mümkün değildir. Ancak bu iran,tc, Suriye hukumetinin bölgeye hiç mudahale etmeyeceği anlamına gelmez.Mudahaleler her zaman olacaktır.Ancak Kürtlerin üç parçadaki karşı direnişi,onları kendi işgalci varlığını, korumaya itecektir.

Bir parçanın tek başına başarı şansı yoktur.Her bir parçadaki Kürtlerin kendi işgalcisiyle mucadelesi, başarının kendisidir.Bu başarının düzeyi tüm kürt parti,kurum, kuruluşlarının demokratik ulusal bir çatıya dönüşmesini zorunluluk haline getirecektir.


Son yıllarda başta pkk ve diğer kürt hareketleri bu konuyu gündemine almışlardır. Bu zorunluluktur çünkü;


Siz kendi ailenizde düzeni, birliği, renkliliği, farklılığı bir araya getirmez, kavgalı ya da aymaz bir tutum içindeyseniz, komşularınız, dostlarınız, düşmanlarınız sizi neden dikkate alsınlar ki?

Tüm kürt hareketlerini çatısı altında toplayacak ulusal demokratik bir çatıya ihtiyaç her gün kendini dayatıyor. 21 yüzyılın Kürtlerin özgürlük yılları olacağı kuşku taşımaz bir gerçeklik olarak önümüzde duruyor.


Yaşasın bağımsız birleşik demokratik kurdistan
 

     

     

 
Me di vê belavokê de çareserîya pirsa kurd û Kurdîstanê danîye ber çavan. Em bang û gazî li kes, sazî, rêxistin, rewşenbîr, tezgeh û tendensên sîyasî, demokrat û humanîst dikin ko piştgirîya banga me bikin.   Berdewam>>>
Tema

KÜRDİSTAN DEVLETİNİN KURULUŞU TEK AMAÇTIR.

Nasil Türkler'in Türkiye'si, Gürcüler'in Gürcistan'i, Ermeniler'in Ermenistan'ı varsa Kürtler'in de Kürdistan'i olmalidir.

BU, BÜTÜN MİLLETLERİN EN DOĞAL HAKKIDIR. 

Eğer tüm Kürdlerin ortak bir bağımsızlık hareketi gelişirse ki, bu şimdi mümkündür,  ABD ve AB devletleri uzun süredir sürdürdükleri Arap - Türk yanlısı politikalarını değiştirmek durumunda kalacaklardır ve böylece ilk Kürdistan devletinin ortaya çıkması sağlanacaktır.
  
Makaleye giriş >>>